GHLOW – Rootsi elektropunk, alternatiivuniversumist

Kirjutas Evert Palmets
25-03-2019

Rootsi on tihtilugu olnud hea eeskuju paljudes asjades ning seda ka muusikas. Rootsist on teada, et sealt tuleb hea elektrooniline muusika kui ka metal. Paljude arvates oli ka 1990ndate Rootsi pop-muusika midagi, mis maailmal proovis kaela kahekorra keerata. Nüüd, täpselt samade kavatsustega, tutvustan teile ansamblit GHLOW, mis on ehtne electropunk koos väga-väga paljude eriliste nüanssidega. Daamid ja härrad, teie ees on multiinstrumentalistidest duo, kes võib olla teie pääsetee äärmiselt intelligentse ambient- ja süvamuusikani. GHLOW-d saab näha ja käeulatuse kaugusel kuulda sellekevadisel Tallinn Music Weekil juba järgmise nädala reedel, 29. märtsil Sveta baaris Rada7.ee spektaaklil.


Lemmikküsimus kohe esimeseks. Kuidas teie muusikat oleks kõige õigem kuulata?

Parim viis selleks on kindlasti kontsert, selles pole mingit küsimust! Tuleb end uputada valju heli ja madalate sageduste vahele. Kaardista see ära ja saad täpse paiga, kus viibides pole enam millelgi tähendust. Võib öelda, et meie suund on mentaalne kontsentratsioon.

On teil võimalik üht konkreetset, viimast või parimat kontserdielamust kirjeldada?

Äkki eelmise suve oma? Me mängisime vabaõhufestivalil nimega "Cats, Wolves and Bats," mis on selline terve päeva festival-tüüpi sündmus ja mille fookus on psühhedeelse muusika ning rock’n’rolli sünteesijail. Festival toimub vabas õhus, looduskaitsealal Stockholmist väljas. Igal juhul pole seal tavapärast lavaesist ala, vaid lava on suunatud järve poole. Järjest enam tekkis veepinnale tundide möödumisel uduseid joonekesi. Joovastav ju! Hetkel, kui meie lõpuks lavale astusime, olime ümbritsetud erilise auraga ning publikum oli meist vaid käeulatuse kaugusel. Vot see oli midagi küllaltki intensiivset!

Olete hetkel süvenenult stuudios uut "soundi" loomas. Kuhu plaanite jõuda ja mis teie kõlal veel puudu oli?

Oleme juba nii lähedal, et viimased tuuningud-lihvid on veel pooleli ja üht-teist vajab veel kruttimist. Kuid sellegipoolest on tulemus fokusseeritud ja toorevõitu, kuuled seda natukese aja pärast, kui avaldame kaks uut singlit.

Rääkige mulle palun ka teie kahest lühialbumist.

"DOM" on neist esimene. Meil paluti luua visuaalsele teosele helidest atmosfäärilisi kihte ja ühtäkki sündis sellest kuue looga EP. See oli lummav kogemus – näha seda lühifilmi mängimas stuudioseinal, samal ajal kui me lugusid sisse mängisime, selsamal konkreetsel momendil reaalajas. See kõik pani meid tundma, et sel tasandil passib kahe erineva poole koostöö hästi. Sel hetkel juhtuski see, et oleme nüüd duo.
Lühifilmi järel kulus veidi aega ja siis oli tulekul teine. "Crystal Memoriz" oli esmalt nagu hääleproov, kuna eelmisest väljundist proovisime veidi eemalduda, mitte päris samaks jääda. Tulemus vastas ootustele ja meie nihkumine oli piisaval määral märgatav. Viimaste kuude jooksul stuudios tegutsedes tunneme, et meie osakesed on lõpuks langenud oma õige kuuluvusega kohtadesse. Nagu eelnevalt mainisin, meie kahel uuel singlil (ilmuvad aprillis – toim.) ning sellele järgneval täispikal albumil on me visioon säravalt tajutav – see on massiivselt paks ja tume.

Kas uus album ilmub kassetil, vinüülil või laserplaadil?

