seriaalid

Rene13
28-06-2019
kell 02:12

Chernobyl
Viie jao kohta toimub väga palju. Dokudraama, kohtudraama, poliitiline hoiatussari, lühiloeng tuumajaama toimimisest, kehahorror, haldushorror, kommunikatsioonihorror ja tõrts pisarakiskumisporri, mis traageldab kõik kandva kokku.
Autor ja stsenarist on Craig Mazin, kes varasemalt on kirjutanud "Scary Movie" vahepealsed jaod, hilisemast ajast "Hangoveri" järjed ja oma pädevust on demonstreerinud juba aastaid eetris olevas podcastis "Scriptnotes", milles räägitakse filmide kirjutamisest. See on väga korralik kuulamine.
Lavastaja Johan Renck on varasemalt tuntud artistinimega Stakka Bo, kellena ta viljeles humoorikama otsa popmuusikat. Võib öelda, et selle koha pealt on juhtiv kaader veatu taustaga, sest huumor on äärmiselt nõudlik žanr ja tõsine töö, mis antud juhul on andnud väga hea baasi.
Sarjaga koos ilmus ka viis jagu podcasti The Chernobyl Podcast, kus sarja autor Craig Mazin ja muude hulgas ka humoristina leiba teeninud Peter Sagal kirjeldavad mida ja kuidas on kirjutatud. Täpsustakse, kus on draama huvides liialdatud, mis on täielik väljamõeldis ja mida maksab hoolikamalt uurida. Seda pole mõtet ümber jutustatama hakata.
Oluline on tabada, et see sari hoiatab eelkõige poliittiheda režiimi, mitte tuumaenergeetika ohu eest. Neist esimene on siiamaani aktuaalne, teine praktiliselt üldse mitte.
Kasvõi esimese jao algus. Mis on üles ehitatud nii, et enne akuutse kiiritustõve näitamist jõutakse tutvustada peategelase kallal toime pandud riigi agiteeritud kanakarja kambaka tulemust (ta poob end üles) ja narratiivi loomist, milles tõsiasjad ei ole üldse olulised. Asjaoludega lähemalt tutvumata lepitakse kõige kõrgemate auastmetega isikute otsusel kokku, et oli mis oli aga reaktori õhku lendamine seda ilmakärakat küll ei põhjustanud. Nii palju saab neid tegelasi oma otsuses õigustada, et nemad olid veendunud, et reaktori dokumentatsioon on pädev ja seda tüüpi reaktorid on nii lollikindlad, et isegi Homer Simpsonil oleks tükk tegu sellise kokkusulatamisega.
Äärmiselt huvitavalt käiakse ümber dataga, kiirgusfooniks mõõdetakse 3,6 röntgenit tunnis, kuna igapäevaseks tarvitamiseks mõeldud aparaadid rohkem ei näita ja see läheb loosi pädeva informatsioonina, mis jõuab mööda käsuliini Gorbatšovi endani välja. Korraga on esindatud nii peteri prinstiip kui pask sisse ja pask välja lähenemised. See on väga must huumor, mida see sari endas peidab. Võrdluseks, mida kirjutavad tõsiseltvõetavusele pretendeerivad täiskasvanud inimesed meie ajal - 7,6 miljonit pagulast, ÜRO maailmavalitsus aastast 2030, sooline palgalõhe 23%, mürgised importaedviljad, Eesti on Põhjala riik. See on seesama halenaljakas olukord, mille lõksus olid jutuks oleva sarja tegelased.
Kuna sari kestab vaid 5 jagu, käivad arengud väga kiirelt, läbivalt askeldab 3 tegelast, kelle puhul võib täheldada klassikalist kirjanduslikku lähenemist karakterile, ülejäänud on kiirrežiimil. Neljandas jaos mängitakse kiirelt läbi, kuidas kogenematu kadett, kes ütleb ära sigarettidest, satub vanade rindemeeste rühma, kelle ülesanne on likvideerida evakuatsioonist maha jäänud lemmikloomi. Juba jao keskel ta tossab nagu vanem mees. Ja nad kõik kannavad koha peal kätte saadud materjalidest ise valmistatud munakaitsmeid. Sest kiirgus ja vene värk.
Kinoajalukku läheb teiste sarnaste kõrval stseen, kuidas inimesed vaatasid Prõpjati raudteesillal põlevat reaktorit ja neile langes radioaktiivset tuhka. See sild on saanud hüüdnime surmasild, kuna väidetavalt olla kõik sel sillal öist põlengut jälginud inimesed ära surnud. Mõned lausa nii surnud, et annavad tänapäevalgi intervjuusid.
Viimases jaos toimub kohtudraama, kus tehakse sõna otseses mõttes puust ja punaseks (ja siniseks) reaktori tööpõhimõtte ja tutvustatakse õhku lennanud reaktori disainivigu. Selle kõrval tehakse selgeks ka kodanike ees hirmu tundva režiimi tööpõhimõte, milles aimub samuti tõsiseid disainivigu.

Lõppu tõsielulist nalja, kuidas kirjaoskus võib peletada põhjendamatuid hirme kiirguse ees.
Eating radioactive apples from chernobyl? perfectly fine!

grewu
15-08-2019
kell 21:36

AMC hakkab näitama "The Terror" 2. hooaega, täna kell 22. 1. hooaeg oli Simmonsi samanimelise raamatu järgi, 2. on müstiliste surmade uurimine 2. maailmasõja ajal ameerika jaapanlaste hulgas.