Sel reedel saab Von Krahlist püha klubimeka Haçienda. Aru annab peasüüdlane Mark Berry aka Bez.

Kirjutas Ingrid Kohtla
07-09-2011

Reedel, 9. septembril maandub Von Krahli plaate mängima legendaarse Happy Mondaysi liige ja „tantsupoiss“* Bez (passis Mark Berry). Tema veidra tantsu ja maraca’de rütmis pühitseti veerandsajandi eest Manchesteri klubimekas Haçiendas igavesi nädalavahetusi ja loodi nn Madchesteri saundtrack, milles segunesid tantsukiirabiautona huilgav reiv, baggy-indie, nurgeline funk, happe-house ja Ecstasy.

Bez on ühtaegu tunnustatud lunaatik, kes ei õpi kunagi oma vigadest ja eluheidikute kaitsepühak, kes muuhulgas võitnud prime-time telelahingu „Don’t Call Me Stupid“ finaalis kuninglikku korrespondenti James Whitakeri.

Reedel pakuvad tema dj-setile Krahlis eelsoojendust kohalikud bändid, mille DNAs on täheldada mõningast Madchesteri-nihet – Badass Yuki** ja Tallinn Daggers. Siinkohal eelsoojenduseks intervjuu, mis pandi purki vahetult pärast väsimatu Freaky Danceri järjekordset esmaspäevani kestnud nädalavahetust.

„Bez“ pole enam pelgalt kodanik Mark Berry hüüdnimi – sellest on väänatud nii verbivorme – to do a bez – kui omalaadseid seisundimäärsõnu – bezzing, bezzism jne. Aga kes see Bez siis on? Veider tantsiv maskott, kel lihtsalt vedas või mees, kes viibutas süsteemile keskmist sõrme?
Mulle meeldib mõelda, et mus on paras annus mõlemat. Paraku aga vehin ma seniajani mitte ainult keskmise sõrmega, vaid topin mõlemad käed tulle. Ma lihtsalt ei ole suuteline vigadest õppima.

Oma autobiograafias „Freaky Dancin’“*** (1998) ei jätnud sa vist ühtki luukere kappi rippuma. Lugeja saab muuhulgas teada, et olid omal ajal paras pätt ja poevaras, oled tarbinud pea iga keelatud substantsi ning murdnud või põhjalikult nihestanud enamikke oma ihuliikmeist. On sul plaanis kunagi ka „Freaky Dancin’2“ üllitada?
Võimalusi ja huvi on ning põhimõtteliselt võiksin hoobilt uue bio kirjutada. Hetkel üritan seda aga ebamäärasesse tulevikku lükata.

Factory leibli boss Tony Wilson ütles kunagi Happy Mondaysi kohta: „Neil pole mingit imagot – see ongi nende imago!“ Kas ta püüdis teie non-imagot ka teadlikult kultiveerida?
Tony oli ehe vanakooli sotsialist, taoliste remarkide elav leksikon. Ega need loosungid teda just haljale oksale ei viinud, aga sellele vaatamata oli ta igati imetlusväärne sell.

Kultusfilmis „24 Hour Party People“ on Happy Mondaysi kampa kujutatud üsna klišeelike rokistaaridena, kelle kohustuslikeks aksessuaarideks on kokaiin, paljad tibid tuuribussis jne. Palju ses filmis üldse tõde on?
Eks see on tõeteri sisaldav fantaasia. Ilmselt kasutasid filmi tegijad oma kunstilist väljendusvabadust täie rauaga ja võimendasid mõnuga kõiksugu kõlakaid ja linnamüüte. Nii räägitakse. Ma ise pole seda filmi tegelikult näinudki.

Meie retromaania ajastul rakendatakse nostalgiaturundust isegi üle-eelmisel aastal ilma teinud ühehiti-imede üleskloppimiseks. Happy Mondays oli 80ndate lõpus ja 90ndate alguses kõvasti ajast ees, on aga nüüdseks samuti leigevõitu nostalgiatuure teinud. Kaua te seda suppi veel soojendate?
Meil on vedanud, et me üldse elus oleme ja funktsioneerime. Pole iseenesest halb, et saime korraks taas kokku tulla ja isegi plaadi („Unkle Dysfunktional“, 2007) teha, aga ma isiklikult ei viitsiks enam Happy Mondaysiga tegemist teha. Esiteks olen ma juba vanavõitu ega põrka laval enam nii hoogsalt nagu omal ajal. Eeskätt aga bändi enda hea nime nimel – parem legendina lahkuda, kui vägisi väsinud vankrit vedada.