Kindla peale vinüülil! Põhjuseks see, et vinüülplaat on lihtsalt visuaalselt, aga ka füüsiliselt parim. Eriti hea on vinüülplaadi albumikaanel kunsti eksponeerida. Muidugi, sellele lisaks levitame reliisi ka digitaalselt. Anname plaadi välja selle aasta lõpupoole koostöös PNKSLM lindistusstuudioga. Kummardus kõigile DIY-hingesugulastele! Koostöö tulemusel saame tuge paljudes muudes asjades, milles nad paraku on parimad. Valmimise protsess sujub lihtsalt niivõrd libedamalt, kui sul on seljatagune kindlustatud. Lugude nimed on samuti juba kirjas.

Pean ka bändi nime kohta küsima. Enne teie loominguga tutvumist eksiarvasin, et võiksite olla witch house projekt, sest proovisin nimes sisalduvat koodi valede juhendite järgi murda.

Hämmastav ettekujutusvõime! Võiksimegi ju olla kõik see, kuid ma ütleksin, et GHLOW on eelkõige koht, kus me saame eksperimenteerida ja arendada oma ideid, seadmata vormi- või žanripiire, mis võis juhtuda meie teiste projektidega.

Milline on teie kahe teekond ja taust muusikas?

GHLOW puhul on peamiseks fookuseks meie kahe erinev maailm kokku sobitada. See toimib, sest elektroonika kohtub reaalsete instrumentidega. Nagu elus ikka tihti juhtub, tuleb argumendina välja tuua ka isetekkelisus. Palju tekib just siis, kui selleks on soodsad võimalused, situatsiooniga seotud vajadused. Meie mõlema varjust võib lugeda välja ka selle, et valdame mitmeid instrumente – võtmeks on oma kogupanus oskuslikult ära realiseerida.

Klassikalised Tallinn Music Week’i küsimused: kas te olete elevil? Mis on edu saladus? Kelle või millise skalbi kavatsete kaasa võtta?

Kõigepealt on vaja laevasõit üle elada, eksju? Nali naljaks, aga me pole varem teil Tallinnas ju mänginud ja oleme väga huvitatud, kuidas teie jõuk meie jõuguga kohtudes reageerib. Me väga loodame, et mis iganes sünnib, on see vastastikune.

Ma ei kannata eriti laevasõitu, kuid sellele lisaks on veel palju tüütumaid asju maailmas välja mõeldud…

Laevasõit on justkui alternatiivne universum ja alternatiivuniversumi pead sa armastama! Pealegi annab see veel ühe võimaluse korraks kõrvale astuda nende miljoni projekti juurest, millega sa pead kõigiga korraga tegelema ja mille tähtajad on juba lähenemas. Hea on ju linnast ära saada, isegi kui see on laev, kuhu sa maandud. Meile ei meeldigi kui kõik on päikseline ja lilleline. Tihtilugu oleme puhkustel, kui õues pelgalt viis kraadi sooja, sest nii on just paras. Soovitaks kõigile sellisel aastaajal Berliini või St. Peterburgi külastada.

Milline on teie soovitus, kus neljapäevahommikuses Stockholmis kell 10.02 hommikusööki süüa?

Kuna meile meeldib Gruusia köök, neljapäeva ja ka kõikide teiste päevade igal tunnil, siis soovitaksime iga kell soojalt lobiani leiba kusagilt leida ja sellele veidi chacha’t peale rüübata.

GHLOW esineb reedel, 29. märtsil Sveta Baaris Rada7.ee spektaaklil Tallinn Music Weeki raames. Erakordse spektaakli artistivalik on muidugi taaskord enneolematult äge. Õhtu helipilt alustab kärisevast kaosest, jõuab vahepeal puhta ja selge elektroonikani ning muundub lõpuks taas korralikuks müravalliks. Üles astuvad Huiabella Fantastica, Demonic Death Judge (FI), Sibyl Vane, Kali Briis, GHLOW (SE), MOJA (JP) ning Little Fury (DK).

GHLOW Facebookis
https://tmw.ee/et/artistid/ghlow/

Veel artikleid