Highmachine – plaadiga aega on?

Kirjutas painkiller
02-04-2013

Rasmus Jurkatam

Eesti üks parimaid riffibände Highmachine esineb TMW raames reedel Sinilinnus. Haaran ühel pühapäeval poest kotitäie õllesid ja saan bändiga kokku Kalamaja häärberis, samas, kus on filmitud bändi eelmise aasta video Sobergeist. Juttu räägime kõrvaltoas, kus asub 10^3 nupu ja heebliga pult. Peale seda kui olen esitanud rea piinlikke küsimusi, hakatakse seal veel uusi lugusi tuunima, mis valmisid enam-vähem täpselt selle teksti avaldamise ajaks.

Rainer “PeZ” Peterson – laulab, teeb Puhata ja Mängida saadet Raadio1’s, kirjutab ajakirja Digi ja joonistab asju.
Ken Oja – mängib kitarri, teeb disaini, fotosi ja videosi. Väikeettevõtjana peab kõik ise ära tegema.
Sten Tigane – mängib trumme ja ülejäänud aeg kulub teatritöö peale. Teeb veel ühte bändi, aga sellega ei ole väga kaugele jõutud.
Taavi Oja – mängib bassi, vabal ajal treib veebi ja käib koolis. „Aga see ei ole nii oluline. Rohkem niisama pikutan“.

Kas lambid on soojad?
Rainer: Misasja? Hetkel vist ei ole.

Mis plaanis? Teete proovi ja lindistate lugusi?
Rainer: Plaanis on see, et Tallinn Music Weeki ajaks singli-poiss valmis teha, kus on paar uut lugu (värskelt lindistatud juulis). Idee on, et teeks portsu uusi lugusi ja suvel hakkaks plaati tegema, aga kuna meil need asjad lähevad suhteliselt aeglaselt, siis me ei tea kuna see valmis saab. Hetkel tahakski nagu vähem livesi teha ja rohkem lindistada.

Tutikad lood on selle teksti avaldamise hetkeks valmis ja nüüd siin teie ees:

Tallinn Music Weekil ei ole sel aastat esimest korda, eelmine aasta juhtus ka midagi?
Rainer: Eelmisel TMW’l lõime kontakti Janne Flinkkiläga. Kutsuti Soome esinema ja vastuvõtt oli soe. Aga sel aastal teeme singli ära ja vaatame kuidas läheb, kontaktid oleks head. Samas enne kui midagi nendest TMW tutvustest saab, tahaks plaadi valmis saada, niisama näiteks tagasi Soome pole mõtet minna.

Eelmine aasta saite valmis esimese muusikavideo, teete veel?
Rainer: Ja tahaks küll. Meil juba praeguseks pidi juba mitu videot olema, aga nagu näha …
Ken: Video idee on olemas, tuleb väga äge.

Bänditegemisest.
Ken: Meil bändi mõte ongi nagu DIY, et Stenil on näiteks skillid, mida saame lindistamisel ja miksimisel kasutada. Alati ei olegi tähtis, et sa jõuad hästi kiiresti selle esimese albumini. See, et meil nii kaua on kõik aega võtnud, ei ole laiskusest.
Rainer: Me oleme õppinud tegema kõike ise. Enne aitasid teised meid, Magnus (Talbot) ja Ivan. Tahame ikka ise teha. Me oleks võinud rahaga visata kedagi, siis oleks see plaat ammu valmis, aga mis see point on? Pole ju kiiret tegelikult.
Ken: Peale selle on bändidel erinevad ambitsioonid. Meie on ambitsioonid realistlikud. Minuarust, tundub, et need 2 viimast asja, mis teinud oleme, nendega võib vaikselt rahule jääma hakata, mingi tase enda jaoks saavutatud. Lühidalt ütleks lugude kohta, et kui meil on mingi teemadevalik, siis seal on mingi asi, mis teeb Highmachine’st Highmachine’i.
Rainer: Oleme üritanud teha rahulikke lugusi, aga kõik lähevad käest ära.

