Pedigree ei ole mitme kuuse tuuri bänd

Kirjutas Lynne, MC STan B
26-06-2006

Eelmisel nädalal toimus Tallinnas suurejooneline kontsertüritus – Metallica väisas taaskord üle pika aja Eestimaad. Sedapuhku püüdsin kinni ja piinasin küsimustega ühte soojendusbändi funktsiooni täitnud bändi – Pedigree. Juttu jätkus kauemaks – nii kontserdist endast kui ka tulevatest plaatidest, kontsertidest. Siinkohal tahaksin veel tänada MC Stan B-d abi eest intervjuu läbi viimisel. Head lugemist!

Te soojendasite hiljuti Metallicat. Kust tuli pakkumine?

Bonne: Pakkumine tuli jumala kokreetselt BDG poolt ja rohkem midagi huvitavat seoses sellega rääkida ei olegi. Öeldi lihtsalt, et tahetakse meid sinna soojendusbändiks. Kaua me mõtlesimegi? Kaks päeva? Ei, kaks tundi (üleüldine naer) … olime nõus …

Aga oli mingit WOW-efekti ka, et teid valiti Metallicat soojendama?

Bonne: Pigem nagu WOW-efekti ei olnud selles mõttes, et "oh, et meie Metallicat soojendamas". Pigem nagu WOW-efekt, et „oh et … miks siis meie?". Mina teadsin juba paar nädalat enne, et Metallica tuleb siia, teadsin ka seda, et mingid kindlad soojendusbändid on, aga jah … seda ma küll ei arvanud, et meie need oleme. Isegi ei mõelnud selle peale.

Kuidas muidu live teie arvates läks? Oli kõik korras või nagu soojendusbändidel ikka, et vähe heli, vähe valgust, vähe kõike?

Bonne: Mm … no ma ei tea … siin on arvatavasti erinevaid arvamusi. Ma ei ütleks, et midagi sitt oli.

Taff: Aga ikkagi, jah, selle heli koha pealt … et näiteks eile ma sain teada, et käis ikka n-ö käe ette panemine saundile …

Bonne: No väike ikka …

Taff: Kuigi viidi soundcheck nii läbi, et kõik oli jumala chill ja tüübid popsutasid seal enda kuradi kanepit. Aga pärast, kui laiv peale hakkas, käidi ikka koputamas õla peale …

Bonne: Ei-no, tsipa ikka muidugi … Aga no selle volüümijutu suhtes, et see on täiesti loogiline, kui esineb siukses mastaabis bänd nagu Metallica, siis soojendusbändid ei mängi sellise power’iga nagu nemad.

Millest teie koosseisu muutused tulevad – pole bänd nii püsiv või vajate vaheldust?

Bonne: No mul on alati see niimoodi olnud, et bändi tuumik kui selline on üks kindel. Aga live’i pillimehed … Nendega on just lahe, et muutuvad koguaeg ja värki. Püüdsime seekord neljakesi hakkama saada … Vast saime küll.

Taff: Edaspidi ongi plaan jääda sellise line-up juurde püsima mõneks ajaks.

Bonne: Aga noh, võib igast karnevali teha, kui tuju tuleb selleks. Ma olen seda sada korda öelnud, et kõige jubedamad on sellised "kindlad bändide koosseisud". "Meid on 4 või 5 või 6 … 3". Antud hetkel oleme meie kolmekesi see bänd ja need, kes live’il pilli mängivad, võivad, kurat teab, varieeruda.

Umbes nagu Ministryl?

Bonne: Jah, umbes nagu Ministryl. Lahe on. Tuleb mingi plaan, teed sõpradega mingit asja. Nad mängivad sul live’il. No umbes nagu Valter meil oli või nii. Kedagi pole praktiliselt kunagi bändist ära aetud ja kui keegi midagi lahedat välja pakub, siis oleme alati avatud.

Teil on varsti välja tulemas uus plaat, mis peaks olema remix’ide plaat. Mõned kommentaarid sellest?

Bonne: Selle asjaga oleme üldiselt tegelenud. Mul kommentaarid praegu puuduvad, et need remix’id, mis ma kätte saanud olen, on liiga head olnud. Ma plahvatan kohe, kui need kümme lugu, mis plaanis kokku saada, käes on. Seda ei saa küll võrrelda enda albumiga, aga need on enda albumi remix’id, aga siiamaani on selline tunne, et "oi … fuck raisk". See nagu tuleb asi!

Mõned nimed, kes remix‘e teevad?

Marx: Dälek!

Bonne: Me oleme kõik need nimed öelnud välja. Põhimõtteliselt list on kinni juba. Seal on veel kaks enda oma, Dälek, Teledubgnosis, Cyanotic, Mothboy, Vanity Beach. Ainukesena Eesti tegijatest Leslie (Da Bass – toim) ja keegi veel. Aa … Monno. Minu arust Conspiracy Recordsi kõige süngem artist.

