bändi tutvustus – Halgadom

Kirjutas Hawthrone
30-01-2004

Halgadom on neo-folk ja pagan/black metalit mängiv bänd Saksamaalt. Ilmunud on seni 2 albumit, millest esimene (Halgadom) oli metal album, samas kui teine (Verdunkelung des Göttlichen) oli puhas mulle väga meelepärane ja nauditav neo-folk mees/naisvokaaliga…natuke trummimüdinat, akustilist kitarri ja muid meeldivaid helisid, mis kuulates tekitavad väga mõnusa atmosfääri. Ja praegu on bändil valmimas juba ka kolmas meistriteos.

Tere. Ja alustame geograafiaküsimusega..teie teadmised Eestist?
Ma leian ta kaardilt üles, aga noh, põhimõtteliselt ei tea midagi.

Andke väike ülevaade bändi ajaloost…kooseisud, ablumid jne
Mulle meeldib see küsimus..hahaha…. Halgadom alustas 1999 a.y.p.s. Mina üksi kirjutasin Halgadomi muusika. Seejärel hakkasin otsima kedagi kes mu projektiga liituks ja nii sain tuttavaks Sebastianiga. Nii see algaski. 1999 a.y.p.y. andsin ma välja debüütalbumi, 2002 a.y.p.y. tuli teine album "Verdunkelung des Göttlichen" ning lähikuudel peaks ilmuma kolmas album, nimega "Sein und Werden". Olen ka bändi kodulehel müümise tarvis kujundanud mõningad särgid.

Kes/mis mõjutas teid bändi tegema? Ja mis muusikat ise kuulate?
Vajadus ennast kuidagi väljendada andis tõuke luua Halgadom. Ma kuulan black metalit, neo-folki ja mõningaid elektroonilist muusikat viljelevaid bände nagu Wumpscut ja Feindflug. Ma hindan igat hetke oma elus, olgu need siis positiivsed või negatiivsed..ja need hetked mõjutavad ka minu muusikat. Ei ole ühtegi konkreetset bändi mida ma omale eeskujuks olen seadnud, kui sa seda mõtlesid.

Kuidas kirjeldate oma muusikat kellelegi kes teid kunagi varem kuulnud ei ole?
Ma eelistan kutsuda seda Heathen Folk Metaliks, aga ausalt öeldes igasugune muusikastiilide liigitamine/nimetamine mulle eriti ei meeldi. Neid on juba niigi palju: Satanicwarmetal, Hyperblastblackmetal, Luciferianblackmetal, Blackvickingmetal,… ma ei leia et selline lahterdamine vajalik oleks.

Halgadomi ideoloogia? Millest räägivad laulud?
Võid seda kutsuda "pro-kultuurseks" ideoloogiaks. Ameerika Ühendriigid on parim tõestus, et multikultuurne ühiskond ei funktsioneeri. See on kõikide kultuuride surm. Suurtööstuste poolt ärakasutatud räpase minevikuga rahvamass, mis ei oma rahvast ühtseks muutvat ühist minevikku mille üle võiks uhkust tunda. Halgadomi lüürika räägib meie iidsest kultuurist, mis ei olnud veel kristlusega mürgitatud – meie kultuuripärandist. Tänapäeva Saksamaal võite näha midagi mille kohta ma ütleks Saksa kultuuri hääbumine. Inimesed räägivad saksa keelt segamini inglise keelsete sõnadega. Koolide haridustase langeb, samas kui järjest kasvab kuritegevus ja korruptsioon. Need on tavalised tänapäeva sotsiaalprobleemid, kuid et neid probleeme vältida, peaksime eelkõige mäletama, austama ja uhkust tundma oma mineviku üle.

