Kuula: Põhja Konn – "Põhja Konn"

Kirjutas Rada7.ee
Sildid
22-11-2016

Foto: Taavi Muide
Möödunud aasta novembris singliga "Selle ilma igav kainus" taas ellu ärganud rock-kvintett Põhja Konn avaldab oma esimese kauamängiva 23. novembril, Betti Alveri 110. sünniaastapäeval. Heliplaat koondab lugusid bändi varasemast loomingust, kuid selle sisu ja vormi on osaliselt mõjutanud ka soov tähistada 50 aasta möödumist Betti Alveri luulekogu "Tähetund" ilmumisest. Seetõttu on albumi lugude hulgas lisaks Lydia Koidula, Karl Ristikivi, Jakob ja Juhan Liivi poeesidele ning bändiliikmete enda sõnadele kirjutatud loomingule ka Alveri luuletuste viisistusi ning üks instrumentaalpala.

Kollektiiv Põhja Konn tuli kokku aastal 2009 ning jõudis tegutseda vaid veidi vähem kui aasta. Selle jooksul salvestati vaid mõned lood, kuid plaadi väljaandmiseni ei jõutud: "Paljud meie bändi liikmeist lõpetasid 2010. aastal keskkooli: meie eluviiside, -kohtade ja kõige muu sellise muutus vedas kollektiivi paratamatult lahku. Samas, võib-olla ongi hea, et ka vanad lood said alles nüüd salve. Kõik liikmed on kogenumad, tuhinaga tehtud asjad on üle vaadatud ja albumi tervik, millesse on lisaks vanadele lugudele jõudnud ka neli Alveri viisistust, on sellest protsessist pigem võitnud," kommenteerib Põhja Konna laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu. Aasta tagasi, mil kirjandusfestival Prima Vista, Tartu multikultuurimaja Genialistide Klubi ja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond otsustasid tähistada pilootprojektiga "Luulest lauludeks" Betti Alveri luulekogu "Tähetund" viiekümnendat sünnipäeva, otsustas projekti "Luulest lauludeks" juht Henri Roosipõld, et just kunagi unne vajunud rühmitus Põhja Konn oleks selleks kõige õigem valik: "Mulle tundus, et Põhja Konna avar ja jõuline helikeel võiks Betti Alveri luuletustega hästi resoneerida. Betti Alver on siiski rock-luuletaja, kelle tekstid pole varem (kes teab, miks) käredamasse muusikasse jõudnud. Ja muidugi nii Valter Soosalu kui ka Betti Alver on omas valdkonnas tugeva vormitunnetusega, kuid ei lõika midagi mängulisuse arvelt."

Tänud kuulamast, kohtumiseni kontsertidel!

Albumile Põhja Konn jõuab ka eessõna kirjandusteadlaselt Mart Velskrilt, kes valis projekti algfaasis kogumikult "Tähetund" välja kaheksa luuletust, millest albumile "Põhja Konn" jõuab neli. Ülejäänud seitse pala pärinevad ansambli varasemast ajajärgust.

Plaadi kaanepildi autor on Lauri Lihten-Haavel. Plaadikujunduse eest üldisemalt oli vastutav Janek Murd. Põhja Konna lugusid salvestasid Lexsoul Dancemachine’i basskitarrist Martin Laksberg, Türi kultuurimaja stuudio helirežissöör Siim Tõnisson ja Matrix Stuudio helitehnik Elmu Värk. Albumi miksis ja masterdas Ö Stuudio pealik Martin Kikas. Plaadi väljaandmist toetas Eesti Autorite Ühing.

Plaadiesitluskontserdid toimuvad 25. novembril Tartus Genialistide Klubis ja 17. detsembril Tallinnas Von Krahli teatrisaalis. Tartu plaadiesitluskontserdil astub külalisesinejana üles Tõnis Mägi, pärast kontserti mängivad plaate kirjandusteadlased Mart Velsker ja Aare Pilv. Tallinna plaadiesitluskontserdil astub külalisesinejana üles Riho Sibul ja pärast kontserti mängib plaate helilooja Tõnu Kõrvits.

Tallinna kontserdile saab soodsama pääsme ette hankida Piletilevist.

Veel artikleid