Kuskohast kitarrid tulevad? Räägib kitarrimeister Hämäläinen.

Kirjutas Roosipõld
29-07-2011

Homme, 30. juulil toimub XIX pärimusmuusika festivali raames kitarride valmistamise õpituba, mida viib läbi üks vähesed Eestis sel alal tegutsevaid professionaale Andrus Hämäläinen.

Hämäläinen alustas kitarride valmistamisega 16. aastaselt 1976.aastal. Enda sõnul on ta oma ajastu laps, kes sattus vaimustusse lääne levimuusikast (The Beatles, Pink Floyd), mis omakorda tekitas huvi pillide vastu. Kuna tol ajal polnud talutava kvaliteediga kitarre saada, tuli ise hakata neid ise valmistama.

Meister nendib, et praegu on kitarri tegemise protsess tunduvalt lihtsam, kui oli toona: „Praegu on kogu vajalik informatsioon Internetis olemas, tol ajal polnud mingeid materjale. Kõik tuli raamatute põhjal ise leiutada, kuna seal polnud kirjas, kuidas täpselt pilli valmistamise protsess käib.“

Siiski tunnistab Hämäläinen, et kitarri valmistamine ei ole teps mitte lihtne töö. „Tunnistan ausalt, et esimesed 2 pilli läksid mul täiesti aia taha, alles kolmandast sai asja,“ on meister nõus ütlusega „harjutamine teeb meistriks.“

Tänaseks on Hämäläinen algusest lõpuni valmistanud ise 6 kitarri, üle saja pilli on ta kas ümber ehitanud või restaureerinud. Ühe kitarri valmistamiseks kulub aega 1-2 kuud. „Kitarri valmistamise puhul pole tegelikult sellist asja nagu aeg, esimesel kohal on ikkagi helikvaliteet, kõla“ nendib meister, „samuti ei saa pilli teha halva tujuga.“

Parimate materjalidena pilliehitamisel Hämäläinen välja Sidka ja Alpi kuused (mägedes kasvanud, tihe puit), kodumaisest materjalist jääb kõlama vaher. „Olen kodumaise materjali fänn! Mõned pillimeistrid ütlevad, et Eesti puidust head pilli ei saa, aga ma ei ole sellega nõus!“ kiidab meister kodumaist puitu. Ka tema lemmikpill, endale 50. sünnipäevaks valmistatud kitarr on just kodumaisest vahtrast. Kõne all olevat pilli tutvustatakse ka homsel pillimeisterdamise kursustel, millel musitseerivad Hämäläineni muusikutest sõbrad.

Hämäläineni näol on tegu melomaaniga, kes ka ise tunnustab, et see on pigem haigus. Oma lemmikutena toob ta välja koosseisud nagu Gentle Giant, Jethro Tull, Pink Floyd, Genesis, Tommy Emmanuel jpt. Tähelepanuväärne on ka fakt, et nii Hämäläinen kui ka üks tema lemmikkitarriste Eric Clapton on mõlemad sündinud 30. märtsil!

Õpituppa ootab Hämäläinen kõiki huvlilisi, mingeid eelteadmisi või erilisi nõudmisi osalejatel olema ei pea. Õpitoas tutvustab Hämäläinen peamisi pilliehituse põhimõtteid. Küsimusele, et kes on õpituppa oodatud, vastab Hämäläinen pooleldi naljatledes: „Keegi pole oodatud,“ lisades „tegelikult on oodatud kõik huvilised.“

Oma motona toob meister välja, et „Õnnelik on inimene, kes saab teha seda, mis on talle hingelähedane. Pillivalmistamine seda minule on!“

Õpituba „Kuidas valmivad kitarrid“ toimub homme kell 19.00 Pärimusmuusika Aidas.

Lisainfot festivalil toimuvate õpitubade kohta:

http://www.folk.ee/festival/et/Programm/Opitoad

Hämäläinen rada7-s: http://www.rada7.ee/teema/4059/

Laura Kivik
Henri Roosipõld

Veel artikleid