Mina korraldan: The Kids Need Techno

Kirjutas MC STan B
06-01-2011

TKNTTKNT
Paljud meist armastavad käia nädalavahetusel pidudel. Mõned peod/festivalid on alles lapsekingades, teisi korraldatakse juba aastaid. Press pöörab eelkõige tähelepanu üleastuvatele esinejatele, kuid tihti jäävad korraldajad üldse tähelepanuta. Me otsustasime seda muuta ning aastal 2011 peaks tulema nii mõnigi usutlus just ürituste korraldajatega.
Artiklite sarja alustavad The Kids need Techno vedajad: Paul Soome (Antelia) ja Teet Sinisaar (Ketomees), kes juba 3ndat aastat üritavad tartlastele selgeks teha, mis on techno

Härrased, te veate juba 3 aastat järjest üritust The Kids Need Techno. Miks lapsed technot üldse vajavad?
Teet: Kuna lastel on palju energiat, siis tuleb võimaldada neil end välja elada (tantsida).

Paul:Klubilastel on eriti palju energiat veel. Techno on selline mõnus muusika, mille järgi on hea tantsida või end sootuks välja lülitada. Funktsionaalne biit, mis paneb "klubilapsed" rütmima.

Peale teie peo Tartus vist rohkem techno-üritusi eriti ei korraldata. Mis teeb just teie peo eriliseks? Kui võhik tuleb teie prallele, kas ta lahkub kell 4 selge arusaamaga, mis on techno?
Teet:Kuigi nimi on väga piiritlev, siis tegelikult mängime muusikat laiahaardelisemalt. Materjali on peaga kaasa noogutamise kraamist hoogsama rütmini, mille puhul paigal seismine torkab tantsuplatsil silma.

Paul:Meie peo teeb eriliseks eelkõige hea muusika ja mõnus vibe ning teatud määral ka ettearvatamatus, sest me ei tea enne pidu veel ise ka, mis rada pidi asjad täpselt minema hakkavad. Siin meenub üks naljakas olukord, kus keset ööd kõlas Vikerraadio hommikuvõimlemine ning saalitäis rahvast harjutusi kaasa tegema hakkas. Sellised segaseid momente on päris palju olnud. Lisaks veel ka teatud määral piiride puudumine või midagi taolist. Peol võib tulla igasuguseid üllatusi – funk’i või rütmilise dubstepi laine, disko või mida iganes

Teet:Väike huumor või iroonilisus käib tegelt iga me peoga kaasas ja selget arusaama on just meie piiride ületamise ja muusika üleüldise segunemise taustal keeruline saada

Paul:Techno on jah liiga kitsendav termin või isegi meie peol eksitav ehk kohati. Ilmselt jätavad nii mõndeki tulemata, sellepärast, et peo nimes peitub sõna "techno" ning eeldatakse vaid karmi andmist ja vaibakloppimist. Ei ole mõtet endale liigseid ja ebavajalikke piire seada. Kõlab see, mis meeldib

Teet: Just-just

Oletan, et peolt ei puudu ka n-ö "crowd-pleaser’id" või valite lugusid pigem selle järgi, et nad oleksid uued/huvitavad/tulevikku vaatavad?
Paul: Ise panin paar tundi tagasi plaadid peoks kotti ja ühtegi rahvarahuldusjama sinna ei sattunud. Meil on maitse vist selliselt kujunenud, et alateadlikult filtreeritakse juba need n-ö hitid, mille eluiga on ehk mõni kuu, välja. Aga peol on kõlanud ka näiteks Mahavok, mida võib teatud määral ehk crowd-pleaseriks nimetada.

Teet: Pigem püüamegi leida mingeid teisi mooduseid rahva suunurkade tõstmiseks, kui mõne poploo remiksi mängimist

Paul: Crowd-pleaseri teema on kergema vastupanu teed minemine. Ise ei tahaks olla ka peol, kus kõlavad superhitid ja tuntud pommid. Pigem loob mõnusa emotsiooni teatud tundmatuse-faktor.Uus ja põnev biit, mis võib samas olla näiteks 20 aastat vana

Teet:Erilist naudingut pakub see, kui mõne salajase looga rahva hulluma võib panna. Iga kell eelistaks midagi vana ja unustatut, kui midagi, mis on hetkel popp, ent samas paari kuu pärast enam ei mäletada.

Teil on esimest korda külas ka välis-DJ külas, täpsemini Soomest pärit J.Kusti . Miks just tema osutus valituks alustama 2011.a sarja?
Teet: Kunagi jäi ühes välismaa foorumis Juho ja tema sõbra miksid kõrva. Seda just tänu meie väga sarnasele muusikamaitsele.Nii saigi 2009. aasta kevadel Helsingis ühel nende peol käidud. Sealt kujunes juba tutvus ja Pauli esinemine üle lahe. Peol kuuldu oli veelgi parem kui see, mis internetis salvestisena levis.

Paul:Pärast seda tundus Juho küllasõit igati loogiline.Võib öelda, et tal on väga hea muusikavalik ja tõsiselt tugev tehniline pool plaadimasinate taga. Lisaks sümpatiseerib kindlasti ka see, et Juho on täielik vinüülifanaatik. Peale selle meeldib talle ka väga õlu.

Teet:Juhole sai näidatud pilte viimaselt peost. Ta oli meeldivalt üllatunud, kui sellist mõnusat hulka tantsijaid nägi.

Kusjuures, ma olen täheldanud, et te olete päris kirglikud vinüülifanaatikud. Kas vinüül peab peol olema aukohal või hakkab läpakas teda aina rohkem kõrvale tõrjuma?