Halgadomi teine album "Verdunkelung des Göttlichen" on väga erinev esimesest…millest selline muutus?
Kui ma alustasin teise albumi kirjutamist, olin alles äsja neo-folgi enda jaoks avastanud. Ma tahtsin luua sellise albumi just seepärast, et see oli tol hetkel parim viis ennast väljendada. Neo-folk kõlab palju sügavamalt ja mõtlikumalt kui metal ja just nii tahtsin ma inimestele oma sõnumit edasi anda.

Mida võime oodata varsti ilmuvalt kolmandalt albumilt "Sein und Werden"?
Kolmandal albumil kuulete mõlemat – nii neo-folk kui ka metal lugusid. Neo-folk laulud saavad olema komposeeritud mitmekesisemalt kui eelmisel albumil, sisaldades viiulit, trumme ja bassi. Ma loodan et te näete erinevust ka metal lugudes, mis võrreldes debüütalbumiga saavad olema keerukamad ja täpsemad 😉

Mida Friedrich Nietzsche filosoofia teie jaoks tähendab?
Ta oli üks suuremaid filosoofe, kes üldse maamunal kõndinud. Tema Zarathustra ja Antichrist peaksid olema teada igaühele. Kui ma loen Zarathustra esimesi ridu, on raske uskuda kuidas üks mees on kirja pannud kõik selle mida ma oma sisimas tunnen. Kahju et teda tema eluajal hukka mõisteti. Nüüd on tema looming siiski paljudele teejuhiks siinses elus. Soovitan kõigil tema loominguga tutvuda.

Kas Saksamaal on raske olla rahvuslike vaadetega bänd ja kuidas seda mõjutas teise maailmasõja tulemus(siiani mõjutab?)
Jah, asjad on siin päris hullud. Päevast-päeva kuuled kõikjalt, et ainult sakslased on kõiges süüdi. Kõigil maailmas on õigus olla uhke iseenda ja oma riigi üle, ainult meie, sakslased, ei või. Välismaalased võivad meie au porisse tallata ja kui sa enda ning riigi kaitseks välja astud, nimetatakse sind natsiks/kurjategijaks. Sakslastel ei ole oma riigis mitte mingeid õigusi. Kui sa oled aga türklane, võid sa teha mida tahad.

Kas populaarne muusikastiil "hatecore" on õige viis laulda oode meie iidsetele jumalatele? Kas te pooldate seda stiili?
Ma ei kuula hatecore’i. See stiil võib küll olla hea selles mõttes et lugude sõnad tõstatavad esile paljusid tänapäeva sotsiaalprobleeme, kuid muusika mis ülistab meie esiisasid ja jumalaid/jumalannasid, peaks olema siiski natuke "arhailisem".

Halgadom ja RAC..on need kaks sõna kattuvad?
Põhimõtteliselt ei ole. Halgadom räägib iidsetest kultuuridest ja mütoloogiast, mitte poliitikast. Samas tuleb tunnistada, et piir kultuuri ja poliitika vahel on kohati olematu.

Kas sinu meelest on praegune black metal varasemaga võrreldes alla käinud?
Ma ei huvitu eriti subkultuuridest. Mind ainult vihastab see et mingid poliitiliselt korrektse sõnumiga bändid teevad black metalis ilma, süüdistades samal ajal ülejäänud scenet selles, et seal on nii palju ekstremiste ja paremäärmuslasi. Samas püüavad need poliitiliselt korrektse sõnumiga bändid ekstremiste scenest välja tõrjuda. BM loodi ekstremistide poolt, ekstremistide jaoks. Kõik kellele see ei sobi võivad BM asemel kuulata hip-hopi või funki.

Kui tihti Halgadom livesid annab?
Siiani ei ole Halgadomil ühtegi esinemist olnud ja lähitulevikku ei ole ühtegi ka planeeritud.

Tänan intervjuu eest..midagi lõpetuseks?
Ega ei olegi midagi lisada. Tänan Sind huvi eest Halgadomi vastu ja tänud toetuse eest. Edu Teile tulevikuks.

Wotan mit uns!

kodulehekülg:www.halgadom.org

Veel artikleid