Rada7 esitleb: Marten Kuninga 7 lemmikplaati

Kirjutas Rada7.ee
17-03-2015

Eelmisel aastal oma ülimenuka teise plaadi “Praktiline mees” välja andnud ning välja müüdud saalidele seda esitlenud Marten Kuningas resideerub hetkel hoopiski Berliinis. Sealt tuleb ta spetsiaalselt Tallinn Music Weeki ajal kodumaad külastama, et astuda üles 27. märtsil Rada7.ee esitluskontserdil klubis Sinilind ning kahel väiksel TMW meelolukal Linnalava kontserdil.
Foto: Matthew Coleman
Oma Berliini-elu kohta kostab ta järgmist: “Käin dBs muusika ülikoolis. Õpin, kuidas muusikat salvestada, miksida, produtseerida, aga ka heli sünteesimist ja omandan uusi teadmisi muusikatööstuse kohta. On raske ja põnev samal ajal.”

Samuti uurisime, millised on tema ootused TMW suhtes ja mida ta arvab Rada7.ee showcasei kirjust programmist ning kas tundub pigem põnev või heidutav esineda samal laval koos atmosfäärilise bläki ja pöörase Serbia garaažirokibändiga, mille peale Marten kostis: “Olen põnevil. Trummar Kristjan Kallas lendab draakonitega, tema asemele on maandunud TMW ajaks koosseisu Kaspar Kalluste. TMW programm läheb iga aastaga aina paremaks. Ma arvan, et Sinilinnu õhtu tuleb vägev!”

Tavapärase intervjuu asemel aga palusime Marten Kuningal vaadata üle oma plaadiriiul ning sealt tuua välja seitse kõige olulisemat või meelepärasemat albumit ning siin nad on:

“A Hard Day’s Night” (1964) – The Beatles

Biitlitega algas mu armastus muusika vastu. Ja see muserdatud, äärtest rebenenud ümbrikuga Melodija vinüül oli järjekorras esimene. Mäletan end viiesena istumas Lasnamäe korteri koledal punasel diivanil, rõdu uks oli lahti, maikuine õhtupooliku valgus peegeldus seinal tilbendavalt hambajälgedega metallripatsilt. Kaks kisakõri laulsid. Laulavad siiani mu kõrvus.

“Kind Of Blue” (1959) ja “In A Silent Way” (1969) – Miles Davis

“Blue In Green” on esimene lugu, mida Miles Davis’elt kuulsin. Armusin ja ostsin vinüüli. See on selline plaat, mis ei ammendu. Alati avab ta end mõne uue nurga alt. Avastasin selle plaadi alles neli aastat tagasi. Paar aastat hiljem sain Madis Nestorilt vinüüli ja nüüd mängitab seda mu isa, keda ma polnud elu sees jazzi kuulamas näinud. See on muusika, mis teeb imesid.
“In A Silent Way” albumi mõlemad lood – nimilugu ning “Shh/Peaceful” tekitavad tunde, nagu kohe-kohe hakkaks midagi väga põnevat juhtuma; et maailm on huvitav ja väärib avastamist. Mulle see tunne meeldib.

“After The Rain” (1969) – Muddy Waters

Kuulan seda plaati, kui omal bluus peal on. See viib mind kusagile palavasse lõunaosariiki, mille vanad mustad mehed teadsid juba ammustest aegadest, mis on tõeline bluus.

“Low” (1977) – David Bowie

Bowie esimene puhastumisplaat. Seekord ei ole ta ühtegi karakterit välja mõelnud, kelle kaudu oma lugu laulda, vaid on lihtsalt, nagu ta on. Vaimukas isolatsioonis.
“Sometimes I get so lonely, sometimes I get nowhere” laulab ta “Be My Wife’is”. Prantsuse lossis salvestatud, Lääne-Berliinis miksitud, esimene plaat nn Berliini-triloogiast. Lihtsalt ülendav, vapustav, kui loominguliselt, millise kummituslikult vaba vaimuga see album kõlab!

“Selling England By The Pound” (1973) – Genesis

Lisaks maagilisele muusikamaastikule, mis seitsmeaastasele poisile avanes, kubiseb plaat ka toredatest fraasidest, millest ta suurt midagi aru ei saanud, kuid hoolega kaasa laulis: “Me, I’m just a lawnmower, you can tell me by the way I walk”. See oli aeg, kus luges loo pikkus. Mida pikem lugu ja rohkem Tony Banksi soolosid ja Phil Collinsi vinjette, seda ägedam. Absoluutne maiuspala oli “The Cinema Show” – tosinaminutiline rännak, millele lisas valulikkust asjaolu, et Sony Compact Disc Player hüppas jukerdades 8.34 pealt obskuurse outro “Aisle Of Plenty” peale. Kusjuures see oli ainus plaat, millega ta nii käitus.

“Scott 4” (1969) – Scott Walker

Mind vaimustavad selle albumi meloodiad ja lüürikad ning sundimatu cool bariton, millega Walker seda kõike edasi annab.

“Koyaanisqatsi” (1982) – Philip Glass

Samanimelisele filmile loodud minimalistlik muusika, mis mõjub tõeliselt monumentaalsena. Philip Glass punus 1983. aastal muusikalise mustri, mida praegu lõimitakse arvutite ja sekventserite abil. Kord tahaksin kuulda seda teost kontserdi- ja kinosaalis.

Marten Kuningas esineb 27. märtsil Rada7.ee esitluskontseril, klubis Sinilind, kell 01.00.

Tasuta Linnalava kontserdid:
27.03 17:30 Linnalava Kodukontsert – Marten Kuninga ja Raul Ojamaa duokontsert
28.03 15:15 Linnalava Viru Keskuses – terve bändiga

Intervjuu: Tanel Kuningas räägib Marten Kuningaga.

Info artisti kohta:
http://tmw.ee/#!/artist/marten-kuningas
https://soundcloud.com/martenkuningas
https://www.youtube.com/watch?v=H_jnHh3T1is
https://www.facebook.com/kuningasmarten
http://instagram.com/martenkuningas
https://twitter.com/martenkuningas

Veel artikleid