Lähim punkt Eestile, kuhu Happy Mondaysi viimane inkarnatsioon maandus, oli mullune Positivus festival Lätis. Peaks mainima, et neil puudus hädavajalik visuaalne fookus – üks kurikuulus tantsupoiss. Miks siis sina Lätti ei jõudnud?
Selleks ajaks olingi selgusele jõudnud, et minu suhe Mondaysiga on läbi ja sel bändil oleks aeg lõplikult pillid kotti panna.

Oled koos (Happy Mondaysi ninamehe) Shaun Ryderiga teinud ka bändi Black Grape ning ta osales ka su enda projekti Domino Bones tegemistes. Mõned aastad tagasi tegid päris edukat telekarjääri. Mida põnevat sul hetkel teoksil?
Hiljuti tegi Banana Republic (Austraalia reggaemuusikute ja -produtsentide rühmitus) mulle ettepaneku koos nendega paar lugu teha. Domino Bones on nüüdseks küll laiali, aga dj-tööd mul jagub. Käisin just Küprosel Napas plaate mängimas, seal oli väge äge.

Sa pole esimene Madchesteri legend, kes siiakanti satub – aastal 1992 esines Inspiral Carpets Tallinnas Rock Summeri festivalil. Esinemisvälisel ajal jahtisid nad koos oma toonase transamehe Noel Gallagheriga muuhulgas nõuka-aegseid Adidase võltsinguid. Mida „ilma imagota“ Mondays siin tol ajal jahtinud oleks?
Shaun ilmselt heroiini, mina arvatavasti kanepit ja naisi.

Paar „Mojo“- liini küsimust ka. Mis muusikat sa ise praegu kuulad? Oled ka midagi uut ja ärevat avastanud?
Jah, just hiljuti sattusin ühe superlaheda bändi kontserdile, aga paraku ei mäleta ma nende nime! Oli selline noor Manchesteri bänd, ilmselt parim, mida ma viimase paari dekaadi jooksul kuulnud, rokkis sokid jalast ja puha… Kuule, ma helistan oma sõbrale ja uurin välja, mis nende nimi on. Annan sulle reedel teada!

Mida su reedesest dj-setist oodata? Kas mängid ka oma (Happy Mondays, Black Grape, Domino Bones) lugusid?
Ilmselt pisut ka oma asju, aga üldjoones üsna seinast-seina kraami. Tükk siit, tükk sealt, veidi vanemat ja veidi uuemat sorti indiet ja tantsumuusikat. Põhimõtteliselt häid poplugusid, mis inimesed tantsima panevad. Pole teie kandis kunagi käinud ja põlen uudishimust näha, milline see müütiline ’Stonia ka on.

24 hour party people õnneliku esmaspäeva retsept?
Oh, ma sain alles nüüd pihta, et eile oli ju esmaspäev (intervjuu leidis aset teisipäeval), aga mu nädalavahetus kestis ikka veel. See on muidugi parim viis esmaspäeva veetmiseks.

Hallelujah! Kohtume reedel Krahlis!
Ürituse link: http://www.rada7.ee/yritus/55679

* Ehkki Bezi rolliks Happy Mondays’is oli vaid tantsimine ja maraca’dega sahmimine, skooris ta autoritasusid kõigilt nende plaatidelt.
** Badass Yuki Mart Avi on suuresti süüdi Bez’i maaletoomises. Kolm kuud tagasi põrkus ta ühes Tartu lokaalis Bez’i semu ja manageriga, millele järgneva 24-tunnise peomaratoni vältel saadeti Bezile ja siinkirjutajale seeria „Let’s do ’Stonia!“ stiilis sõnumeid. Tulemuseks CALL THE COPS! pidu sel reedel.
***Nime algupärandiks on Bezile pühendatud Happy Mondaysi singel „Freaky Dancin’“

Veel artikleid