Intervjuu: reedese Tjuun In külalised Dj Lenzman ja lauljatar Riya

Kirjutas l.eazy
15-03-2012

RiyaRiya
Trummi ja bassi produtsent ja Dj Lenzman ning lauljatar Riya esinevad sel reedel, 16. märtsil Korteris, peol Tjuun In. Nad andsid ka lühikese intervjuu oma elust, esinemistest ja muusikast.

Te esinesite mõlemad eelmisel aastal Eestis, Tartus ja Lenzman, sul oli esinemine ka Tallinnas Balous. Mida mäletate neist?
L (Lenzman): Ma mäletan suurepärast vibe´i. Eriti meeldejäävad peod, kuna õhkkond oli intiimne ja positiivne, rahvas nautis meloodilist muusikat, mida mängisin… Niisugused on minu lemmikpeod!

R (Riya): Mida ma mäletan? Mul on siiamaani Tartu peost mõned fotod seinal, mis ütleb selle õhtu kohta nii mõndagi. Üks pilt on sellest, kus ma laulan rõdul ja seljatagant on näha rahvast, kes kõik käed üleval, muusikale kaasa elavad! Ma mäletan kui energiline oli rahvas ja kuidas nad elasid kaasa minu ja Lenzmani esitusele. Ja muidugi mäletan ma tagasisõitu Tallinnasse, kus juht sõitis kogu aeg metsiku kiirusega, mis oli muidugi omaette elamus. Ja teepeal tegime pausi, võtsin kohvi mustikasiirupiga, mida ma kunagi varem pole joonud, on see mõni Eesti eripära? Mulle maitses see väga, aitäh!

Mis on dj ja laulja/mc koos esinemiste head ja vead?
L: Ma arvan, et on palju rohkem head kui halba. Väga meeldiv on töötada koos vokalistiga, kes tunnetab mu stiili, kuigi me ei harjuta eelnevalt ning ma ei planeeri oma sette ette. Meil on ühine mõistmine, kuidas läheneda publikule. Samuti kõlab mu esituses päris palju meloodilist kraami, nii et selline suurepärane laulja nagu Riya lisab minu settidele ainult vürtsi. Ainus negatiivne aspekt, mis mulle pähe turgatab, on siis, kui publik ei soovi niivõrd meloodilist ja soulful muusikat ja Dj-na saan ma seda neile pakkuda, aga Riyale on selline situatsioon kindlasti raskem, ebaloomulikum.

R: Head: Lauljana on mul võimalus lisada lisaks dj poolt esitatavale muusikale midagi isikupärast, erinevat. Mõned nädalad tagasi esinesime Lenzmaniga Slovakkias lumelaudurite festivalil ja pärast meie ülesastumist tulid kaks tüdrukut minu juurde, öeldes, et neile ei meeldi muidu trumm ja bass, aga see, mida nad nüüd kuulsid, muutis nende meelt. See on minu arust fantastiline! Teine hea asi on võimalus jagada omavahel (Lenzmaniga) muusikalist visiooni/nägemust, mida saab hiljem oma lugudes ära kasutada.
Vead: Seda ei juhtu küll koos Lenzmaniga esinedes, aga nt kui Dj, kellega koos esinen, on hoopis teises meeleolus kui mina või kui unustan enda efektimasina koju ja ei saa enda vokaalile midagi lisada, kuna Dj tahab neid mikserist ise kasutada…

Kuidas te omavahel kohtusite ja omavahelisest heast sobivusest aimu saite?
R: Lühidalt, Lenzman on hea sõber Total Science’iga, CIA plaadifirma omanikuga ja mina tegin Total Science’iga koostööd. Lenz otsis vokalisti ja TS soovitasid mind. Edasi on juba ajalugu…

L: Total Science tutvustas meid omavahel, siis me tegime loo „Open Page“, mis sujus hästi ning nagu juba eelnevalt mainisin, ma mängin soulful trummi ja bassi, nii et kõlab väga loogiliselt teha seda koos lauljaga.

Kuidas te oma esinemisteks valmistute? Elate ju erinevates maades, üks Hollandis, teine Suur-Britannias.
L: Oleme nüüdseks juba päris palju koos esinenud ja teame umbes, mida üksteiselt oodata. Kui mul on uut muusikat, mida Riya ei ole kuulnud, siis ta kuulab neid enne, et teada, mida mu plaadikott sisaldab.

