Nädala teadus- või tehnouudis

aksel
07-08-2014
kell 19:54

NASA testis edukalt varem võimatuks peetud kosmosemootorit:

http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-07/31/nasa-validates-impossible-space-drive

aksel
07-08-2014
kell 19:55

Nali on veel selles ka, et praktiliselt asi toimib, aga teoreetikud ei oska seda veel seletada. Nõianduse moodi natuke:)

nitraM
08-08-2014
kell 10:33

Ei mingit maagiat, siiski.

Lõik NASA raportiabstraktist:
Thrust was observed on both test articles, even though one of the test articles was designed with the expectation that it would not produce thrust. Specifically, one test article contained internal physical modifications that were designed to produce thrust, while the other did not (with the latter being referred to as the "null" test article).

Rääkimata erinevate katsetulemuste väga suurest erinevusest.

Rohkem lugemist:
https://medium.com/starts-with-a-bang/how-to-fool-the-world-with-bad-science-7a9318dd1ae6
http://blogs.discovermagazine.com/outthere/2014/08/06/nasa-validate-imposible-space-drive-word/#.U-R3mvmSzZr

Rene13
10-08-2014
kell 12:51

Tom Hartsfield on valmis raha vahele panema, et lood imemootorist on jama.
Õigustatult nõuab erakordsete väidete tõestamiseks erakordseid tõendeid, praegu on katsetulemused tõesti midagi n-kiirguse taolist.

Aga milline kaunis kirjanduslik konflikt selles artiklis leidus.
"First, they claimed relativistic electrodynamics explained the device's power. Then they switched tacks and claimed that vacuum quantum energy is the key."
Ohverdavad viimases hädas nii Feynmani kui Einsteini altarile. See oleks suurepärane aines TTÜ näiteringile.

Osmium
16-08-2014
kell 16:46

paistab et skisofreenikud on vaesemates riikides tervemad kui arenenud maades
just nimelt "paistab" - tegelikult pole nad vist siiamaani päris kindlad, kas see vaatlus on tõeline või mitte, aga igaks juhuks on seda tõe pähe võetud ja uuritud aastakümneid. oletavad et äkki kuluuriruumil on soodne mõju. keegi ei paista arvavat, et äkki arenenud maades läheb skisofreenikutel hullemini, sest seda tegelikult ravida ei osata aga üritatakse :P

Osmium
16-08-2014
kell 17:22

oops, stop calling them developing countries!

Osmium
16-08-2014
kell 17:26

siinsete parameetrite järgi on India ikka maas

Osmium
09-11-2014
kell 12:20

Isside päevaks uudis et:

Human testicles produce nearly a thousand unique proteins — more than the brain's 318 unique proteins, according to the latest version of the Human Protein Atlas.

Eriline muidugi!

Rene13
27-11-2014
kell 11:05

Homöopaadid on otsustanud ookeane ravitsema asuda.

Osmium
28-11-2014
kell 20:10

Homöopaadid on otsustanud ookeane ravitsema asuda.
See on küll naljakas, aga tegelikult mõnel juhul homöopaatia põhimõtted aitavad ravida. Allergia korral on võimalik immuunsüsteemi treenida nõnda et ei tekiks siukest vapustavat sõda allergiat tekitava aine suhtes. Seda tehakse doosi tõstmisega hoopis. Reverse homeopathy maybe? Mnjah, homöopaatiast jääb see kaugeks, aga tahtsin miskit mainida rõhutamaks seda, et mõnel juhul kreisid ideed viivad suure teadusliku avastuseni, ja meips sel homöopaatilsel nokitsemisel oli ka roll teaduse arengus. Aga tänapäeval on suts kummaline. Prantsusmaal, kusjuures, mõned perearstid reklaamivad end homöopaatidena või punktuuri-ekspertidena. Täiesti seaduslik inimeste võrkupüüdmine. Väega veider. WTF.

Osmium
28-11-2014
kell 20:26

Korraga meenus oluline uudis, mis jõudis minuni hilinemisega.

Eelmine aasta avastati, et magades toimub ajus mingite kanalite avardumine ja siis uhatakse närvitalitlusel tekkivad toksilised jääkained ajust välja. kui piisavalt ei maga, siis jääkained laekuvad ja lämmatavad närvirakukesi surma..et voila..Alzheimer. näiteks. midagi taolist.Siin kirjeldatakse

Osmium
12-05-2015
kell 00:33

Oo! Taheti teada saada, kas eri ühiskonnaklassi kuulumine mõjutab telomeeri pikkust, ja selgus, et paraku mõjutab küll, tundub nii jah.. Kes ei tea, siis telomeer on meie DNA otstes siuke korduv jupike, mis on oluline siis kui rakk otsustab poolduda..kui rakk pooldub, siis tavaliselt telomeer lüheneb ja sellega kaasneb raku elulemuse langus. Vot.
See konkreetne uurimus oli mitmevärviline - st vaadati Detroiti vaeseid ja rikkamaid neegreid, mehhiklasi ja valgeid. Ja tulemus polnd must-valge! Nimelt, neegrite telomeerid olid sama pikad sõltumata sissetulekust, samas kui valged vaesed olid nukralt lühemate telomeeridega kui rikkamad valged, ja üllatus-üllatus mehhiklastel oli vastupidi, vaene mehhiklane oli pikemate telomeeridega. Seda kõike seletati lähtudes stressi rohkusest nendes eri rühmades. Näiteks, vaene mehhiklane olevat siuke tobu, et ta isegi ei saa aru et on Ameerikasse jõudnud ja tema jaoks on elu suht-koht lill, pole stressi ja telomeerid on pikad,samas kui teise põlvkonna mehhiklane, kes on küll veidi jõukam, on ka rohkem teadlik oma tegelikult närusest olukorrast ja üritab redelist üles saada, mille käigus saab pidevalt kontsaga näkku jne jne...ehk siis elus on rohkem stressi.
Ma muidu vaatasin järgi, millise raku telomeere siin mõõtmas käidi - immunsüsteemi raku oma. Ja kui immuunsüsteem ära väsib, siis on jamasti tõesti. Nii et head ööd.

Rene13
04-09-2015
kell 16:53

Siin võib veel huvitavaks minna.
Eksperimendid LHC's, SLAC'is ja KEK'is (jep, KEK) on sellist datat andnud, et sest võib väga heal juhul lausa uut füüsikat oodata.
Ma ei pea vimma standardmudeli vastu aga see oleks ikka väga vinge teadus, mis seda teooriat ümber mõtlema paneks. Siiamaani on eksperimendid seda inimmõtte üht silmapaistvamat triumfi peaasjalikult vaid kinnitanud.

Rene13
14-09-2015
kell 22:58

Minu jaoks midagi uut, võimalik, et tegelt juba vana suundumus.
Kvantkognitsioon murendab klassikalist intuitiivsust.

When researchers try to study human behavior using only classical mathematical models of rationality, some aspects of human behavior do not compute. From the classical point of view, those behaviors seem irrational, Wang explained.
But from the perspective of quantum cognition, some findings aren't irrational anymore. They're consistent with quantum theory—and with how people really behave.

The prisoner's dilemma and question order are two completely different effects in classical psychology, but they both can be explained by the same quantum model," Wang said. "The same quantum model has been used to explain many other seemingly unrelated, puzzling findings in psychology. That's elegant.