Ja millal plaat välja tuleb? Väljaandjaks ikka Nailboard?

Bonne: Remix’ide plaadiga on see nuss, et sa totaalselt ise ei vastuta selle eest ja sa ei saa teistele tüüpidele perse taguda, et tehke lood ruttu valmis. Praegu on mul käes umbes pooled lood. Ilgelt kift, kui saaks septembris või nii välja anda, aga no see ei pruugi nii olla. See täitsa oleneb. Ja Nailboard ei ole kohe kindlasti väljaandja.

Kas olete tegelenud ka uute lugude valmistamisega, et mingiks ajaks ka uus plaat välja lasta?

Taff: Ei, otseselt materjali salvestanud pole. Praegu käibki eeltöö, et me ehitame endale stuudiot, kus seda kõike hakata genereerima, et asi tuleks võimalikult mõnusalt ja lihtsalt. Et ei peaks Mustamäe korteris iga poole tunni tagant politseile aru andma, mida sa teed seal. Täpselt nii selle eelmise plaadiga oli.

Bonne: Selle uue plaadi tahaks kohe parema teha.

Mis siis eelmise peal tegemata jäi?

Taff: Ei-no, tegemata ei jäänud otseselt võib-olla midagi, aga tahaks natukene rohkem eksperimenteerida, tahaks … ma ei tea …

Bonne: "Growing Apartiga" on kõik korras. Aga peab alati püüdma teha parema plaadi kui eelmine ja nüüd on meil selleks õiged tingimused.

Taff: Kusjuures, mulle esitati jumala õige küsimus: "Mis moodi te teete sellest parema plaadi?" Et "Growing Apart" pidi ilgelt hea plaat olema ning see paneb natukene mõtlema.

Bonne: No vaata … meil on juba päris palju neid plaate välja antud. Aa … meil tuleb varsti vanade plaatide kogumik välja … nagu box-set. Tavaliselt on selline jama, et kui üks värske bänd teeb ühe hea plaadi, siis alati tekib küsimus, kuidas nad teise plaadiga hakkama saavad, et nüüd nad peavad tõestama.

Taff: Ei-no, selles mõttes, meil on vist teistmoodi.

Bonne: Aga äkki "Growing Apart" oligi meie esimene plaat. Aga ei tea ka.

Taff: Paljude jaoks oli kindlasti. Väga paljude jaoks.

Bonne: Jah … nii et siin sügisel tulevad paljude jaoks päris esimesed plaadid välja.

Taff: No siis saab veel ühe sita plaadi ka välja lasta. (üleüldine naer)

Bonne: Aga no sa küsisid, kas me juba teinud midagi oleme. Mina veits olen, mingite lugude kallal töötanud ja sõnade. Mingid üksikud käigud.

Kuidas on muidu suhe nende vanade plaatidega, sest live’is te mängite praegu ainult "Growing Apartilt" materjali? Või on neid raske nagu live’i situatsiooni tuua?

Bonne: Minu kui ainukese liikme tollest ajast suhe on nagu ülisoe. Me ei ole mänginud neid sellepärast, et siis oli teine ajastu. Hoopis teine keiss. Aga praegu kui nad välja tulevad, siis me peaksime kindla peale mingid lood tegema oma vanade albumite pealt ka. Seal on lihtsalt nii palju nii häid lugusid, mis küll tehnilise külje pealt ei ole nii head, aga kui kuulad seda spirit’it, mis seal sees on, siis on see ikka päris ränk. Ma arvan, õigemini ma loodan, et me varsti teeme mingeid vanu lugusid ka. Vähemalt iga vana plaadi pealt ühegi kasvõi.

Aga kui teil box-set välja tuleb, siis kas need lood on remaster’datud ka?

Taff: Ei … Liivak pidi vist mingil määral nad üle käima, aga mitte eriti. Et ei oleks niukest asja, et üks plaat on nii kõvasti ja teine nii kõvasti, et ikka asjad tulevad ühe pauguga.

Bonne: Ei-no, plaadid olid sisse võttes niimoodi. Nii et Liivak ütles, et siin on tööd suht vähe. Et saund oli jumala hea. Või noh … hea tolle aja kohta. Kõik on nii, nagu peab. Kindlasti ei ole mõtet asja üritada tänapäeva digitaalse ajastu asjaks keerata. Loodan, et saund säilib, nagu ta oli.

Korraks live’i teema juurde tagasi. Palju te praegu esineda viitsite, või tahate pühenduda hetkel teistele asjadele?