R: Ma harjutan kodus veidi sõnalist poolt ja kuulan lugusid, aga üldiselt oleme Lenzmaniga nii samal lainel, et meil tõesti muusikaliselt klapib.

RiyaRiya
Kas teil on tekkinud mõte ka bänd kokku panna ja nii esineda?
L: Ma olen mõelnud mõne selliste esinemiste peale, aga seda võiks teha siis, kui ma oma albumi valmis saan – töötan selle kallal hetkel. Seni on bändiga esinemine üks kord mul mõttes olnud ja nüüd teine kord, kui sellele küsimusele vastan, nii et elame, näeme!

R: Jah, ma olen sellele mõelnud, aga trummi ja bassi puhul on mulle väga oluline bass. Mulle tundub, et basskitarriga ei ole võimalik seda sama bassi saavutada, mis produtseeritud lugude puhul ja minu arust on see kindel miinus. Aga jah, olen mõelnud teha bändi, aga siis erinevate muusikastiilidega, eks näis, mis tulevik toob.

Rääkige oma muusikalisest taustast veidi pikemalt.
L: Minu põhiline ja väga tugev teismeea mõjutaja on Hiphop. Soul, funk ja jazz hakkasid mind huvitama tänu hiphopis kasutatavale sämplitele neist stiilidest. Mu isa on ka suur blues´i fänn, mis on kindlasti ka minusse kandunud. Ja muidugi, 90ndatel tutvustasid inglastest sõbrad mulle tantsumuusikat, tehnot, house´i ja muidugi trummi ja bassi…

R: Ma olen juba varakult muusikaga seotud olnud, laulsin alates 8aastaselt kontsertidel ja mängisin kolme pilli. Olen alati laule kirjutanud – minu esimene lugu oli garage, mille lindistasin 13-aastaselt kassetile (senimaani on alles!). Pärast kolimist Londonisse 2004. a hakkasin trummi ja bassi produtsentidele sõnu kirjutama, alguses oma päris nime alt ning 2009. aastast alates Riya artistinime alt.

Lenzman, sul on album tegemisel, kas sul on plaanis sinna ka kedagi kaasata? Riya, plaanid ehk ka enda kauamängivat?
L: Jah, ma olen oma albumiga päris kaugel juba. Album tuleb välja Metalheadz plaadifirma alt sel sügisel. Mis puutub koostöösse, siis ma tahaksin teha päris enda albumit, mis puudutab produktsiooni. Aga nagu arvata võite, siis albumile tulevad lood koos lauljate/räpparitega, nii et, teiste seas on albumile oodata oma häältega Riya, DRS ja William Cartwright. Muidugi 100% selgub kõik siis, kui album on väljas!

R: Ma ei ütle, et ma kunagi albumit ei tee, kuna hetkel kirjutan oma esimest EP´d, mida võiks ju pidada minialbumiks, aga kui kunagi albumit teha, siis peaks olema selleks väga kindel visioon.

Mis on teie parimad/halvimad esinemised senimaani?
L: Hmm, ma üritan mitte negatiivsetele mõelda, aga mulle meenuvad kohe Metalheadz õhtud Londonis ja Tokyos, Riyaga Leipzigis ning eelmise aasta Tallinna show.

Mida sa ootad kevadisest Tallinnast?
L: Ma loodan näha samu inimesi peol, kes eelmine kordki ja kuna seekord oleme koos Riyaga, siis, otseloomulikult loodan meeldejäävat õhtut!

R: Kõige parem on mitte midagi oodata, aga kui võtta eeskujuks Tartu pidu, siis on oodata suurepärast õhtut!

Mis on teie „salajased“ inspiratsiooni allikad?
R: Ma ei tea, kas need on salajased, aga lonks Starbucks’i kohvi, hea toit, muusika, uued kohad, elamused, psühholoogia raamatud, tsitaadid, filmid, sõbrad, vestlused võõrastega, pere kokkusaamised ja teised artistid, kunstnikud. Öeldakse, et inspiratsioon on kõikjal meie ümber ja ma üritan seda niipalju tabada kui võimalik.

L: Kui ma ei kuula nn kvaliteetmuusikat, siis mulle meeldib kuulata eriti valjuhult Crunki. Ohjaa, ja teine mu põhiline inspiratsiooni allikas on Kenny Fuckin’ Powers!

Kirjeldage kolme sõnaga oma reedest Tallinna esinemist.
L: Deep Soul Odyssey.
R: Metal. Headz. Yes.

Veel artikleid