Rene13
15-10-2015
kell 15:16

Phil Plait teeb vahekokkuvõtte KIC 8462852 juhtumist.
Midagi paistab selle tähe valgust kaunis suures ulatuses blokeerivat, mis annab mõningat alust (st et raha ei maksa vahele panna) oletada nagu oleks mängus midagi Dysoni sfääri taolist, mis omakorda võib viidata mõistusliku elu mõistusepärasele tegutsemisele ~1500 valgusaasta kaugusel.
Kindlasti maksab lisada, et väga korraliku sidevõrgu puhul võtaks kaugekõne selle täheni koos vastusega kokku ümmarguselt 3000 aastat.
Tont seda muidugi teab, mis kiirusel viljaringide keeles sõnumit edastav signaal liigub.

Rene13
09-02-2016
kell 13:11

Seda ei saa kuidagi enda teada jätta.
Kui eelmine nädal teatas ühemeheline pasatootmisjaam Deepak Chopra, et soolestiku mikroflora loeb inimese mõtteid siis briti ja saksa teadlastel on ette näidata sellised andmed. Tsüanobakteritel ehk sinivetikatel on võime näha.

Previous studies have shown that they contain photosensors and that they are able to perceive the position of a light source and move towards it, a phenomenon called phototaxis.
The current study reveals that they are able to do this because the cell body acts like a lens. As light hits the spherical surface, it refracts into a point on the other side of the cell. This triggers movement by the cell away from the focused spot.

azad
10-02-2016
kell 14:51

The semiconductor industry will soon abandon its pursuit of Moore's law. Now things could get a lot more interesting.

widzhit
10-02-2016
kell 16:02

Huvitav lugemine. y

Rene13
11-02-2016
kell 10:57

The semiconductor industry will soon abandon its pursuit of Moore's law. Now things could get a lot more interesting.
Mustem stsenaarium oleks selline, et Moore'i seadusele jääb füüsika ette aga Wirth'i seadus kehtib edasi.

Rene13
15-02-2016
kell 17:58

Oxfordi ülikoolis olla tehtud Maxwelli deemonit.
Kaht valguskiirt võrreldes on suudetud footonite arvu erinevuse põhjal süsteemi entroopiat vähendada, st töö on vähemalt näiliselt pandud end ise tegema ja vaat et eimillestki on saadud kätte informatsiooni.
Selle eskperimendi tulemus muudab mikrotasandi termodünaamika mõneks ajaks päris sensatsiooniliseks, sest õhus on õhkõrn võimalus, et termodünaamika teist seadust tuleks täpsustama hakata aga julgen juba ette ennustada, et TDII jääb püsima ja võidumeheks osutub hoopiski informatsiooniteooria, mille toel fenomen pädeva selgituse saab.

Rene13
15-02-2016
kell 18:08

Must päev antropomorfismile (tere!).
New Scientist vahendab teadet, et esmakordselt on suudetud filmida kannibalismi hallhüljeste seas.

evertp
02-05-2016
kell 23:32

No raisk, minek!!

http://maailm.postimees.ee/3678241/teadlased-avastasid-kolm-potentsiaalselt-elukolblikku-planeeti

Osmium
09-06-2016
kell 23:43

Neli uut ülirasket keemilist elementi: nihoonium, moskoovium, tennessiin ja oganesson! Neid ei ole küll leitud maapõues, aga nende aatomite olemasolu võimalikkust on tõestatud laboris. Mu meelest võiks nimesid tuletada hevi metal muusikast hoopis. TALBOOTIUM näiteks, doh! Globaalse metalheadide streigi korraldamiseks on antud viis kuud aega, pärast paneb IUPAC oganessoni jt lukku.

mustkaaren
11-06-2016
kell 00:40

Talbot oli yks automark kunagi. Guugelda ei viitsi.
Aga metalbändide nimed on ilusad ja poeetilised kyll.

Rene13
29-06-2016
kell 18:33

Mu meelest võiks nimesid tuletada hevi metal muusikast hoopis.
Saaks ka vastupidi, keemiale metalipäraselt läheneda.

Rootsi rare earth metal'i Suur Nelik nn Ytterby koolkond.

Muidugi ei maksa unustada juba varem Rootsis sündinud aga madalat profiili hoidnud Scheele scene't.

Berkleys't on saanud alguse Seaborg'i sound, omamehelikult nimetatakse ka aadressimetal'iks.

Eriti just viimasel ajal on rahvusvaheliselt tähelepanu leidnud Dubna skene, megaraske ja tehniline transuranium värk puha.

Curie'dest või Klaproth'ist ei hakka rääkimagi. Raadium ja poloonium ning uraan, titaan ja kroom on lausa häbitu peavool.

Osmium
30-06-2016
kell 01:22

Sinu tähelepanek viis mu mõtte hoopis sinnamaale, et ehk on võimalik teadustöö kaudu seletada hevi metal skeenes toimuvat? Näiteks on metal giigidel näha muusikuid, kes sülgavad või viskavad jooki publikusse - aga miks? Ehk on selle mõistmiseks sobiv mudel küttkala tatistamine. Videos on näha kuidas kala tatistades saaki püüab või sülgab enesekaitseks. Analoogselt, võib muusikute sülgamine olla rudimentne refleks, mille vallandab allasurutud stage fright. Või äkki on hoopis küttkalal stage fright teadurite ees? Oh my.

PS. Tõsiselt aga. Üks hiljutine uudis on see, et küttkala suudab ka eristada inimnägusid. Kihvt!

Rene13
13-07-2016
kell 17:59

Teadlased küsisid kummitusosakeste neutriinode käest, kas kvantmehaanika ennustused pädevad ja kvantmaailm erineb klassikalisest füüsikast.
Selle küsimuse asjus esmakordselt intervjueeritud neutriinod vastasid, et endiselt pädeb.

Data from a massive neutrino experiment show that the elusive subatomic particles must literally be of two mutually exclusive types at once—poking a hole in our intuitive sense of reality. The result is bedrock quantum mechanics. But it's the sort of thing typically shown with highly controlled quantum optics experiments and not with nearly undetectable neutrinos.

"As we expected, it's a very obvious effect," Formaggio says. The data underscore that the neutrino has no flavor until it's actually measured, he says.

The result is not surprising, Garg says, as neutrino oscillations are inherently quantum mechanical. Still, he says, it "probes the conflict between the quantum and classical worlds in a new regime."

Rene13
14-07-2016
kell 12:49

Võimsad hüpoteesid.
Shocking new role found for the immune system: Controlling social interaction

Inimese enesekodustamise st tsiviliseerumise edukuse üheks algtõukeks võis olla tühipaljas immuunreakstioon.

It was only last year that Kipnis, the director of UVA's Center for Brain Immunology and Glia, and his team discovered that meningeal vessels directly link the brain with the lymphatic system. That overturned decades of textbook teaching that the brain was "immune privileged," lacking a direct connection to the immune system.
The discovery opened the door for entirely new ways of thinking about how the brain and the immune system interact.

