"Eesti Dubstep 2" demonstreerib skene tugevust

Kirjutas MC STan B
11-06-2010

dubstep2dubstep2Eesti vanasõna ütleb: "Loe Rada7t ja kuula dubstep’i, siis saad õhtul klubist…..". Siinkohal jätan igalühel ise see vanasõna lõpetada, kuid pole kahtlustki, et Eesti dubstep’i skene on tugevam kui kunagi varem. Seda tõestab vägagi ilmekalt hiljuti ilmunud kogumik "Eesti Dubstep vol.2". Albumile on mahtunud 23 lugu ning avastamist on igasugusele maitsele. Uurisin kogumiku kohta ühelt kokkupanijatest Gee‘lt

Palju õnne „Eesti Dubstep 2“ väljaandmise puhul. Alustuseks äkki räägiksid, mille poolest erineb see kogumik esimesest?
Esimene kogumik ilmus 2008. a sügisel, teine 2010. a kevadel. Vahepeale on jäänud ligi kaks aastat, mille jooksul on esile tõusnud uued andekad produtsendid. Samuti on see piisavalt pikk periood muusika arenguks, ehk siis üksjagu on muutunud heliline tervikpilt. Teisel kogumikul on rohkem rahulikke ehk ka eksperimentaalsemaid lugusid. Pilt on jätkuvalt futuristlik, kuid veidi teises võtmes.

Lugesin vahelehelt igast toredatest seikadest, mis eesti dubstep’i skenega vahepeal juhtunud. Mis sa arvad, kui palju saab nendest eelmise kogumiku arvele kirjutada? Või olid pigem kõik tegijad ise tublid ja asjalikud? Lisaks, kui palju vastukaja sai eelmine kogumik ning äkki oled juba praeguse kohta midagi kuulnud?
Kõike ei saa kindlasti kogumiku arvele kirjutada, kuigi kahtlemata annab selline kogumik mingi lisaväärtuse. Kasvõi märk või tunnistus väljapoole sellest, et on tugev ja toimiv skene. Seeläbi saab iga artist omale (alateadvuslikult?) suurema seljataguse. Aga kindlasti on kõik tegijad ise tublid ja asjalikud olnud, selles pole mingit kahtlust. L-OW lepingud erinevate plaadimärkidega olid juba esimese kogumiku ajal arutamisel ja S.I.N on oma kõrget taset maailma d’n’b maastikul korduvalt erinevate plaatide näol tõestanud. Samuti on kõik teised pidevalt oma uusi lugusid olulistele tegijatele levitanud ning isiklikke suhteid arendanud.
Esimene kogumik sai märkimisväärselt palju vastukaja, olles märgitud väga erinevates ajakirjades, blogides, saadetes ja dj-settides üle kogu maailma, P-ja L-Ameerikast läbi Euroopa Aasiani välja. Järellainetused kestavad tänase päevani, nt alles esmaspäeval 7.juunil ilmus Eesti Dubstep kogumikul olnud "Ghetto Blasta" lugu sellise olulise dubstep-juhtfiguuri nagu Caspa ametlikul mix-kogumikul (Loe lähemalt). Heaks näitajaks on sama loo YouTube klipp

Kogumikule sai peale ka päris suur hulk lugusid, 23 kui täpne olla. Kas lähtusid ka mingitest kriteeriumitest või oli eelkõige tähtis kvantiteet? Kas soovijaid oli rohkem, kui lõpuks lugusid peale sai?
Kvantiteet ei omanud kindlasti mingit olulisust kogumikule lugusid valides. Võib vist öelda, et olulisteks kriteeriumiteks olid ajahambale vastupanuvõime (ehk siis kogumikul olevad lood peavad tekitama tunde ka aastate pärast) ja artistlik omapära, mis eristab lugu teistest lugudest ja tegijatest Eestis või ka mujal maailmas. Eelmainitud kriteeriumite täitmiseks sai kogumikul olevaid lugusid + vähemalt teist samapalju lugusid mõnda aega erinevates keskkondades kuulatud ja testitud. Nii et võib öelda, et oma osa oli kindlasti minu ja teiste hindajate eksperthinnangul. Mõned artistid jäid ka kõrvale erinevatel põhjustel, näiteks polnud neil anda midagi värsket, "kriteeriumitele vastavat", või siis olid lood juba lubatud mõnel juhul teistele plaatidele.

