Elu mõte: õppida – ja seejärel õpetada

Kirjutas shypovsky
30-09-2006

Neljapäeval, 21. septembril, astub Rock Café lavalaudadel üritustesarja "Featuring" raames üles USA päritolu duo Sabot, mis alates 1988. aastast on tegelenud omapärase ning parajalt rokkiva eksperimentaalset sorti proge-jazz’i viljelemisega. Nende virtuoosne esinemine on kindlasti maiuspala kõikidele trummaritele ja basskitarristidele. Bändi kodulehelt (link) võib juba 8 kauamängivat avaldanud kollektiivilt leida ka hulgaliselt helinäiteid. Samal üritusel esinevad ka ansambel Fun Soomest, kes tegi meeldejääva etteaste ka suvisel Plink Plonki festivalil ning kohaliku põrandaaluse skene esindajad (Zahir, Rumour Is News, Soda Effect jne). Sel puhul küsisime ürituse peaesineja Saboti liikmetelt Chrisilt (bass) ja Hilarylt (trummid) mõned küsimused.

Chris ja Hilary, te olete koos mänginud juba 18 aastat, mis teid koos hoiab?

Me oleme väga rahul üksteisele seatud väljakutsete ja ülesannetega, nii muusikas kui ka sellest väljaspool.

Kuidas te kohtusite?

Saime tuttavaks San Franciscos tänu mõlema huvile kohaliku punk-rock skene vastu 80ndate alguses.

Miks te kolisite 90ndate alguses T¨ehhi? Kas õlle pärast või oli ka teisi põhjusi?:-)

Läksime 1993. aastal T¨ehhi, et asutada rahvusvaheline kultuurikeskus CESTA (www.cesta.cz), mille juhtimisega tegeleme siiani. Meie muusika oli selleks ajaks saanud ka Euroopas parema vastuvõtu osaliseks.

Chris, kes on su lemmikud basskitarrimängijad? Kes on mõjutanud sinu stiili kõige rohkem?

Eelkõige Lemmy Motörheadist. Mu stiili on ilmselt kõige rohkem mõjutanud Charlie Parker ja Bela Bartók.

Sarnane küsimus Hilaryle, kas on trummimängijaid, keda sa imetled või jumaldad ja kes on sind oluliselt mõjutanud?

Kõige mõjukamad trummarid on olnud inimesed, kellega olen olnud isiklikult tuttav, keda olen saanud laval lähedalt jälgida ja muusikast vahetult vestelda.

Chris, miks on bass parem instrument kui kitarr? (On või?) Miks sa lõpetasid saksofoni- ja süntesaatorimängu ja hakkasid basskitarristiks?

Bass ei ole kitarrist parem, ma lihtsalt eelistan esimest viimasele. Mulle meeldivad neljakeelse pilli piirangud ja ma üritan selle võimalusi maksimaliseerida. Basskitarr on mulle alati meeldinud. Tahtsin mängida pigem rokkmuusikat kui industriaalmuusikat, millele olin mänginud saksofoni ja süntesaatorit.

Kas olete mõelnud lisaks trummidele ja bassile ka teisi instrumente kasutada või võtta teisi pillimehi bändi põhikoosseisu?

Sabotiga alustades katsetasime paljude liikmetega, kuid me ei suutnud leida kedagi, kes oleks tahtnud mängida täpselt samasugust muusikat, nagu meie tahtsime ja kel oleks samal ajal olnud ka sarnane lähenemisnurk ja suhtumine bändi tegemisele. Seetõttu otsustasime jätkata duona. Oleme sellega nüüd väga rahul ja eelistame samamoodi ka jätkata.

Lugesin teie Hiina turnee päevikust, et teete tihti koostööd kohalike muusikutega. Kas teil on plaanis teha midagi sellist ka Tallinnas?

Esimest korda Tallinnas mängides tegime koostööd Tunnetusüksusega, kellega meil oli ühine jam-session jazz-klubis. Võimalik, et teeme millalgi midagi sarnast, kuid me ei plaani midagi ette.

Kas muusika on teie peamine sissetuluallikas või on teil ka kõrvaltöö, mis aitab leiva lauale tuua?

Esinemised aitavad ära elada umbes poole aastast. Ülejäänud ajal tegutseme CESTA kultuurikeskuses.

Kas te olete paar?

Ei, kuid me oleme elanud ja töötanud koos peaaegu 20 aastat.

Olete Eestis viibinud mitmel korral. Millised mälestused on teil seoses Eestiga?

Parimad mälestused, mis meil seoses Eestiga on, on Eestis aegade jooksul tekkinud sõpradega veedetud hetked – lõunad, hilisõhtused vestlused, sünnipäevapeod jne. Kuid mälestused, mida me siiani kogume, tulenevad vaatlemisest, kuidas Eesti on viimase 15 aasta jooksul muutunud ja edasi muutub.

Te olete tuuritanud Ida-Euroopas ja endistes NSVLi maades 1990ndate algusest alates mitmel korral. Mis teid siia toob? Kas sellel on mingi kindel põhjus või on see lihtsalt juhuste kokkulangemine?

1990ndate alguses oli endine ida blokk külma sõja lastele nagu meie väga huvitav koht külastamiseks. Soe vastuvõtt ja leidlikkus, mida siin nägime, tõid meid siia tagasi ikka ja jälle.

Millised ootused on teil seoses Tallinna kontserdiga?

Üritame mitte omada mingeid ootusi ühele või teisele oma esinemisele, kuid me loodame, et mängime hästi ja et publik naudib meie show’d.

Ja viimane küsimus: mis on elu mõte?

Õppida. Ja seejärel õpetada.

Lisainfo:
http://www.featuring.ee
http://www.cesta.cz/sabot!.htm

Veel artikleid