Molly Nilsson – viimaste aastate üks tähelepanuväärsemaid naisartiste Rootsist

Kirjutas Aim
12-07-2012


13.-14. juulil toimub Patarei merekindluse territooriumil rahvusvaheline interdistsiplinaarne kunsti- ja muusikafestival Patarei Kultuuritolm, kus üheks peaesinejaks on viimaste aastate üks tähelepanuväärsemaid naisartiste Rootsist – Molly Nilsson.

Nilsson on Rootsi päritolu, kuid hetkel Berliinis elutsev nostalgilise süntesaatoripopi trubaduur, maagiliste meloodiate majesteet ja personaalselt lähenevate poeesiate kuninganna. Molly poolt viljeletava muusika märksõnadeks on lihtsus ning isetegemise rõõm ja kurbus. Tema poolt esitatava "ühe-naise-show" on heliline rännak läbi elu, surma ja armastuse, hetkeline peatumine Eikellegimaal ning reaalsuse ja unenägude ühtaegne seisund.

Molly on ka karismaatilise laulja John Mausi koostööpartneriks, üheskoos on lindistatud pala "Hey Moon", mida kuuleb Mausi 2011. aasta albumil "We Must Become The Pitiless Censors Of Ourselves" ja mille kohta kirjutab muusikaportaal "Consequence of Sound" järgmist: "One of the highlights of the record involves a change of pace, "Hey Moon" is a beautiful kind of lullaby, where Molly Nilsson (who originally wrote the song) duets with Maus, mapping out the mystery of the night sky, and our mesmerizing consequence in this world"

Vaatamata teatud lo-fi hoiakutele on Molly Nilssoni populaarsus viimastel aastatel indie-muusika ringkondades järjepanu kasvanud ja seda näitab ka järjest tihenev tuurigraafik üle Euroopa ja USA.

Küsisime Mollylt mõned küsimused ja sai vastutasuks mõned skandiaaviapäraselt lakoonilisevõitu vastused.

Kas oleksid nii kena ja räägiksid alustuseks veidikene iseendast ja oma elust sinnamaani, kus hetkel viibid?
Molly: Vaikus …

Sinu perekonnanimi viitab Skandinaavia päritolule, kuid ometigi elad Berliinis. Kas pead end rohkem maailmakodanikuks või on side sünnimaaga piisavalt tugev, mis väljendub mõjutustena ka Sinu poolt loodud muusikas?
Jah, mul on Rootsi kodakondsus, aga hetkeseisuga elan ma Saksamaal.

Kas oskasid esile tuua olulisemad muusikud, heliloojad, ansamblid, kes on Sinu eksistentsi piisavalt mõjutanud?
Ma kuulan muusikat, kuid see ei ole minu peamine inspiratsiooniallikas, tundub, et veelgi enam on mind mõjutanud erinevad luuletajad ja kirjanikud.

Sinu poolt kirjutatud lugudes tundub leiduvat piisav kogus romantismi ja isegi vanamoelisust, kas see on Sinu jaoks teatud sorti igatsus kaugete aegade järele või kaitsekilp argielus valitsevate reeglite vastu?
Ma ei leia, et mu muusika oleks väga romantiline. Võib-olla mõnikord ehk…

Järgmine küsimus on võib-olla keeruline vastata, aga kas oskad mõne sõnaga esile tuua peamise põhjuse, et miks Sa lood muusikat?
Et jääda vähegi tervemõistuslikuks.

Oled teinud koostööd John Mausiga. Räägi pisut sellest, et kuidas see teoks sai?
Talle meeldis see lugu ("Hey Moon") ja siis ta tegi sellest uue versiooni.

Paar kiiret ja lühikesevõitu küsimust Sulle …
Kodu või klubi?

Kõigepealt kodu, siis klubi ja siis jälle kodu …

Suvi või talv?
Talv.

Soft või hardware?
Mis vahet seal on?

Laev või lennuk?
Lennuk.

Öö või päev?
Öö.

Richard D. James või Arvo Pärt?
Richard D. Kes?

Esined mõne päeva pärast (laupäeval 14.07.) Eestis. Oled Sa siin varemalt viibinud või äkki tead midagi olulist selle väikese maa kohta? Või veelgi parem, oled Sa kuulnud või kuulanud kohalikku muusikat?
Ma tean ainult, et Eesti on meretagune maa minu kodulinnast vaadatuna, kuid siiski piisavalt kaugel asuv koht, et mul pole siiani õnnestunud seda paika külastada. Muusikast olen veidikene kursis Maria Minerva tegemistega.

Igaks juhuks pean Sind informeerima, et esined territooriumil, kus varasematel aegadel eksisteeris tsaariaegne kindlus ning hiljemalt Nõukogude Liidu aegne, "elavate kummituste majaks" nimetatud vangla. On see fakt Sinu jaoks pigem huvi pakkuv või hoopis hirmutav? Meenub Sulle mõni teine tavalisest erinev esinemispaik või ülesastumine?
Olen väga põnevil, et saan esineda nii põnevas paigas… nii palju ühekorraga! Kummitustest… me elame koos nendega, kuid nemad olid esimesena siin!

Molly Nilsson esineb Patarei Kultuuritolm festivali Rannalaval laupäeval, 14.juulil kell 00:00
www.rada7.ee/yritus/63100

www.darkskiesassociation.org

Veel artikleid