Mis teeb sinu arvates dubstep’i eriliseks? Selles suhtes, et vabalt võib reggae või jungle’i/dnb peol dubstepi lasta ja kedagi see eriti ei morjenda.
Ma arvan, et päris igat dubstep’i lugu ikka eelmainitud pidudel ei mängi, mingi siduv teema või element peab olema. Dubsteppi saab selles mõttes eriliseks pidada, et ta omab mõjusid ja elemente teatud stiilidest, on omamoodi kompott garage, reggae, dub, jungle, dub, techno, breakbeat jt. stiilidest. Ta on tekkinud nende stiilide vahele, samuti nagu tekkisid kunagi need kompoti osised ise mingite teiste stiilide vahele. Selles mõttes pole nagu midagi erilist. Üks kindel omapära on dubstep lugude puhul tempo, mis üldiselt jääb 140bpm peale. Kindlasti ka väga madal subbass, mida kahjuks enamus helisüsteeme Eesti klubides korralikult välja ei mängi. Ülejäänu osas sõltub juba konkreetse produtsendi fantaasiast ja mõjudest, mida ta eelmainitud skeleti peale, ümber või vahele ehitab.

Promodes dubstepi kogumikku, kas soovitad ka teisi Eestis ilmunud kogumikke nt. Eesti dnb? Muid Lejal Genese reliise?
Kuna teema on dubstep’i-keskne, siis soovitan loomulikult Lejal Globe reliise, nagu nt: Martello Rotativo "A Moment EP", Prospecta "Black Seeds EP", PhoneCall "Behind the Music EP"","Eesti Dubstep 1", Maikameikers’i "Elevandid" singel. Aga ka Umblu kogumikku „Kila Kola“, kus mõned temaatilised palad peal. Eks neid plaate ole veelgi, kus eesti dubstep kas siis remikside või originaalloominguna esindatud.

Kas on äkki oodata ka "Eesti dubstep vol.3" või sõltub kõik sellest, kas stiil on siis veel elujõuline või on publiku juba ära tüüdanud?
Nii nagu esimese kogumiku tegemise järel ei olnud küll sellist tunnet, et võiks kohe teise järele teha, ei ole ka praegu tunnet, et kohe kolmanda koostamisega võiks alustada. See sõltub ikka väga palju sellest, mis skenes (nii maailmas kui Eestis) toimub ja kuhu suunas liigutakse. Mõned suunad on dubstep-valdkonnas hetkel küll sellised, et pigem võiks olemata olla. Kui aga jätkuvalt tervislikku huvi tuntakse ja maitselagedad suundumused maitsetult alla lastakse, siis võib täitsa vabalt kogumikule veel järge oodata. Midagi kindlat aga küll ei plaani ega luba.

Milline lugu sulle endale kõige rohkem "Eesti Dubstep 2" pealt meeldib? Või jääd poliitiliselt korrektseks ja ütled, et kõik on toredad?
Mingil põhjusel on naha alla pugenud "Science from Saigon – Deadlock". Kusjuures, artist ei tee enamasti üldse dubstepi, vaid pigem 4×4 dub-techno mõjudega helisid. Boonusplaadilt suudab "STM – Empty" vaikselt, kuid pingsalt emotsioonid lakke kruvida. Eks neid lemmikuid on veelgi, igal lool on omad plussid. Kogumike hea omadus on see, et igaüks saab sealt omale lemmiku leida.

Vaata/kuula lisaks:
http://lejalgenes.com
http://www.myspace.com/eestidubstep
http://soundcloud.com/lejalgenes/eesti-dubstep-2-compilation-samples
http://www.youtube.com/watch?v=tTjaQGArIWg

Veel artikleid