Mono muudab väärtusi

Kirjutas martin
16-07-2008

Sellesuvise muusikafestivali Plink Plonk peaesineja on Mono. Vähemalt minu peaesineja. 19. juuli hilisõhtul esinev Jaapani ansambel on ka nimekaim kooslus, kelle otsaette võib lüüa sildi „post-rokk” ja on Eestis (nüüd varsti ka) esinenud. Bändi juht ja kitarrist Takaakira Goto ehk lihtsamalt Taka proovib seda muusika liigitamist vältida ja sellepärast me temaga eelpool nimetatud terminit jututeemaks ei võtnudki.

Mono on tuntud oma originaalse instrumentaalse muusika ja häbematult mällusööbivate esinemiste poolest. Õrnadest helidest kasvav helilooming tipneb brutaalsete, kuid õhuliste ja omanäoliste kliimaksitega. Mono on seadnud endale kindla eesmärgi — oma muusikaga kuulajat mõjutada. „Oleks imetore, kui kuulajal tekiks pärast meie muusika kuulamist väärtusi muutev kogemus — samasugune ilus tunne, nagu pärast väga hea filmi vaatamist või raamatu lugemist,” valgustab Taka muusika taga peituvat.

Hoolimata ülemaailmsest edust suheldakse siiani elavalt fännidega. „Nad on meie motivatsioon, nende toetus sunnib meid edasi rühkima. Eriti veel pika tuuri lõpus, kus me oleme vaimselt ja füüsiliselt kurnatud. Kui aga lava ees kuulajate nägusid näeme, unustame kogu selle väsimuse. Ilma nendeta ei saaks me muidugi üldse esineda, aga nad tähendavad meile palju enamat. Me saame ületada uusi mägesid, et luua muusikat, mis ei ole küll niivõrd meelelahutuslik, kuid me teame, et on inimesi, kes saavad aru ja ootavad meie muusikat. Me tõesti tunneme, et suudame muusika kaudu jagada elu läbivat rõõmu ja kurbust oma fännidega.”

Mono võttis eelmisel aastal kokku oma kolm EP-d ja avaldas need kogumikuna „Gone: A Collection of Eps 2000-2007”. „Mõnes mõttes on see tõesti Monole ühe ajajärgu lõpp,” rääkis Taka. „Järgmine aasta on meie kümnes tegutsemisaasta. Enne uue plaadi tegemist, millega seda tähistada, tahtsime EP-de kogumikuga meie viimase kümne aasta tegemised kokku tõmmata, andsime ju välja ka DVD.” Eelmise aasta lõpus ilmunud saja minuti pikkune DVD „The Sky Remains The Same As Ever” annab aimu, millist dünaamilisust ja staatilist hoogsust Mono laivetenduselt oodata, sisaldades katkeid aastatest paari viimase aasta Euroopa ja Aasia tuuridelt.

2006. aastal ilmunud Mono viimane täispikk album „You Are There” sai väga hea vastuvõtu osaliseks. Nüüd, kolm aastat hiljem, hakkab kuju võtma ka nende uus, siiani veel nimeta album. „Uus plaat peaks valmis saama järgmise aasta kevadel. Me oleme lõpetnud 60% albumi lindistamisest Chicagos koos Steve Albiniga, teine lindistus-sessioon novembris peaks selle koha pealt albumile punkti panema. Ootame seda ise väga.”

Jaapani bändidest rääkides ei saa Taka üle ega ümber elektroonikat ja post-rokki ühte sulatavast World’s End Girlfriendist, kellega koos anti 2005. aastal välja ka paljukiidetud koostööalbum „Palmless Prayer / Mass Murder Refrain”. „Peale Envy on see kindlasti üks huvitavamaid muusikaelamusi, lisaks on nad mõlemad ka veel meie väga head sõbrad.”

Muusika ja bändid tulevad ja lähevad lainetena, paljud unustatakse, palju on sarnaselt kõlavaid bände ja ühes rahulikus ja piiritletud voolus ujumist. Kuidas näed Mono enda tulevikku ja edasist teed, sellele annab Taka lihtsa ja konkreetse vastuse: „Selgepiiriline originaalsus, omada muusikas midagi, mida ei saa unustada ja anda häid kontserte — need kolm asja on meile kõige tähtsamad. Ja loodame kõiges neid kolme punkti järgida, siis peame ka ajahambale vastu ja jääme püsima.”

Plink Plonki esinemist ootab Taka sama palju kui minagi. „Oleme alati tahtnud esineda kohtades, kus me seda varem pole teinud. Eriti veel Eestis, millel on minu jaoks eriline tähendus, sest sealt on pärit helilooja Arvo Pärt, keda ma väga hindan. Kindlasti üks huvitavamaid kohti, kus esineda ja ootan koos teistega seda väga.” Juba siia kohalejõudmine on Monole väljakutse ja erinev nende tavalisest tuurirutiinist. „Eesti on Jaapanist väga kaugel, me peame kaks korda ümber istuma, et kohale jõuda.” Kontserdist rääkides suuri sõnu Taka siiski teha ei taha: „Loodetavasti on Eestis esinemine väga eriline võimalus ennast teostada ja suudame koos kuulajatega muusikast rõõmu tunda. Ja kindlasti loodame kohtuda Plink Plonkil kõikide oma fännidega — seal näeme!”

www.mono-jpn.com
www.plinkplonk.ee
Fotod: Teppei

Veel artikleid