Kreator: Hävitame Eesti teistkordselt!

Kirjutas MC STan B
19-02-2009

Pühapäeval, 22.veebruaril, jõuab Rock Cafesse Euroopa thrash metali kuningas Kreator, kellega on kaasas Caliban, Eluveitie ja Emergency Gate. Kreatori ninamees Mille Petrozza soostus lahkelt Rada7ga lobisema.

Te väljastasite hiljuti oma uue kauamängiva „Hordes of Chaos“, mille salvestasite live‘na. Miks valisite seekord sellise lähenemise?
Põhjad tegime tõesti live‘s. Tahtsime, et saaks salvestatud bändi hing, mitte näidata produktsiooni võimalusi. Sa pigem tunned, kui kuuled, et album on kontsertsalvestus. Ta ei kõla ebaühtlaselt ning see tundub pigem, nagu näeks Kreatorit laval esinemas. Arvan, et see toimib sel moel paremini.

Mõned arvustajad on öelnud, et album jätkab sama rida, nagu eelmine album „Enemy of God“,…
Natuke.

…kuid ma ise võrdleks seda pigem „Coma of Soulsiga“ – kui head kokteili vana ja uue Kreatori vahel. Kumma väitega sa pigem nõustuksid?
Ma nõustuks mõlemaga. Ma saan aru, mida sa „Coma of Soulsi“ võrdlusega mõtled – see käis ka minul peast läbi, sest uus album on väga meloodiline, lugude ülesehitused on päris kummalised ja on palju eksperimenteerimist ning tempovahetusi. Samas, bändi kõlapilt ja iseloom on aja jooksul muutunud ning sellepärast saab seda ka „Enemy of God’iga“ võrrelda.

Kui mõni uus austaja küsib kauaaegselt Kreatori fännilt, et mida ta peaks Kreatori loomingust veel kuulama, siis talle soovitataks kas viimaseid kolme albumit või esimesi, aga mitte „Endoramat“ või „Cause for Conflicti“. Tollal te eksperimenteerisite päris palju saundiga. Kuidas sa seda ajajärku näed Kreatori ajaloos?
Ma arvan, et see ajajärk oli väga vajalik, et bänd saaks üldse jätkata. Me ei tundnud kunagi survet, et peame tegema just seda, mida fännid meilt ootavad. Kui bändiga alustasime, siis olime kõik väga noored ning meil ei olnud aega avastada muusikas teisi tahke. „Endorama“ oli väga tähtis Kreatori arengu seisukohalt.
Albumeid soovitada on väga raske. Ise soovitaksin uutele huvilistele viimaseid kolme ja siis lisaks midagi vanemast ajastust, näiteks „Coma of Souls“, „Extreme Aggression“ või „Pleasure to Kill“. Viimast puhtalt vibe’i pärast, sest see on väga unikaalne album.

Kui Kreator alustas 80ndatel, siis thrash oli tõusuteel. Euroopas oli Saksa thrash metal’i skene väga tähtis. Kui USA „Suur Nelik“ on Metallica, Megadeth, Anthrax ja Slayer, siis Euroopas lisaks Kreatorile ka Sodom ja Destruction. Kas sa suhtled veel Sodomi ja Destructioni tüüpidega?
Me hoiame küll ühendust, aga ei näe väga tihti, sest me kõik pidevalt tuuritame. Me oleme sõbrad. Nad on väga ägedad ja ma austan neid väga.

Kuidas sulle meeldib muidu uus metali laine, mis Saksamaal viimastel aastatel pead tõstnud on? Näiteks metalcore’i skene on seal päris suur, tuuritate ju praegugi koos Calibaniga. Või igatsed sa vanu aegu tagasi?
Ma arvan, et see on lahe, et meil on nii palju noori bände. Metalskene üldiselt on väga huvitav, kuna pidevalt tuleb uusi bände ja uusi žanreid, mis on väga tähtis, sest see hoiab vanade olijate silmad lahti.

Te olete üle kahekümne aasta tuuritanud. Mida see bändile õpetanud on, peale selle, et nii saab rohkem fänne ja kogemust?
Arvan, et tuuritamine on väga igav. Mitte kontserdid, need on alati ägedad, laval on hea olla. Kuid oodata lõpuks lavale saamist on väga igav. Olen õppinud, et kui pidevalt pidutseda, siis kannatab esinemise kvaliteet. Arvan, et Kreatori jaoks on tähtis pakkuda publikule head elamust. Üritame tuuril olla terved, süüa tervislikult ja käituda võimalikult normaalselt. Meil on juba välja kujunenud kindel rutiin ning noored tulijad peaksid seda silmas pidama. Noortena me ka pidutsesime ja eksperimenteerisime erinevate asjadega, aga aastate möödudes muutub see aina vähem oluliseks. Minu jaoks on alati muusika olnud kõige tähtsam ning kui ühel päeval see enam nii pole, siis ma lõpetan.

Sellega meenus Tom Araya sõnavõtt: „Kui tuleb see moment elus, kus ma ei suuda enam lugusid õige tempoga mängida, siis ma lõpetan.“ Sa oled sama meelt?
Kindlasti. Ühel päeval pole ma enam füüsiliselt võimeline sellist muusikat mängima. Me ei ole bluusibänd, me oleme extreme metal bänd ja peame teatud taset hoidma. Kui see tase hakkab langema, siis ma kindlasti lõpetan.

Olete tuuril Calibani, Eluveitie ja Emergency Gate’iga. Kuidas selline pakett kokku tuli? Põhiliselt teie valik või otsustas booking agency teie eest?
Mõlemat. Minu arvates on sel tuuril väga tugev bändide koosseis, olgugi et kõik mängivad erinevaid stiile. Kui aga näed seda koos ühel kontserdil, siis kõik on tasemel ja kujundavad sellest hea õhtu.

On tuur senini õnnestunud?
Väga õnnestunud.

Te esinete Eestis teist korda, esimene kord oli Rabarockil. Mäletate sellest midagi?
See oli väga tore. Seal oli palju erinevaid bände ning publik oli mitmekesine. Esimene kogemus oli hea ning ootame väga seda teist korda.

Mul on sulle jäänud kaks viimast küsimust. Mis hetkel su iPodis mängib?
Arcade Fire ja Muse.

Viimane küsimus on kõigile raske. Mis on su lemmik rada 7?
(Naerab) Oi, see on raske. Ma ei teagi. Oota, ma vaatan iTunes’ist järele. Ütlen „Exo-Politics“ Muse’i „Black Holes and Revelations“ albumilt. (See 8. siiski – toim.)

Aitäh sulle, Mille, intervjuu eest. Lõpetuseks midagi?
Olge valmis. Hävitame Eesti teistkordselt!

Veel artikleid