The follow-up finding is equally illuminating, shedding light on both the workings of the brain and on evolution itself. The relationship between people and pathogens, the researchers suggest, could have directly affected the development of our social behavior, allowing us to engage in the social interactions necessary for the survival of the species while developing ways for our immune systems to protect us from the diseases that accompany those interactions. Social behavior is, of course, in the interest of pathogens, as it allows them to spread.

The UVA researchers have shown that a specific immune molecule, interferon gamma, seems to be critical for social behavior and that a variety of creatures, such as flies, zebrafish, mice and rats, activate interferon gamma responses when they are social.

The researchers note that a malfunctioning immune system may be responsible for "social deficits in numerous neurological and psychiatric disorders."

Osmium
11-08-2016
kell 22:21

Inimese enesekodustamise st tsiviliseerumise edukuse üheks algtõukeks võis olla tühipaljas immuunreakstioon.

Võimalik et ma närin siin tähti, aga mulle jäi lihtsalt mulje nagu sa arvaks, et just see immuunreaktsioon tagas tsiviliseerumise, kuigi see oli vaid eeldus (see ei tõuka mitte mingis suunas).

Selle teadustööga kirjeldati olukord, kus üks molekul (interferoon gamma) omab lisaks oma teadatuntud funktsioonile immuunkaitse tagamises, veel teist, hoopis teistlaadi funktsiooni närvirakkude talitluses ja sellest tulenevalt mõjutab käitumist. Umbes nagu leivanuga, mida saab kasutada ka šokolaadikoogi lõikamiseks; ja ilmselgelt ei saa väita et kellelgi tekkis diabeet leiva söömisest, sest torti lõigati ju leivanoaga.

Ühtlasi, katsed tehti põhiliselt hiirte peal...mis sa interpoleerid seal meelevaldselt inimtsivilisatsioonini välja?! :)

Osmium
11-08-2016
kell 22:55

Muide, aitäh jagamast. Nii huvitav.

Rene13
12-08-2016
kell 02:34

Võimalik et ma närin siin tähti, aga mulle jäi lihtsalt mulje nagu sa arvaks, et just see immuunreaktsioon tagas tsiviliseerumise.
Läheksin hommepäev Nobelile järele kui seda mitme muutujaga võrrandit nii lihtsaks suudaksin taandada. Vahendasin vaid artiklis toodut.

Umbes nagu leivanuga, mida saab kasutada ka šokolaadikoogi lõikamiseks; ja ilmselgelt ei saa väita et kellelgi tekkis diabeet leiva söömisest, sest torti lõigati ju leivanoaga.
Elustiili- ja naisteajakirjad suudaksid küll kui neile vastav niidiots anda. Sotsiaalselt konstrueeritud meessoole suunatud perioodika, nagu Maaja ja autolehed on niisama tuhmid, ei pretendeeri sellistel teemadel sõna võtma.
Olen viimasel ajal lugenud, kuidas energiajook ei annagi energiat (st null või lausa negatiivse kalorsusega), juust ja gluteen teevad paksuks (mitte kogused vaid subtsants ise teebki imekombel paksuks, saaks veel aru kui tõstavad isu vms) ja teadlased ei ole siiamaani suutnud tõestada, et tofu on panatsea.
Jah, mul käib hooti hatereading peal.

Mis hiirtesse puutub siis ma arvan, et kuskil struktuurides keegi suunab mängu omatahtsi. Veel mõned põlved hiirte peal tehtud teadusavastuste vahendamist ja ühiskond hiirestub. Ettevaatuse mõttes tuleks kasvõi igaks juhuks koera pidama hakata.

Osmium
12-08-2016
kell 22:09

Veel mõned põlved hiirte peal tehtud teadusavastuste vahendamist ja ühiskond hiirestub. Ettevaatuse mõttes tuleks kasvõi igaks juhuks koera pidama hakata.
Väga õige! Teadmiste sisendusjõusse tuleks aukartusega suhtuda.
Kaalun ka koeravõttu.

Rene13
16-08-2016
kell 00:09

Ungari boson kimbutab taas.

Recent findings indicating the possible discovery of a previously unknown subatomic particle may be evidence of a fifth fundamental force of nature, according to a paper published in the journal Physical Review Letters by theoretical physicists at the University of California, Irvine.

"If true, it's revolutionary," said Jonathan Feng, professor of physics & astronomy. "For decades, we've known of four fundamental forces: gravitation, electromagnetism, and the strong and weak nuclear forces. If confirmed by further experiments, this discovery of a possible fifth force would completely change our understanding of the universe, with consequences for the unification of forces and dark matter.


Ungarlaste eksperimentide tulemusi kaaludes jõudis teoreetikud sinnamaani, et mängu tuli võtta võimalik uus fundamentaalosakese või lausa uus vaheosake, mis peaks vastavalt vahendama uut st viiendat vastastikmõju.

Olen nõus kihla vedama, et jutud viiendast jõust on ka sedakorda liialdused. Isegi kui selle väljaselgitamine aastakümneid võtab. Ometi on see kihlvedu, mida tahaks kaotada.
Minu kasuks räägib, et oletatavad avastused, mille autorid ise hüüavad "If true, it's revolutionary", lõppevad sageli mudas. Minumeelest kostab uurimisgruppide vannitubadest neid suuri Heurekaid juba nii palju, et varsti läheb kõrvatroppe vaja.

Rene13
16-08-2016
kell 00:27

Saaks aru, kui uurimisgrupi juht hüüaks "Herkulo!".

mustkaaren
16-08-2016
kell 20:40

Siit tuleneb, et liigne lugemine on tervisele kahjulik.

Osmium
17-08-2016
kell 21:44


Minu kasuks räägib, et oletatavad avastused, mille autorid ise hüüavad "If true, it's revolutionary", lõppevad sageli mudas. Minumeelest kostab uurimisgruppide vannitubadest neid suuri Heurekaid juba nii palju, et varsti läheb kõrvatroppe vaja.

Haara silmaklappide järele.
This experiment, if all statements hold, is really amazing
Tundub, et kõik klapib - optimistlik meediakajastus ja julged küsimused, millele vastuste leidmine loksutab paradigmasid.

vumvuvumvum
17-08-2016
kell 22:04

üle-eelmise nädala teadusuudis There are no forests on earth

Rene13
18-08-2016
kell 14:32

üle-eelmise nädala teadusuudis There are no forests on earth
OMG, Avatar toimus järelikult Maal!

Nädala teadusuudistega seoses.
Ajakiri "Science" korraldab esmaspäeviti lugejaile eelmise nädala uudiste põhjal viktoriine. Tavapäraste ajaleheviktoriinidega võrreldes ole päris napakatele mõeldud, keskmise ületamine nõuab juba nohkariuudishimu.
Andke kuuma

Rene13
26-08-2016
kell 02:23

Kollasemaid teemasid ka.
Supersümmeetria (SUSY) toetajetele läks nende põhjendamatu optimism äsja mitu pudelit kallima otsa konjakit maksma. Sest kihlveo tingimuseks olnud 10 aastaga ei ole LHC katsetulemused esteetilisele füüsikale mingit alust andnud. Mitte et füüsika selleta nüüd inetu oleks ja jaht kõigeteooriatele lõppeks. David Gross artiklis väga ivakalt sõnastab seda.

Põline stringiteooria ja SUSY vaenaja, läti verd Peter Woit vahendab oma blogis samuti sündmust. Sealne kommentaarium, nagu sageli, kisub huvitavaks.

