Iona – Celtic Rock Iirimaalt

Kirjutas Rada7.ee
20-07-2012

26. juulil annab oma selle aasta Euroopa ja USA tuuri raames kontserdi Tallinnas, Nokia kontserdimajas celtic rock bänd Iona Iirimaalt. 1989 aastal Suurbritanniast formeerunud Iona looming on kaasaegne kombinatsioon progressiivsest- ja sümfoonilisest rokist ning traditsioonilisest Iiri/keldi folkmuusikast, ammutades inspiratsiooni keldi muusika suurkujudest nagu Columba, Aidan, Brendan ja Patrick.

Tegevuse algusest saadik on olnud ansambli heliloojate Dave Bainbridge ja Joanne Hogg`i eesmärgiks kirjutada vaimset ja intellektuaalset atmosfääri loovat, ent meeliülendavat muusikat, mis liigutaks emotsionaalselt ja looks kuulajat kirgastava õhustiku. Muusikat, mis justkui kajana põimuks terviklikuks mustriks suurepäraste keldi kunstnike keerukas loomingus. Kaasaegselt kombineeritud rockilike, folkloori ja progressiiv-etniliste musikaalsete elementide keskmeks on laulja Joanne Hoggi lummav hääl. Iona on töötanud koos paljude tuntud artistidega, sealhulgas ka mullu Tallinna külastanud Moya Brennaniga (Clannad). Lisaks on Iona muusikat kasutatud palju ka filmides, samuti kasutatud telekanalite poolt, sealhulgas BBC, MTV jne.

Lühidalt oma eelnevale ja tulevale Eesti külastamisele annab kommentaarid bändi liider Dave Bainbridge.

Eelmine kord, kui Eestis käisite, oli aasta 1992 – selle ajaga on üpris palju muutunud. Millised on eredaimad mälestused oma eelmisest külaskäigust ja mis eeldate, et seekord on teistmoodi?
Iona tuur käis Eestist läbi suhteliselt kohe peale kommunismi langust. Üks asi mind hämmastas tollal ilusa Tallinna juures, oli täielik lääne kultuuri mõjude puudumine – näiteks polnud MacDonaldsit ega ühtegi teist poeketti, mida näed igal pool UK-s või USA-s. See oli väga värskendav ja andis linnale väga puutumatu tunnetuse, nagu oleks ajas tagasi läinud. Ma olen põnevil ja tahaks näha, kuidas see olukord tänaseks on. Samuti aga mäletan ma, kui vähe oli enamus inimestel raha, kellega kohtusime ning kui korrast ära nende majad olid – kuid samuti nende inimeste uskumatut suuremeelsust ja külalislahkust.

Mida enim ootate oma külaskäigust seekord?
Kahjuks pean ütlema, et eelarvelistel põhjustel ja meie tiheda ajagraafiku tõttu saab seekordne reis olema oluliselt lühem, mistõttu ei jää just liiga palju aega vaatamisväärsusteks. Tahaks küll väga näha Tallinna vanalinna taas – see oli võrratu! Samuti tahaks ma väga kohtuda nii mõnegi inimesega, kellega tutvusime 20 aastat tagasi ning kuulda, kuidas neil läheb. Loodan, et mõni neist on kontserdil.

Kas oled kuulnud midagi kirikute nädalast “Hearbeat Tallinn”, mille raames teie kontsert seekord toimub?
Ma arvan, et see on väga tore, et Tallinna kirikud teevad koostööd käsikäes kohaliku kogukonnaga, et rikastada linna kultuurielu kunsti ja sündmustega. Meil on au olla osa sellest. Ma olen kindel, kui kirikud suudavad teha koostööd sellises ühtsuses, austades üksteist ja rõõmustades oma inimesi, siis võib juhtuda suuri asju.

Millist kava plaanite Tallinnas esitada? Kas lugude paremikku või pigem hilisemat loomingut?
Me mängime valiku muusikast kogu Iona ajaloost ja lisaks lugusid meie kõige uuemalt albumilt “Another Realm”. Minu arvates viimane album ühendab justkui ringina me muusikalise teekonna taaskord esimese albumiga. Iona esimesel albumil me õppisime tundma rikkalikku keldi kristlikku pärandit, mis pärineb Briti saarte pühakutelt nagu Columba, Aidan ja Patrick. Viimase albumi lood, näiteks nagu “An Atmosphere of Miracles”, räägivad St. Columba elu tippajast (6. sajand), mil kristlased eeldasid pidevalt, et nad kogevad Jumala üleloomulikku väge oma igapäevaelus. Me usume, et taaskord on kristlased taipamas seda ning tegelikult ka usuvad, et Jumala kuningriik leidub maal “nagu taevas” ning mõistavad, mida Meie Isa palve tegelikult tähendab.

Millist publikut te ootate või tahaksite näha?
Raske arvata, milline publik meid vaatama tuleb! Aga meie kontsertide puhul on rõõmustav see, et meid käivad vaatamas-kuulamas väga erinevate uskumuste ja vaadetega inimesed – nii noored kui vanad. Ma väga loodan, et publiku seas on ka neid, kes käisid meid vaatamas peaaegu 20 aastat tagasi. Me oleme koos olnud juba nii kaua, et tihtipeale need, kes käisid meie varajaste aegade kontsertidel, tulevad nüüd oma lastega, kellele samuti meeldib me muusika! Iona olemus, nagu ka gospelil, on kõiki kaasav – kõik on peole oodatud, kedagi ei jäeta kõrvale. Ma armastan kasutada seda Francois du Toit tsitaati: "In the incarnation, God deleted every definition of distance; every possible excuse man could have to feel separated or even neglected by God was removed in one day, through one sacrifice, once and for all!"

Kuula IONA viimast duubelalbumit “Another Realm” (2011)

http://www.iona.uk.com/albums/detail/id/19/another-realm

“Harva õnnestub kuulda sedavõrd usutavalt ja meelepäraseks põimitud uue ajastu Keldi progressiiv-etnilist rockfolkloori, kus traditsiooniliste instrumentidega koos kõlavad väga veenvalt ka nende elektroonilised teisikud.” ‘Q’ MAGAZINE (UK)

"Iona on oskuslikult välja tahunud unikaalse muusikalise nišši, luues väljakutseid esitavat ja inspireerivat muusikat. See muusika haarab kuulaja täielikult, ilma et ta suudaks hoomata selle algust või lõppu." C.C.M.Magazine (USA)

“Sule oma silmad ja valmistu uppuma atmosfääri, mida see maagiline muusikaline kooslus suudab luua.” Cornerstone Magazine (USA)

Kontserdi teema: 26-07-2012 IONA (UK)

Videod:
IONA – Live in Tallinn
IONA – Edge Of The World, Live at St Patrick’s, Coleraine
IONA – Inside My Heart, Live in University of London

Veel artikleid