Bonne: Remix’ide plaadi tegemine on selline, et no ise teed suhteliselt vähe. Ja no me teeme videot, mis on suht pooleli (muigamine). Ja mingid enda mix’id ka lugudest. Aga noh, see on hoopis midagi muud, kui enda uue plaadi tegemine. Ma loodan, et me saame kuskil sügise alguses remix’ide plaadi välja ja saame pühenduda uue plaadi tegemisele, et 2007 võiks uus plaat välja tulla.

Olete tahtnud kunagi tuuritada pikemalt või lühemalt või te tunnete et teil pole aega ja pole bänd, kes oleks tuurideks valmis?

Bonne: Mina isiklikult arvan, et meie musa pole üldse sellinegi, et ta oleks mingi selline erilise kuradi pika tuuritamise musa. Ma ei kujuta üldse ettegi, et, ütleme rohkem kui 10 live’ine tuur oleks. Ma usun, et ma oleks ise nagu nii … nii läbi selle aja jooksul kuidagi. Jah, ei noh, meil pole olnud selliseid pikki tuure. Selliseid Soome ja Balti asju on pakutud ja … võib-olla nüüd …

Taff: Augustis vist?

Bonne: Jah … nüüd tulebki isegi mingi. Vot, ma ei tea noh … puudub selline kogemus, aga ma usun et Pedigree ei ole selline mitme kuuse tuuri bänd kindlasti.

Taff: No vot tuur võib olla täpselt 10 live’i, see on ka juba tuur.

Bonne: Pigem selline väike.

Taff: Mulle meeldiks küll välja sõita kuskile.

Bonne: Aga mitte väga pikalt, ma usun.

Taff: Aga just, see peaks vist toimuma kuskil Baltimaades. Ma täna kuulsin raadiost, kuidas Tanel Padar & The Sun andis eelmise aastaga 110 või 111 kontserti … see on nagu utoopiline. Et paljalt nagu Eestimaal, et …

Bonne: Noh … kui sa Eestis annad aastaga 110 kontserti, see on ju selge märk, et sa ei ole mingi tõsiselt võetav bänd. (naer) Sa pead kindlasti olema ju mingilgi määral süldibänd. Pole ju kohti ega linnasid ega tõsiselt võetavaid üritusi nii palju aastas. Selles mõttes oleme ikka nagu veidike erinevad.

Taff: Siin on nagu teine keiss, et Tanel Padar on suunatud eestlasele, meie ei ole …

Bonne: No seda ma räägingi.

Taff: Ei ma räägin, see on kaks erinevat asja.

Aga on teil mõni unistus, keda te tahaks soojendada?

Taff: Miks just soojendada? Me oleme Metallicas pettunud, me ei tahagi kedagi soojendada. (naer) Mitte selles mõttes, et see oli mingi top level, aga lihtsalt, see soojendamine ei ole mingi eriline mõnus asi.

Bonne: Minu jaoks Euroopa bändidest ainuke on Young Gods, kellega oleks päris huvitav kindlasti tuuritada.

Taff: Su lemmikbänd.

Bonne: Praktiliselt mu lemmikbänd … nad on eurooplased esiteks … nad on Šveitsist, nad on üliintelligentsed, nad on ülivanad …

Taff: Ülivanad … (naer) 130 …

Bonne: Just, jah … ma nagu hindaks bändis ikka seda, et mis tüübid seal on. Äsja olime koos seal nende Bullet For My Valentine’i meestega … (naer) ma parem … võtaks mingid vanamehed, aga rahulikud ja targad.

Scorpions?

Bonne: Ei … Scorpions mulle enam ei meeldi … Ei, ma ei tea … Young Gods.

Taff: Mina ei ole nagu mõelnud selle peale, kellega ma tahaks ilgelt kuskile … tegelt oleks jumala lahe, kui sa avastaksid mingid inimesed kuskil … ma ei tea …

Aga kui tuleks mingi hea pakkumine, kaua te mõtleksite selle peale?

Marx: Kahest tunnist kahe päevani.

Bonne: Ja, ei-no … see on nagu personaalne. Minu puhul ei ole millegi peale mõelda. Kui on mingi hea pakkumine ja minek, siis minek. Ma ei tööta kuskil ja mul ei ole mingit sellist kohustust, et ma ei saaks kuhugi minna. Ma võiks kahe kuu pikkusele turneele lõdvalt minna. See oleneb täitsa pakkumisest jah. Üks Briti päris kõva bänd Skinflick … need just tahavad tulla meiega siia nalja tegema. Kusjuures nad ise just Young Godsi soojendasid … eks paistab, noh.

Kaua te juba Nailboardi all olete? Aasta? Kaks?

Bonne: Ma ei tea, see ei tähenda küll mitte midagi.

Aga kuidas teil suhted on nendega?