See lugu kinnitab seisukohta, et isegi oskestefüss väärib popkorni.

Rene13
26-08-2016
kell 15:27

Astronoomid on saanud kätte järjekordse tondi.
Linnutee vennasgalaktika, mis koosneb 99,99% tumeainest.
Paistab, et kõik distsipliinid, alates semiootikast kuni astronoomiani, suudavad tondipüüdmises oluliselt edukamad olla kui end kummituseküttideks nimetavad tegelased.

Rene13
29-09-2016
kell 15:59

"Scientific American" vahendab kergemas sõnastuses haritud oletusi fülogeneesirindelt. Iseenesest ei midagi uut aga seekord kompaktselt ühes kohas, koos seotud linkide ja graafikutega.

Scientists Trace Society’s Myths to Primordial Origins.
Artikli lõpus on autorilt vägev lubadus.
Eventually I hope to go back even further in time and identify mythical stories that may shed light on interactions during the Paleolithic period between early H. sapiens and human species that went extinct.

Was Civilization the Cure for Primordial Human Violence?
Selle küsimuse on kirjutanud populaarseks Lawrence H. Keeley oma raamatuga "War Before Civilization" ning Steven Le Blanc ja Katherine E. Register ka maakeelde pandud raamatuga "Constant Battles". Igal juhl on enesekodustamise hüved midagi, mida maksab aegajalt meelde tuletada. Nagu mõnedel heliredel.

Rene13
08-10-2016
kell 20:21

Pealkiri on vägevalt kollane aga sisu on tahedam.
Alien life could feed on cosmic rays

Räägitakse badass eluvormist desulforudis audaxviator, kes elutseb kuni 3km sügavusel pinnases. Asi pole selles, et see bakter ei vaja päikesevalgust ja rakendab elutegevuseks tuumalagunemise hüvesid (mitte kiirgust ennast, näiteks taimed on oluliselt etemad kiirgustoitujad) vaid selles, et ta eitab ökosüsteemi. Ei söö kedagi ja ei saa kellegi roaks.
Ühel päeval lööb selline loimuritega kampa ja minnakse kosmost vallutama.

Osmium
08-10-2016
kell 21:23

Was Civilization the Cure for Primordial Human Violence?
Äkki väheneb veelgi tänu arvutimängudele, mis matkivad sõda ja spiooniretki ja seeläbi pakuvad vägivallatungile süütu väljendi. Võiks korraldada kampaania, mille käigus Odini sõdalastele ja teistele seesugustele jagatakse täiesti tasuta arvutimängude komplekt.

Aga-aga tooks välja Hannah Arendti tähelepaneku Modernses ühiskonnas võib küll taanduda verine vägivald, kuid bürokraatia võib tekitada vaimset türanniat, sest tingib olukorra, kus võim ja inimene on niivõrd lahus, et kodanik ei saa kellegagi reaalselt probleeme lahata, sest kuskil riigiasutuse putkas vaatab sulle vastu ametnik, kel on väga pisike otsustusõigus. Siinkohal peetakse silmas just üksikindiviidi tasandit, kel on näiteks tarvis tõestada, et ta on see ja see ning tal on õigus sellele ja sellele, aga kui mõni dokument on puudu või hullemgi veel läheb riigiasutuses kaduma (oih!), siis inime võib olla täitsa abitu. Ja sellises olukorras liigitub ka kohtuprotsess kergesti vaimse vägivalla alla. Aga õnneks tänu Terry Gilliami filmile "Brazil" hakkas mul bürokraatiale mõeldes kummitama see lõbus saundträkk, mõtetel kohe pehmem maanduda.

Osmium
08-10-2016
kell 21:28

Kusjuures, ma ei olegi kindel, kas ma Arendit õigesti tõlgendasin, sest pole pikemalt ta tekstidel peatunud. Igal juhul ta inspireeris siis minu tõlgendust.

Rene13
08-10-2016
kell 23:04

Võiks korraldada kampaania, mille käigus Odini sõdalastele ja teistele seesugustele jagatakse täiesti tasuta arvutimängude komplekt.

Niimoodi võiks ERM sellise motivatsiooniga liikumistele natuke kohendatud neitsimaarja tagumise simulaatoreid suuremas koguses müüma hakata.
Prototüüp on olemas, turg on olemas, raha vedeleb maas.

Rene13
08-10-2016
kell 23:28

Muidu jah bürokraatial on negatiivsed konnotatsioonid aga tea, mis suurte inim- ja kapitalihulkade toimimashodmiseks etem lahendus oleks, milles oleks rohkem õigusriigi vaimu?
Sipelgas, mesilane, bonobo ega marx pole ka nagu head mudelid inimese tarvis.

Mul pole raske jagada Max Weberi seisukohta (oma kahtlustes oli ta Arendtiga suht sama meelt), et bürokraatia on oma standardiseerituses, tööjaotuses, reguleerituses, hierarhias jne küllalt efektiivne (efektiivne, kuna paremat ei ole võtta, mitte absoluutselt efektiivne) avaliku haldamise ja kaudsemalt tsivilisatsiooni tööriist.
See ei välista kuidagimoodi selles sisalduvaid saamatuid või niisama nõmedaid isikuid ega olukorda, kui bürokraadil tuleb lähtuda rumalatest seadustest.
Eks oma loogilisuse ja ühetaolisuse tõttu on igasugune bürokraatia ka hea aines huumoriks. Nagu on seda ka bürokraatiakriitilised kunstikooli lõputööd.

"Brazilis" jah oli kõik ratisonaliseeritud ja reglementeeritud, kindlasti leidus ka pragrahv, mis ütles et komplekssüsteeme pole ette nähtud või need peavad toimuma etteantud mudelite päraselt. Nagu Nõukogude Liidus ei olnud ette nähtud geneetikat.

Muidu, veidi samal teemal. Selles on korraga nii "Brazil'i" kui Lõssenko vaimu. Raamatu "Fashionable Nonsense: Postmodern Intellectuals' Abuse of Science" wikist. Belgia feministlik mõtleja Luce Irigaray rakendab bürooloogika kiuslikumat otsa füüsika kallal.

E=mc2 is a "sexed equation" because "it privileges the speed of light over other speeds that are vitally necessary to us"; fluid mechanics is unfairly neglected because it deals with "feminine" fluids in contrast to "masculine" rigid mechanics.

Osmium
09-10-2016
kell 12:50

:)
Mul polegi midagi tarka lisada :)
Tundub, et see Fashionable Nonsense on väärt meelelahutus.

Rene13
14-10-2016
kell 16:49

Teemakohane.
Äsja avaldatud OECD uuringu tulemused finantskirjaoskuse kohta, milles uuriti ka eestlasi.
Survey on measuring financial literacy and financial inclusion

Rehknungiga tullakse enamvähem toime aga tulemusi ei mõisteta elus sellegipoolest rakendada.
Some countries with relatively high levels of basic financial knowledge, such as Latvia and Estonia, do not have high overall levels of financial literacy on such a measure due to their financial behaviour scores.