PeZ ja Ken, kunagi ajasite üritustesarja Fuzz, kuidas sellel läheb?
Rainer: Pole aega olnud viimasel ajal. Aga häid üritusi on vaja ja kui teine keegi teine ei korralda, siis peab ise tegema. Kui ei ole ise ka ammu esinenud, siis ka see on põhjus organiseerimiseks. Nüüd üks peaks mais tulema, sünnipäev ka, tuleb suurem pidu. Bände ei ole veel leidnud…

Mis plaadi ise viimate ostsite?
Sten: Ma ostsin Levikast purjus peaga Shelton Sani Well-behaved’i, pole kilest välja võtnud veel.
Taavi: YoB … väga hea asi, doomikas veidike (loomulikult).
Rainer: Clutchi Earth Rockeri vinüül on teel Amazonist. Plaaditurul viimane kord naerdi, kui ütlesin, et ostsin Tooli ja Deftonesi – „Aga muidugi sa ostsid“.
Ken: Mul on muusikaga üldse omamoodi suhe, mulle väga ei meeldi muusika viimasel ajal. Eelistan vaikust. No mul on Kyussi plaat autos ja mingi Dire Straits aga praegu on selline moment, et maailm on niigi lärmakas. Bändi tegemine on ikka teistmoodi, füüsine protsess. Keeled on konkreetselt käe all ja peale proove näpud valutavad. Maailmas on nii palju head muusikat. Plaadi väljaandmine on ikka vastutusrikas, üldsusele seda vaja ei lähe, puudust ei ole. Teed enda jaoks.
Aga mulle on tegelikult kingitud mingeid plaate, kas ma pean hakkama ostma? Ma arvan, et ma viimati ostsin Metallica kasseti Stockmannist, Reloaded äkki. Oleks vinüülimängija, siis ostaks vinüüle. Mitte, et ma ei tahaks bände toetada, ma näiteks ostan tavaliselt T-särke, mingi point on neil rohkem minu arvates. Mul ei ole riiulit, kus oleks CD-d hunnikus.

Marko Pütsep

Lemmik reality show?
Rainer: Suurem osa telekast, mis ma vaatan on Reality Show’d. Päris lemmik on Top Chef, aga Here Comes Honey Boo Boo või My Big Fat American Gypsy Wedding on ka väga hullud. Ei saa ka ära unustada Hoarders’it – maja on sitta täis, käigud ja värgid.
Taavi: Mockumentary stiilis, An Idiot Abroad.
Sten: Ma ei vaata üldiselt realiteid ,aga mida näinud olen on mingi Retsept Respect või vastupidu. Käib erinevates maailma köökides siin Eestis.
Rainer: Ei ei … see on see Köögikodanikud.
Sten: Köögikodanikud või? Okei, siis see.
Ken: Ma ei vaata televiisorit. Või noh kui siis midagi siis tuleb meelde How Its Made.

Mis te jaanipäeval teete?
Rainer: Eelmine aasta mängisime Magnuse kuuris.
Ken: See oli väga lõbus, üks parimaid livesi meil. 30-40 inimest, seinad palkidest, spetsiifiline sound, suhe publikuga.
Rainer: Lemmiklive selle kõrval on Rock Cafes Taagaga, seal oli 10 inimest.
Sten: See oli ka intiimne.
Rainer: See oli teispidi tähenduses – Taak esines meie vaatasime, meie esinesime Taak vaatas.

Sellel aastal toimub Rada7.ee esitluskontsert 5. aprillil klubis Sinilind. Pakume Tallinn Music Weeki raames seitsme tunni jooksul tasemel muusikavalikut, seitsme omanäolise ja põneva artisti poolt. Vastavalt maitsele saab tantsida, rokkida, juukseid loopida ja heakskiitvalt kaasa noogutada.

KUULA: kahetunnine pleilist esinevate artistide lugudest
KOMMENTEERI: ole kursis ja jaga arvamust radaseitse foorumis
ANNA MÄRKU: oma tulekust saad märku anda läbi FB ürituse
PILETID: soodsam pääse eelmüügist (ainult 6.-)

Veel artikleid