EMEA: Danel Pandre – nominent lausa kolmes kategoorias

Kirjutas Ivo Kiviorg
21-03-2019

Danel PandreDanel PandreFoto: Jelena Rudi
26. märtsil jagatakse taaskord Eesti Muusikaettevõtluse Auhindadel kohalikele tegijatele vimpleid ning sooje käepigistusi. Olen veendunud, et hoolimata sellest, et žürii peab tegema ära raske töö ning erinevates kategooriates valima välja kolmest parima, on kõik nominendid – ning olgem ausad, paljud teisedki – andnud olulise panuse, et kohalik muusikaelu oleks rikkam ja põnevam ning seetõttu igati tunnustust väärt.

Selle aasta üks superstaare on Danel Pandre, kes on taaskord nomineeritud ja seda mitmes kategoorias. Pandre nominatsioon aasta managerina on juba pigem harjumuspärane – vaid ühel aastal oli mingi arusaamatus. Samuti on talle tuttav aasta muusikaettevõtja kategooria. Põhimõtteliselt võib tema nime ka aasta muusikatootja kategooria taha kirjutada, sest seal on kolme parima hulgas Full House Agency, mille tegevjuht ja eestvedaja Danel on. Võib öelda, et nii mitmes kategoorias nomineeritud olles on tõenäosus jõuda lavale auhinda vastu võtma üpris priske.

Minu esimene küsimus ongi, kas sa üldse teed enda tegemistes kuidagi neil nimetatud rollidel vahet – mõtled, milline müts parajasti peas on? Või on need nii lootusetult läbi põimunud ja see on pigem lahutamatu komplekt, kus koos manageritöö, plaadifirmana majandamine, kontserdikorraldus, enda muusikalise väljundi ja teiste edu eest hoolitsemine? Võibolla lausa võib küsida, kas hoiate Sandraga auhindu ühel kapil? Sel aastal on managerina ka Sandra nomineeritud ja tema käsi oli samuti mängus Revalsi meedia ja sotsmeedia planeerimisel ning tuurikorraldusel. Pean silmas, et võibolla on kõik üks Full House Agency ning range rollide eraldamine pigem segadust tekitav. Kuidas sa ise seda näed?

"Porthos, miks sa võitled? Ma võitlen sellepärast, et ma võitlen", vastas Porthos küsijale Alexandre Dumas sule läbi. Mul on natuke sama lugu, kui ma oma igapäevaseid asju ajan, siis ei ole kapil erinevad mütsid ja pagunid mida õigel ajal vahetada, vaid on kõik üks suur üldine tegemine koos oma ideede, eesmärkide ja täideviimisega. Selge on see, et kõik nimetatud tegevused ei ole koguaeg ühtviisi aktiivsed ja nö "rollijaotus" toimub üsna orgaaniliselt.

Sandra abi Full House Agency projektide korraldamisel on võimatu alahinnata. Seda millisele kapile ta oma auhindu paneb, peate tema käest küsima.

Kui keskenduda korra muusikaettevõtja rollile, siis siin jääb silma su EMEAle toodud listis tugevalt kontserdikorraldus, seda muidugi enda bändiga ning Full House bändidega, aga ka produktsioon teistele – Tallinna aastavahetus Vabaduse väljakul, Ott Tänaku rallipäev Tallinna Lauluväljakul, Estonian Voices ja Kadri Voorandi kontsert Saku Suurhallis, Nõmme linnaosavalitsuse kõikide suvekontsertide korraldamine. Kas võib öelda, et kontserdikorraldus on siiski tegevuse kese?

Kontserdikorraldus on üks suundadest millega olen aastaid tegelenud. Nimetatud suured projektid on olnud koostöös kohalike omavalitsuste ning Ekspress Grupiga. Sündmuste iseloomud on väga erinevad ning sellest johtuvalt ka roll nende korraldamisel, alates sisu tootmisest ning lõpetades mõne kitsa ja konkreetse lõigu hoidmisega. Taaskord, ei saa öelda, et kontserdikorraldus oleks minu tegemistes esikohal, see kõik on pidevalt ajas muutuv.

Manageritöös on kindlasti tähelepanuväärne ansambli Revals karjääri ehitamine – üle viiekümne kontserdi, duubelalbum mis kandideeris Aasta albumi, Aasta rockalbumi ja Aasta Ansambli tiitlile Eesti Muusika auhindadel. Kuidas see bänd ja kontseptsioon sündis, mis oli ajendiks? Ka siin on sul mitu rolli – mängid ka ise bändis. Kas see muudab midagi sinu jaoks manageritöös?

Revals sai loodud Martin Saaremägi ja minu poolt 2017 aasta kevadel. Soov oli koondada inimesi kellele meeldib sarnane muusika, palju salvestada ja palju esineda. Selle kõige nimel sai palju vaeva nähtud ning suurimaks tunnustuseks ongi meie kollektiivi märkamine ja tunnustamine.

Revalsiga seoses peab muidugi paratamatult küsima ka praeguse segaduse kohta, kus, ma saan aru, on bändis mingisugused erimeelsused ning bändiga seotud ressursid nagu sotsiaalmeedia kontod võivad rääkida eri juttu. Ma ei tea sellest suurt midagi, kas saad mingi kommentaari selle kohta anda selgituseks?

Nagu ütles kord hea kolleeg Margus Varusk, siis "asjadel on kombeks laheneda", nii ka sel korral. 

Veidi põhjalikumalt võiksid ka Ott Leplandi tegemistest ja temaga seotud enda tegemistest rääkida. Kuidas koostöö Rannapiga sujus? Mis põnevaid tegemisi ja ettevõtmisi veel aasta sisaldas?

Ott Leplandiga koostöö on olnud väga pikk ja põnev. Tänu sellele, et Ott on nii mitmekülgne ja andekas artist, siis on saanud temaga koos teha väga palju erinvaid ja põnevaid projekte. Üks nendest on kindlasti ka album "Tagasirändur", kus Raun Juurikas, Jörgen Pakkas, Viljar Norman, Kristjan Mängel ja Peeter Salmela ei jätnud kivi kivi peale Reinu varajasest loomingust. Tulemus sai väga põnev ning soovitan seda plaati kindlasti kuulata ning võimalusel ka kontserte külastada. Viimastest tegemistest oli väga meeleolukas ringreis, kus püünel olid Jaagup Kreem ja Ott Lepland. Jassi ja Oti enda eestvedamisel kokku pandud kavaga sai käidud erinevates Eesti paikades ning soe vastuvõtt ja energia, mis publik nendele kahele mehele kahetunnise show vältel andis, oli muljetavaldav.

Otil on jätkuvalt ka väga äge bänd ning vokaalkvartett, mis on mõlemad nõutud kontsertkollektiivid nii, et tegevusetuse üle ilmselgelt kurta ei saa.

Viimaseks, mu meelest on sümpaatne, et Full House Agency oma tiiva alla ka värske tegijana Noortebändi võitja Rainer Ildi võttis. Ma saan aru, et nendega majandamine on peamiselt Sandra õlgadel, aga Agency tegevjuhina on sul kindlasti arengutest oma nägemus. Kuidas nende kasvatamine edeneb?

Rainer Ild on väga lahe bänd, mulle nad meeldivad. Neil on olemas kõik eduks vajalikud komponendid – ideed, oskus ideid realiseerida, töökus ja elurõõm. Mingist kasvatamisest siin ilmselgelt juttu pole, pigem kus saab nõu ja jõuga aidata, siis seal seda ka tehakse.

Veel artikleid