Saan aru, et küsimused leiab sealt.
"2015 update of the OECD/INFE Toolkit for measuring financial literacy and financial inclusion"

Rene13
14-10-2016
kell 17:07

WSJ on sel teemal üsna halastamatu.
Financial Literacy Is Still Abysmal Everywhere
A new OECD survey of 30 countries shows few people can perform basic financial calculations or understand simple investment rules.

Barely more than 40% of the almost 52,000 adult respondents across 30 countries knew whether a $100 savings account compounding at an interest rate of 2% a year would grow to more or less than $110 over five years. Only 60% had any sort of budget, half bothered setting financial goals and trying to achieve them, while only 44% shopped around when selecting a financial product.

Jutt käib inimestest, kellel on hääleõigus ja ostujõud.

Rene13
02-11-2016
kell 23:25

Ajakiri Science jagas fesaris uuesti juba kevadel liikunud lugu. Põhineb arheoloogiliste andmete põhjal kokku pandud hüpoteesil, mis oletab, et Läänemere vahetus läheduses, tänasel Saksamaal, toimus 13 sajandit e.m.a suurejooneline lööming a la Barbar Conan. Igal juhul erakordselt badass.

Slaughter at the bridge: Uncovering a colossal Bronze Age battle

The number suggests the scale of the battle. “We have 130 people, minimum, and five horses. And we’ve only opened 450 square meters. That’s 10% of the find layer, at most, maybe just 3% or 4%,” says Detlef Jantzen, chief archaeologist at MVDHP. “If we excavated the whole area, we might have 750 people. That’s incredible for the Bronze Age.” In what they admit are back-of-the-envelope estimates, he and Terberger argue that if one in five of the battle’s participants was killed and left on the battlefield, that could mean almost 4000 warriors took part in the fighting.

Why the men gathered in this spot to fight and die is another mystery that archaeological evidence is helping unravel. The Tollense Valley here is narrow, just 50 meters wide in some spots. Parts are swampy, whereas others offer firm ground and solid footing. The spot may have been a sort of choke point for travelers journeying across the northern European plain.

In 2013, geomagnetic surveys revealed evidence of a 120-meter-long bridge or causeway stretching across the valley. Excavated over two dig seasons, the submerged structure turned out to be made of wooden posts and stone. Radiocarbon dating showed that although much of the structure predated the battle by more than 500 years, parts of it may have been built or restored around the time of the battle, suggesting the causeway might have been in continuous use for centuries—a well-known landmark.

As University of Aarhus’s Vandkilde puts it: “It’s an army like the one described in Homeric epics, made up of smaller war bands that gathered to sack Troy”—an event thought to have happened fewer than 100 years later, in 1184 B.C.E. That suggests an unexpectedly widespread social organization, Jantzen says. “To organize a battle like this over tremendous distances and gather all these people in one place was a tremendous accomplishment,” he says.

Rene13
14-11-2016
kell 22:18

See küsimus on pikalt huvitanud ja The Atlantic on asise kokkuvõtte avaldanud.

The Case Against Cats
The animal so many dote on ranks among the world’s most destructive predators.

TL;DR
Ökoloogiline mõte ja demokraatlik protsess sageli tühistavad üksteist aga see ei anna veel alust väga lihtsalt tekkivatele süüdistusele ökofašismis.
Nende ideede oma peas põrgutamine on hea harjutus, kuidas emo- või antropomorfismipõhisest rutiinist välja murda. Saab arvamustega liiderdada nagu moekas õelda ja mitte üks komblushull ei hakka sellisele liiderdajale hõlma.

Ja et mitte päris arukaotuseni endast välja minna siis kassinuhtlus ei puuduta linnas peetavaid toakasse, kes sünnist surmani peale nelja seina suurt ei näe. Küll aga lisandub seal küsimus lemmikoloomadega kaasnevast ökoloogilisest jalajäljest. Suht totter mõõdik aga õnneks üht-teist suudab endas haarata. Labradori pidamine ja etiooplase ökoloogiline jalajälg on umbes sama suured.
Ja on ka täiesti normaalne kui lemmikloom liigutab enam kui etiooplane.

grewu
24-11-2016
kell 10:41

Vinüülikasutajatele paadipuhastaja tulemas Tartust http://degritter.com/

grewu
24-11-2016
kell 10:48

Vinüülikasutajatele paadipuhastaja tulemas Tartust http://degritter.com/
Ähh, selle kohta teema olemas juba...

Rene13
28-12-2016
kell 16:33

What I learned as a hired consultant to autodidact physicists

Hea nupuke teemal, mis võib juhtuda, kui intuitsioonipõhised füüsikahuvilised põrkuvad nõudega osata matemaatikat [vb sarnane kuidas näiteks Sirbis ja Müürilehes majandusest kirjutatakse, ka allikaviited viivad harilikult poliitiliselt motiveeritud sõnamulinani (ka Thomas Piketty nimi üksi ei ole mingi argument)].
Peamiselt jõuab tagasi kommunikatsioonini. Sinna, et aime- ja teadusväljannetel ei suudeta teha vahet, neid peetakse lausa võrdväärseteks.

I haven’t learned any new physics in these conversations, but I have learned a great deal about science communication. My clients almost exclusively get their information from the popular science media. Often, they get something utterly wrong in the process. Once I hear their reading of an article about, say, space-time foam or black hole firewalls, I can see where their misunderstanding stems from. But they come up with interpretations that never would have crossed my mind when writing an article.

A typical problem is that, in the absence of equations, they project literal meanings onto words such as ‘grains’ of space-time or particles ‘popping’ in and out of existence. Science writers should be more careful to point out when we are using metaphors. But the most important lesson I’ve learned is that journalists are so successful at making physics seem not so complicated that many readers come away with the impression that they can easily do it themselves. How can we blame them for not knowing what it takes if we never tell them?


Füss ja kosmoloogia on ka kööögilauavestluse tasemel huvitavad aga hoidku jumal kui selle baasil pabereid kirjutama asutakse. Ja hoidku vanatühi ise kui selliseid avaldama hakataks.

Rene13
12-01-2017
kell 14:54

Meritokraatia on paha paha paha. Sest noh, turumajandus, kaldub elitaarsusesse ja kaaperdab kultuuri.
Why fund managers from poor families achieve better results.

In a new National Bureau of Economic Research working paper, researchers find that mutual fund managers from poor families consistently achieve better investment results than fund managers from wealthier backgrounds.

Previous studies about the relationship between managers’ upbringing and their performance have focused on educational differences, including whether the managers attended elite universities or had access to education-related networks of influential people who could later help boost their careers. Such studies tend to find that managers with a stronger educational background tend to deliver better performance.

The researchers find that mutual fund managers from wealthier backgrounds delivered “significantly weaker performance than managers descending from less wealthy families.” Managers from families in the top quintile of wealth underperformed managers in the bottom quintile by over 1 percent per year on a risk-adjusted basis.

Mainitud "mutual fund" on mehitatud fond, mille osakutele pääsevad ligi ka väikeinvestorid. Erinevad Vanguard'i omad peaks sellele vastama.
Seega helistage oma maaklerile (näiteks pensionifondi omale, sest võib ju ka õelda, et kõik kes sündind pärast 83. aastat on lausa seaduse pügalaga kohustatud väikeinvestorid olema) ja küsige, millal nad golfi mängima hakkasid. Kui juba lapsest peale siis maksab olla valvel.