Bonne: Täiesti null … täiesti null, ei mitte midagi, nad andsid lihtsalt meie plaadi välja.

Taff: Nad on väga abivalmid … igal hetkel, kui on abi vaja on plaadifirma kohe mu kõrval. Seda on tunda … (naer)

Bonne: Ei noh … nad … ei olegi midagi muud, kui lihtsalt plaadi välja andjad.

Nad ei promo teid?

Bonne: Ei, kes seda teab, ma ei usu. Selle koha pealt me oleme ikka isemajandav bänd. Et need Däleki ja need remix’id ei ole kindlasti Nailboardi poolt välja aetud. Ikka ise teeme neid asju.

Taff: Me vist kujutasime seda asja pisut roosilisemalt ette.

Bonne: Mina isiklikult mitte.

Taff: Ei, ma mõtlesin lihtsalt, et sellega kaasenvad mingid aktiivsed suhted omavahel jne, aga kui plaadifirma ei ole isegi jõudnud ühelegi su kontserdile mingit merchandise’i müüma ja veel vähem mingeid suhteid kuskile mujale välja arendama …

Bonne: Ei noh … ühesõnaga, ma ei tea … see Nailboard on ju kohalik heavy‘ plaadifirma. Lepime kokku, et me ei liigitu kohaliku heavy‘ või metal’i alla, eksole? Selles võib-olla ongi see vahe …

Aga välismaa label’ite alla olete proovinud saada? Või see ei ole nii tähtis? Ma ei ütle, et see oleks kohe parem, sest meil on ka Eestis bände, kes on välismaa label’i all, aga see midagi eriti ei muuda.

Bonne: Jajah, ega tihtipeale väga midagi ei muuda. No siukse pooletoobise diiliga pole mitte sittagi teha. Nagu siin nende kohalike meestega näha … mitte sittagi. Tegelikult ju ikkagi, noh, mis võiks olla, oleks plaadifirma poolt organiseeritud kontserdid. Plaadi müügi pealt, lepime kokku, bänd ei teeni mitte munnigi. Isegi suured bändid mitte. Plaadifirma peab olema see, kes orgunnib kontserdid, mille pealt tuleb raha. Ja merchandise … tuuride ajal merchandise’i müük. See on see raha, mille bänd teenib. See nagu idu oleks label’il. Olgu ta ükskõik milline väljamaa label, aga kui ta seda ei tee, siis sellel ei ole jumet. Me võime oma plaate ise ka välja anda. Aga siiamaani ei ole leitud jah … On mingeid variante olnud. Kui leidub selline, kes midagi tõeliselt asjalikku pakub, siis loomulikult, aga see, et mingi väljamaa label su plaadi välja annaks … see on lollus noh, sa kaotad ise sellega poole rohkem. Laena parem oma rikka vanaisa või sugulase käest see raha, anna oma plaat välja ja müü ise maha. Sa oled poole õnnelikum, kui teeb seda mingisugune Boliivia või Itaalia faget kuskil, kes muud ei tee, kui võtab su käest su materjali, pressib su plaadid ja müüb neid kuskil. See on täielik pask.

Kaua te arvate, et te veel teete muusikat, koos või siis eraldi?

Marx: Lõpuni välja … aga kas koos või eraldi, seda ei tea.

Taff: Ei tea jah, keegi pole mulle öelnud veel täpselt, kui kaua ma elan, aga ma arvan, et elu lõpuni.

Bonne: Mul on näiteks selline tunne, et ma elan jumala vähe nagu.

Taff: Mul ka kohati … üha rohkem … Vaata, mida ligemale surmale jõuad, seda reaalsemaks see muutub. (naer)

Bonne: Vaata ongi … see on reaalsus, mille eest ei saa põgeneda. Mõnikord purjus peaga mõtled, et "oh, vittu küll, äkki ma suren ära" või midagi sellist, aga tõde on see, et iga päevaga sa liigud ikkagi surmale lähemale …

Marx: Palju ei tohi sellest ka mõelda!

Taff: Purjus peaga kvaliteet-mõtted. (naer)

Bonne: Minu pooled loosõnad on kantud sellest spirit’ist, sellele mõeldes. (telefon heliseb) Türa, ma ütsin, et ei helista!

Mida te rada7 lugejatele tahaksite öelda?

Marx: Bonne, ütle see anselmokas. (naer)

Bonne: In a words of my big influence and practicly my god – Phil Anselmo: "When you wake up in the morning, roll a fat joint and fuck your girlfriend in the ass." Ma arvan, et see on ilus lõpp asjale. Aga see on suhteliselt terve ellusuhtumine ka. Et mehel, kes on nii palju heroiini oma kehast sisse ajanud … see on päris vitaalne.

Veel artikleid