Paul: Kahtlemata on toimunud mälupulkade pealetung. Vinüül võiks olla kindlasti rohkem kasutatav. Paraku on enamikest kohtadest vinüülimängijad üldse ära kadunud ning laua peal on vaid cd-mängijad.

Teet:Muidugi on mälupulga või arvutiga mängimine kordades mugavam, kuid tunnetust pole sel kohe üldse.

Paul:Vinüül tagab mingil määral ka kvaliteedi – igasugust jama plaatidele ei pressita, mida ei saa öelda beatpordinduse jms.kohta. Samas tehnoloogia areneb ja eks see on asjade loomulik käik, et peod tehakse ära iPadide ja taoliste vidinatega.

Teet:Muidugi tuleb mp3 appi, kui tegu mõne eriti haruldase või vana plaadiga, mille füüsilisel kujul soetamine käib üle jõu

Paul: Või plaadi korral, mida ei julge füüsilisel kujul peole kaasa võtta,kuna see on nii kallis või haruldane

Tavaliselt aasta alguses mängitakse eelmise aasta lemmikpalad ette. Kas võtate ka kuidagi eelmise aasta kokku?
Paul:Ei ole plaanis eelmist aastat kokku võtta.Eks see kraam, mis mängimisele kuulub, sõltub teatul määral ka sellest, mida Juho mängib. Edetabeli või midagi kokkuvõtvat pidu pole olnud plaanis teha, küll aga on kavas mõnikord teha nö stiilipidu, kus näiteks kõlab 90ndate house ja 80ndate lõpu chicago laine või midagi sinnakanti.

Teet:Teatud määral küll. Siin aastat kokku võtva miksi (thismixtape.com) jaoks kraami valides olen taasavastanud mõne paraja pommi, mis miskipärast peol polegi veel kõlanud

Paul:Vähemalt ei tule see selline teadlik kokkuvõtmine? Või tuleb?

Teet:Ei, teadlik küll mitte jah.

Aga sellegi poolest, äkki nimetate mõned lood, mis teie südamed eelmisel aastal soojaks tegid?
Paul:Otseselt eelmise aasta lugusid on ei oska välja tuua, aga plaadifirmadest meeldisid väga näiteks Underground Quality, Livejam Records, Smallville, Laid, Rush Hour jne. Eelmisel aastal lasti ka omajagu vanu klassikuid uuesti välja, mille soetamine muidu võimalik poleks olnud.

Teet: Mõned konkreetsemad nimed mu poolt: Skudge – Convolution, Kyle Hall – After Fall, James Duncan – Shades of House EP, Bakey Ustl-i EP, Gunnar Wendel – 578 (Omar S Rude boy warm mix); Kassem Mosse ja Marcello Napoletano suurem osa lugusid. Robert Hood – Clash. Küte!

Paul:Napoletano oli tõesti hea ja tal tuli nüüd mingi album ka välja

Teet:Toorest kraami tuleb üha rohkem välja. Tüdinenud sellest kristallpuhtast arvutihelist

Paul: Biit hakkab juurte juurde tagasi minema Muidu võib aimu saamiseks vist seda thismixtape.com lehte uurida. Ketomehe lint peaks ka lähiajal ilmuma.Hannese lint ka, kes meiega koos biiti selekteerib.

Kuna te olete DJ’d ja teatavasti ei tea DJ’d täispikkadest albumitest mitte kui midagi, siis tahangi teilt teada: mis on teie lemmik 7"?
Paul: See on see klassikaline küsimus jah? 7" tollised plaadid on vist rohkem reggae-meeste rida, aga kuna mul ainult üks on, siis Dimbiman – The Early Bird Hype.

Teet:Ainuke seitsmetolline, mis mul on: Minnie Riperton – Lovin’ You

Kuidas hindate hetkel Eesti techno-skenet või kui see teile liiga piiritletud tundub, siis üleüldse elektroonilise muusika skenega Eestis? Pidusid ju nagu toimub, pealt näha nagu ei tohiks ju midagi valesti olla…
Teet:Viimase paari kuuga on käinud mitu maailmatasemel meest, kuid mõlemi puhul oli publikuga nutused lood.Ma pean silmas just technonimesid. Dubstep on popp ja pidudel on inimesi ka parajala hulgal.Ei ole Tallinna asjadega täpselt kursis ja ei oska öelda, milles asi on. Dave Clarke, kuigi ta enam nii aktuaalne pole kui aastaid tagasi, võiks ikkagi suurema massi kohale meelitada. Samas on dubstepimeestel küll põhjus rõõmustada

Paul:Usun, et neile võis küll tunduda, et mingit skenet siin ei ole.

Teet: Suurima populaarsuse kasvuga Ramadanman käis ka siin elektroonilise muusika huviliste rõõmuks mängimas. Kas James Blakei pidu toimus? Ta ju selle aasta superstaar (või ka juba eelmise). Aktuaalsetest nimedest puudust ei tule. Shackletoni külaskäik oli ka meeldiv üllatus, kuigi sinna ise ei jõudnud. Technoga on lihtsalt täbarad lood.

Aga ongi nüüd selleks korraks küsimustega ühel pool. Jäi meil midagi rääkimata-mainimata? Soovite veel midagi lõpetuseks öelda?
Teet:Inimesed võiksid julgeda veidike varem peole tulla. Ma ei räägi ainult meie peost vaid üleüldse. Mingi nähtamatu barjäär on, mida vaid vähesed vist suudavad ületada

Paul:Peol kohtume!

Teet: Andke technole võimalus ! Olge avatud uuele muusikale. Vähem eelarvamusi. Head muusikat on kõikjal, žanrist olenemata.

Veel artikleid