Rene13
08-02-2017
kell 23:45

Hans Rosling on ära surnud.
Mees, kes rääkis ja näitas, et data ja statistika on seksikad ja niisama jauramine ei ole. Olgem rohkem nagu Hans!

ivo
20-02-2017
kell 11:01

Täitsa lausa muusika(tööstuse)teemaline uudis.

Ticketmaster Accused of Hacking Rival Firm’s Database

A few years ago Ticketmaster, the dominant player in concert ticket sales, faced a threat from a handful of startup companies. One of them was CrowdSurge, which focused on allowing artists and bands to sell directly to their fans. According to an amended complaint filed Wednesday in federal court, Ticketmaster hired one of CrowdSurge’s top executives, Stephen Mead, who hacked into his former employer’s database in order to provide real-time information about its plans.

ivo
24-02-2017
kell 18:06

Veel piletiäri maailmast, miskipärast taas Ticketmaster jalus.

The Man Who Broke Ticketmaster
The most infamous ticket scalper of all time used bots to buy millions of tickets. Now he wants to stop them.

Hästi pikk lugu, selline paras vedelemise kõrvale kerida, ilma suuremate üllatuslike pööreteta, aga sellegipoolest huvitav.

Esimesena keris pähe muidugi mõte, mis seal kirja üldse pole pandud - jube hästi ikka läheb osadel artistidel, tegelt võiks USAs vabalt nii 500 per ticket küsida ja oleks ikka välja müüdud, kui arvestada seda nö ticket scalperite ehk siis teise-kolmanda ringi müüjate hindu.

Teiseks muidugi see, et suur osa tehnoloogiast paras jama ikka, teeb inimeste elu keerulisemaks ja ehkki mõeldud automatiseeritud pahategevuse vastu töötama, siis pahatihti ilgelt nirult tehtud ja abi null.

Kolmandana muidugi industry kahtlased käigud, eriti siin see ülemine uudis lisab veel kogu loole oma värvingu minu meelest... Ehk seal loos väidetakse, et rohkem kui pool piletitest nö tavavellole müüki ei jõuagi tihtipeale.

Muu selline lugemismõnu, ei hakka punktitama täpsemalt - kuidas see scalperite bisness käib ja kuidas teema kõigevägevam lammutas ja kuidas nüüd siis see bad guy ilgelt hea on.

ivo
24-02-2017
kell 18:13

Ahjaa, eelmise artikli botindusest veel edasi rääkides - kerisin Music Ally mingit startups to watch vms listi ja sealt vast põnevaim oli see: https://thebotplatform.com/

Noh, pole muidugi nii iivõl värk, aga väike süsteemipettus ikka ("Instant Response Rate" fesaris, ojee) ja soliidne samm sellest vahetust jms ja muidu toredast sotsiaalmeediast eemale.

Mitte, et suhtlemisbotid midagi uut oleks. Kõvemad tegijad ses vallas vist dating portaalide omanikud, alles suht hiljuti oli uudis, et ühel neist eriti popil mingi naeruväärne % päriselt naised, ülejäänud botid.

Rene13
03-03-2017
kell 14:37

Eesti on euroliidu digiedetabelis üheksandal kohal, esikohal on Taani

See nüüd ka kvanititatiivselt tõestatud, et meiekandis armastatakse It-tiigriks nimetada mingisugust jänest või vähemalt mingit tukkuvat elukat.
Kui tiiger siis 1/5 jagu võiks ju tulbad teise koha omanikust kõrgemad olla vms, teistsugusel juhul lihtsalt kari kirjusid koeri, kellel raske vahet teha.

Võrdluseks, mida tähendas tiitel "tiiger" celtic ja asian olukordade puhul. Muidugi, ka need raugesid aga L-Koread ega Iirimaad keegi enam tiigerriigiks ei nimeta ka. Saati nad ise.

Osmium
03-03-2017
kell 17:04

Eesti on euroliidu digiedetabelis üheksandal kohal, esikohal on Taani
Vaatasin kähku skänniva pilguga artiklis toodud graafiku üle ning mulle jäi segaseks, miks Eesti on 9ndal kohal kui näiteks Luksemburgi komponentide kogusumma on väiksem?
...aaaaga jaa, jäi silma, et avalikke digitaalsete teenuste osahulk on Eestis võrreldes teiste riikidega suur, samas tehnoloogia integratsioon mi-ni-a-tuur-ne.

Rene13
03-03-2017
kell 22:01

Samuti teemakohane.
Uuring: Eesti täiskasvanute oskus arvuti abil probleeme lahendada on erakordselt madal

Kuhu see 96. aastal hüpet alustand tiiger siis lõpuks ikkagi kargas?
Mingisse küberkaitseputkasse?

See natuke sarnane, et meil on hull tuumafüüsika kompetents, nobeleid kukub, ületab rahvusvahelist uudiskünnist aga elektrit ikka põlevkivist aetakse.
Lätlastel samal ajal on taskusse mahtuv tuumajaam a la Asimovi "Asum", mis maksab 50 eurot ja on nii igapäevane ja elementaarne, et keegi isegi ei haibi.

ivo
06-03-2017
kell 10:49

1.37bn records from somewhere to leak on Monday

Tänaseks lubatakse hiigellekkest uudist, veel pole teada, kes too õnnelik on. Nii suure portsuga on kandidaate üpris vähe...

ivo
07-03-2017
kell 08:56

Tundus, et osutus lihtsalt pasundamiseks.

That big scary 1.4bn leak was basically nothing but email addresses

Lohutuseks lugu siin eelnevalt jutuks olnud chatbottidest:

Chatbot investment is set to triple in 2017. Why are businesses looking to chatbots to increase customer interaction by them speaking directly to faceless machines?

painkiller
07-03-2017
kell 10:29

käisin kuulamas ühte loengut, kus 1 pool Popidiot'ist rääkis Eestis tehtavast chatbotist, Alphablues

ivo
05-04-2017
kell 09:51

Kas just nädala uudis, aga natuke mõtlemisainet.

Esiteks see, et 20 aastat vana koodi kasutatakse endiselt edukalt ründamiseks. Tõesti säästlik ja tore.

Researchers found commonalities between tools used against Solaris 20 years ago and modern-day attacks deployed against Windows PCs.

Teine üks akadeemilisem paber, Acoustic Attack Against Accelerometers.

This is not that a big deal with things like FitBits, but as IoT devices get more autonomous -- and start making decisions and then putting them into effect automatically -- these vulnerabilities will become critical.

Rene13
09-05-2017
kell 22:11

Kuidas nigela teadusega uudiskünnist ületada.

You are what you read
Clickbait pealkiri ja ei mingit asist kriitikat, et valim koosnes vaid 253st inglist rääkivast inimesest, eeldatavasti ameeriklasest.

The study featured 253 adults recruited online through a variety of sources, including Facebook, Twitter, and "reader-focused sites such as Goodreads and Book Balloon." A majority reported reading one to four books per month for pleasure.
Participants were instructed to evaluate a series of ethical scenarios. They were asked whether it is "ever morally permissible" to perform a wide range of actions, including cheat on an exam; use illegal means to avoid paying taxes; sacrifice one innocent person to save five others; and use an American flag as a cleaning rag.


