Missugune võiks olla popmuusika vanavanaisa?

Kirjutas sada7
07-11-2008

Tallinnas annab pühapäeval kontserdi Nigerist pärit Aafrika bänd Etran Finatawa, mis nimetab enda muusikat kõrbebluusiks. Kui kogu moodsa popmuusika vanaisa on Ameerika lõunaosariikide bluus, siis võib-olla on see, mida pühapäeval Von Krahlis kuulda saab, bluusi päritolu arvestades popmuusika vanavanaisa? Vastab üks bändi liidritest, tuareeg Alhousseini Mohamed Anivolla.

Kirjelda palun seda elu, mida elasid enne muusikuks hakkamist?
Ma olen kogu elu, sünnist saadik olnud muusik. Kõik nomaadid on muusikud. Elasin Sahara kõrbes, reisisin oma perekonnaga – karjatasime kaameleid ja kitsi, otsisime vett… Tavaline elu. Enne katastroofilist põuda üheksakümnendatel aastatel oli minu perel tuhandeid kaameleid, kitsedest rääkimata. Pärast seda käis kõik alla – kolisime külasse ja mina hakkasin tööle aednikuna. Kuid olin endiselt muusik.

Praegu on mu perekonnal alles umbes 15 kaamelit. Nagu näha, on meie suurest rikkusest veidi rohkem kui kümne aastaga järel vaid riismed. Kuid muusik olen ma endiselt. Kõrbes rännates ei olegi midagi muud teha kui laulda ja pilli mängida. Praeguseni käime aeg-ajalt oma kodukülas. Kui ei ole pikka aega kõrbesse saanud, läheme hulluks peast.

Kuidas niisugusest elust mööda maailma tuuritama satutakse?
Selles Nigeri kõrbekülas, kus me elasime, elas nii tuareege kui wodaabesid ja mõlemal rahval oli oma bänd. Meid kutsuti mõlemaid eraldi Malisse folkfestivalile. Kui me saime teada, et ka naabrid samale festivalile lähevad, mõtlesime, et teeme kaks lugu koos kah. Nii läkski. Harjutasime paar päeva ja pärast oma tavapärast kontserti tegime kaks lugu koos. Aga need kaks lugu võeti nii hästi vastu, et oleme siiamaani üks ansambel.

Nii see algas. Wodaabede muusika on palju arhailisem, ürgsem, tuareegid näiteks kasutavad kitarri juba paarkümmend aastat, isegi elektrikitarri.

Kas Euroopa publik on teistsugune?
Loomulikult on Lääne publik teistsugune. Nad ei saa ju tekstistki aru! Aga muusika on universaalne keel. Kui muusikas on „gruuv“, nagu teie ütlete, siis liigutatakse tagumikku kõikjal maailmas. Kas toit on maitsev, saab aru isegi teadmata, millest see koosneb.

Mida sa Lääne muusikast arvad? Madonna? Metallica? Johann Sebastian Bach? Cypress Hill?
Üldiselt ma moodsast muusikast suuremat väga ei pea, kuigi pikkade autosõitude ajal on hea Bob Marleyt kuulata. Kuid Jimi Hendrix meeldib mulle väga. Jimi Hendrix vist ongi põhjus, miks tuareegid kitarri mängivad.

Nimelt puutusid Nigeri tuareegid esimest korda lääne muusikaga kokku Liibüas kaheksakümnendatel aastatel. Selleks ajaks olid sinna jõudnud selliste muusikute plaadid nagu näiteks Jimi Hendrix, Bob Dylan ja Bob Marley. Ja neid kuulates hakkasid tuareegid ka ise elektrikitarri mängima.

Kas bluus sõnas nomaadibluus on teadlik valik või kriitikute leiutatud sõna?
See võib olla ka kõrbebluus. Alguses me loomulikult ei teadnud sõna „bluus,“ selle sõna mõtlesime välja koos mänedžeridega, ei saagi öelda, kes selle esimesena välja mõtles. Aga me kõik arvame, et see on hea sõna – mõnede Mali rahvamuusikute lindistused on äravahetamiseni sarnased kahekümnendate aastate Ameerika bluusilindistustega. Ma arvan, et Ameerika orjade päritolu arvestades ei ole see juhus.

Mis on elu su suurim üllatus?
See oli siis, kui läksin esimest korda lendama. Ma olin seni reisinud vaid kaameliga, isegi lennuväljale sõitsin kaameli seljas. Püüdsin teha kõik kramplikult teiste järgi, ise mõistmata, miks midagi tehakse. Võite ette kujutada minu šokki, kui lennuk äkki maapinnalt õhku tõusis, see oli üleloomulik vägi!

Vaata kaardilt, kus on Niger: google maps

Vaata lisainfot ürituse kohta:
http://www.rampade.org/yritused/finatawa

Veel artikleid