Ja et veel naeruväärsemana mõjuda, piirduvad uuringu kirjandusžanrid teadusulme, fantasy, armastusropmaanide ja krimkadega (mysteri harilikult on ju krimka). Kus on siis aimekirjandus, seiklusromaan, reisikirjad, mälestused või laiemalt kasvõi satiir, komöödia, tragöödia vms.
See üks neid nukraid päevi kui psühholoogia haiseb.

You are not what you read, vähemalt selle uuringu põhjal. Ja kui raamatukogu koosneb peamiselt mõnest eelpoolmainitud žanrist, on tegemist lihtsal viletsa lektüüri ja halvastilugenud inimesega.

Osmium
09-05-2017
kell 23:53

Mu meelest on see eos tobe oletus, sest pole oluline mida loetakse, vaid mis hinnang loetule antakse. Ma olen näiteks lugenud raamatuid, mis tõestavad teadusliku diskursuse kaudu Jumala olemasolu (mitte Descartesi "Meditatsioonid" vaid just 21.saj kristlik kirjandus) ja ka globaalse kliima soojenemise eitajate traktaati..;)

Rene13
10-05-2017
kell 18:53

Mu meelest on see eos tobe oletus, sest pole oluline mida loetakse, vaid mis hinnang loetule antakse.
Kahtlemata tobe. Clickbait kraam puha või eitea, kas mingis teadusharus kergitab selline kraam h-indeksit? Vaevalt, et ka Erdős–Bacon arv sellest tõuseb.

Eks sarnased ole ka teised edevust ergutavad pealkirjad, kuidas uuringute põhjal ühe või teise asja sööja, tarbija, vaataja, jooja vms on teistest intelligentsem ja see grupp on just sama, kuhu jagaja ise ka kuulub.
Võib lausa õelda, et lolli inimese tunneb selle järgi ära, et jagab sellist kraami.
Kui just mõni Fieldsi medali laureaat selliseid palu ei jaga.

Osmium
11-05-2017
kell 00:49

Clickbait kraam puha või eitea, kas mingis teadusharus kergitab selline kraam h-indeksit
Kaval tähelepanek! Ma ei tea... see oleks igatahes jube-shady värk

Vaevalt, et ka Erdős–Bacon arv sellest tõuseb
Hihi :)

Rene13
28-05-2017
kell 10:28

Mulle üks sümpaatsemaid aimeväljaandeid, australllaste COSMOS, on avaldanud järgmise tüki.
Quantum physics for the terminally confused

Does quantum physics melt your brain? First, don’t panic. You’re not alone in your confuddlement. As legendary physicist Richard Feynman said: “I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics.”

Ja ärge peljake, Feynmani tsitaadiga ei käida jämedalt ümber, sealt edasi ei tule holistlik hipijutlus, vaid püsitakse teemas.

Rene13
31-05-2017
kell 19:16

Aasta parim nali peenisega peaosas on tõmmatud ideoloogilisele liistule ja muutunud seeläbi lausa halastamatult naljakaks.
Ega soo-uuringud lõssenkismist või saksa füüsikast väga erine?

Rene13
07-06-2017
kell 21:38

Pole paha, arheoloogia jõuab vaikselt geneetikale järgi.
World’s oldest Homo sapiens fossils found in Morocco
Juba mõne aja eest Marokost leitud kolju dateteeriti 300k aasta tagusesse aega, ja seda peetakse homo sapiensi omaks. Geograafiavõhikutele, Maroko asub inimese hällist Ida- ja Lõuna-Aafrikas risti vastupidises suunas. Kohe jupp maad eemal.

The discoveries, reported in Nature, suggest that our species came into the world face-first, evolving modern facial traits while the back of the skull remained elongated like those of archaic humans. The findings also suggest that the earliest chapters of our species’s story may have played out across the African continent.

Meretagused teadlased ütlevad vanade ladinlaste kombel cum grano salis.
Some people might still consider these robust humans “highly evolved H. heidelbergensis,” says paleoanthropologist Alison Brooks of The George Washington University in Washington, D.C. She and others, though, think they do look like our kind. “The main skull looks like something that could be near the root of the H. sapiens lineage,” says Klein, who says he would call them “protomodern, not modern.”

On olemas anigif kolju leidmisest.

Jagada on ka imelugu töökast ja hästiharitud koerast, kes on kavaldanud üle rämpsajakirjad.
The Perth dog that's probably smarter than you

Local “academic” Dr Olivia Doll — also known as Staffordshire terrier Ollie — sits on the editorial boards of seven international medical journals and has just been asked to review a research paper on the management of tumours.

Her impressive curriculum vitae lists her current role as senior lecturer at the Subiaco College of Veterinary Science and past associate of the Shenton Park Institute for Canine Refuge Studies — which is code for her earlier life in the dog refuge.

Osmium
08-08-2017
kell 21:38

Mitte küll innovaatiline tehnolugu, kuid siiski oluline:

Analüüsiti sõdade mõju Lähis-Ida rahvaste tervisenäitajatele. Sõjategevusega seotud surmade arv tõusis 1027%..ja näiteks diabeedi tõsistustest 179%. Muidugi pole need arvud absoluutsed, kuid siiski mingigi arv. Üllatav on see, et südamehaigustesse ei surda meeletuid kordi rohkem (varasem 30% on tõusnud 34%) või äkki lihtsalt pole jõutud piisavalt diagnoosida. Ilmselt ka sugulased ja sõbrad, kes viibivad väljaspool Lähis-Ida, on ka haigemad, kui nad oma kodustele mõtlevad.

Sellega seoses sattus orbiiti ka ülevaatlik artikkel Lähis-Ida ja kõige põhjapoolsemate Aafrika riikide teadusmaailma seisust poliitiliste rahutuste foonil.
Samas tuleb tõdeda, et teaduse rahastuses ja akadeemia struktuuris on ka Eestil palju arenguruumi.

Jah, nukker seis!

Osmium
22-08-2017
kell 23:40

Infovälja sattus tore skeem, mis seletab lihtsalt õhukonditsioneeri tööpõhimõtet. Skeemi allosas on ka lühidalt kirjeldatud jahutusainena kasutatud molekule - ajapikku on osoonikahjustavatele klooriühenditele leitud osoonisõbralikum alternatiiv (loodetavasti ka muus osas keskkonnasõbralikum).

Kliima soojenemise briifingu osas on aga vähemalt USA-s tõkkeid, sest valitsus saatis laiali teadusliku taustaga nõunikud, kelle ülesandeks oli hõlbustada infoliikumist teadurite, riigiasutuste ning ettevõtete vahel.

Üks positiivne uudis ka - tõestati, et sebrakala vastsed võivad olla hiirtega võrdväärselt informatiivsed mudelid patsiendi-spetsiifilise vähikasvaja kohta.Võrdväärselt informatiivne mudel, kuid hiirtemudelist palju parem ses osas, et info saadakse kiiremini.

Võiks ju ka arvata, et see on positiivne uudis ka hiirtele - samas sebrakaladele jällegi mitte :(

Vähkkasvaja on aga keeruline haigus ning ka mudel on uus, nii et valdkonnas on veel palju tööd teha, et seda saaks ravis rutiinselt kasutada. Vähemalt põnev ja lootusrikas!

HaraldHaak
01-09-2017
kell 18:21

sebrakala vastsed...

Zebrafish (ld danio rerio) peaks eesti keeles olema vöödiline daanio.

Osmium
01-09-2017
kell 20:52


Zebrafish (ld danio rerio) peaks eesti keeles olema vöödiline daanio.


Avvii! Vöödiline pisidaanio ka olemas - nii nunnu nimi, oleks ma varem ka seda teadnud, siis..siis elu oleks olnud hoopis teise kõlaga, hihi.

rodeokolonn
10-10-2017
kell 19:09

5G on ohutu (you can't handle the truth)
jewtube1
jewtube2

Osmium
29-10-2017
kell 09:08

Tore mõtisklus ühe väikese maalähedase dinosauruse sulgedelaadse kehakatte värvusest

Osmium
21-03-2018
kell 19:59

Täna on uudiste sadu närvivõrgustikest inspireeritud arvutiprogrammidest, sealhulgas deep learning algoritmidest*.

Tervishoius on neid programme arendatud näiteks selleks, et arvuti suudaks eristada sünnimärki nahakasvajast või radioloogilisel pildil kasvajat ja põletikku vms. Arstile on see mahukas töö ja programm saab ülesandega mõnel juhul isegi paremini hakkama. Nüüd siis uudis, et Hiinas panustatakse jõuliselt AI arendustööse, et saaks seda üha rohkem argitöös kasutada.

Seejuures on deep learning algoritmide suhtes tõstatatud mitu probleemi:

Esiteks, me ei tea, kuidas nad järeldusteni jõuavad. Samas pean tunnistama, et ma ei saa alati aru, kuidas ma ise mingite järeldusteni jõuan. Fakt on see, et kohati keerulisi teid pidi, sest mõeldes deep learning algoritmi ding-an-sichi peale jõudsin ka mõelda seda, et saksakeelne sõna "ding" ja ingliskeelne sõna "thing" on identsed tähenduselt ja sarnased välimuselt...ja nii edasi. Samas tuleb tõdeda, et ma pole ka mingi etaloninimene, ja pealegi veel naine!

Teiseks, kui me ei tea, kuidas järelduseni on jõutud, siis see tähendab, et me ei tea mehanismi ja seega näiteks meditsiinilise probleemi puhul ei saa teada, kuidas paremini ravida - olgugi ei diagnoos olemas.

Teisele probleemile on nüüd leitud veidi leevendust (vähemalt uudise pealkiri lubab seda). Programmeriti võrgustik pärmi funktsioneerimisest bioloogilise info põhjal, nii et simuleerides mingi geeni mutatsiooni näeb, mis rakubioloogilisi teid pidi mõjutab see pärmi elulemust. Minu meelest ei seleta see algoritmi enda otsustusmehanismi üldse, küll on aga hea töövahend pärmiuurijale.

Ja lõpuks ka üks arvamusartikkel, milles rõhutatakse, et futuvahenditega tuleb kursis olla ja osata neid kasutada, kuid pehmeid oskusi võiks ja peaks rohkem väärtustama - ja seda ka hariduses.

*mulle kui neis asjus võhikule oli kunstlikule närvivõrgustikule hea seletus siin: http://www.psych.utoronto.ca/users/reingold/courses/ai/cache/neural2.html

Osmium
02-05-2018
kell 19:58

Pööran tähelepanu teemale, mis on minu jaoks täielik ulme: astrofüüsika
Uuritakse laineid, mis tekkisid Universumi algusjärgus. Füüsikute sõnul hääbuvad need kosmilised lained kuskil 500 miljardi aasta pärast - nii et on veel aega uurida, kui midagi muud põnevat vahepeal ei juhtu.

rodeokolonn
08-06-2018
kell 09:25

Küll väga vana uudis, samas vb kõik pole kuulnud pai

Don Pettit

Space may be the final frontier but it's made in a Hollywood basement

if you believed they put a man on the moon, man on the moon

Rene13
08-06-2018
kell 20:17

eks ta ole

rodeokolonn
08-06-2018
kell 21:39

9gagis oli ka see sama meem, naljakas iseenesest.
'Gravity' filmiti ka avakosmoses, sest bullock on tegelikult transseksuaal. Mehed tavaliselt pullivad lokki ja sanda bullib ka locki.
astroNots

Osmium
05-09-2018
kell 23:15

Leiti, et isaste kehv toitumine tingib epigeneetilised muutused spermide DNA peal ning mõjutab seeläbi järglaste ainevahetust - eeskätt näidati, et see päädib järglaste ülekaalulisusega ja ka diabeedi sümptomitega. Näidati hiirte peal seda.
Igati mõistlik on oletada, et kui poole geneetilisest materjalist saab lapsuke isalt, ja kuna on olemas epigeneetilised mehanismid, siis ka isal on suur vastutus pereplaneerimisel - mitte ainult kasvatuses ja majapidamises. Ma arvan, et samuti tasub vältida pereplaneerimisel Dostojevskit lugemist. Ja brutaalne tehniline death metal on ka ilmselt ebatervislik.

Rene13
06-09-2018
kell 11:23

Orbán: Hungarians Are the Late Descendants of Attila
Ungari keel on nüüdsest turgi keel, sest peaminister ütles nii.

rodeokolonn
12-09-2018
kell 19:43

fuckhole aka gloryhole
ärge muretsege...tegemist on kokkusattumusega

rodeokolonn
13-09-2018
kell 21:05

lisa eelmisele gloryhole'ile
siin on wikipedia link 'Commodity' albumi kohta septembri alguses: wiki print screen
siin on wikipedia praegune info: https://en.wikipedia.org/wiki/Commodity_(album)

esimesi ridu on täiendatud millegipärast
vabandust, kui see pole päris teadus- või tehnouudis..aga ikkagi

Rene13
13-09-2018
kell 22:06

2006. aastal wikisse laetud foto (mille leiab ka NASA saidilt) on täpselt samasugune nagu auk ISS'i pardal?
Mis sellest, et auk avastati transpordilaevalt Sojuz ja selle kohta jagati ka fotosid enne ja pärast augu kinniteipimist.
Smithsonian on küll kõvasti kahtlasem väljaanne kui uuriv ajakirjandus youtube's aga tühja sest. Russia Says Hole in International Space Station Was Drilled.

Endine astronaut Chris Hadfield trollis oma twitteripostitusega, kus ta seda 80ndatel tehtud kosmoseprügi tekitatud auku jagas, vist kogu maailma vandenõuteooreetikute kamba nii ära, et tolad pole ise veel aru saanud.

rodeokolonn
13-09-2018
kell 22:32

jep, nasa trollib inimesi, sellessuhtes on sul küll õigus pray

Kirill
14-09-2018
kell 12:44

https://www.err.ee/861316/riik-tahab-e-posti-vaatamise-muuta-kohustuslikuks

Eesti IT Tiiger in action. Tundub, et riik vajaks koolitust kuidas internet töötab

rodeokolonn
14-09-2018
kell 22:03

led valgustid asendavad lähitulevikus wifi-ruuteri
samuti on võimalik led'iga infot koguda/luurata: spyled

ajudoonor
02-08-2019
kell 11:14

Tundub, et "Ahvide planeet" võis olla väga prohvetlik film