Balti kontserttuur “Ajamasin” a la Ajakirjanduslik Skisofreenia ehk Intervjuu Iseendaga

Kirjutas TexasFlood
19-10-2007

Kuni teadlased ajarännakute võimalikkuse üle vaidlevad, teoreetilisi hüpoteese loovad ja mitte midagi praktilist tehtud ei saa, otsustasid kamp baltlasi asja käsile võtta ja näidata, et teadus läheneb asjale vale nurga alt – nimelt on nende väitel ajas reisimine lihtsam kui suure varbaga nina puudutamine. Palju-palju lihtsam. Käesolevaga teostan enda ajakirjandusdebüüdi intervjueerides projekti üht eestvedajat Siim Raidmat bändist Playout.

Alustuseks küsiksin, mida kujutab endast teie “Ajamasin”, miks just selline nimi ning kuidas kavatsetakse antud kaadervärk tööle tõmmata.

Tegelikult teevad Balti noored muusikud isegi rohkemat kui tavaline kirjanduses läbikäiatud ajaränne. Nende eesmärgiks ei ole füsioloogiliste kehade transportimine mööda ajatelge, vaid aja enda liigutamine ajas, resultaadiks ajakäkk, mis mahub parajasti Eesti ja Läti pubidesse ja kontsertsaalidesse ära. Seda käkki veeretatakse mööda kahte Balti riiki ja näidatakse sümboolse tasu eest ka maarahvale.

Tegelikult on ju tegu täiesti hariliku, kuigi suunitluselt väheke nostalgilise kontserttuuriga?

Nendele, kellel mõistukõnede ja allegooriate jaoks nuppu ja fantaasiat puudu jääb, on tõesti tegemist tavalise rokk-tuuriga, kus mängitakse laule stiilides, mis olid populaarsed eelmise sajandi 60ndatel, 70ndatel, 80ndatel ja 90ndatel aastatel, käsitledes iga kümnendit eraldi ning noppides neist välja eredamaid stiilinäiteid. Üritust saadavad seinale projekteeritud videolõigud ja fotoslaidid nii vastavast ajastust kui ka konkreetse ansambli tegevusest.

Kuid siiski, kuidas on asi seotud ajas rändamisega, milleks puhuda kontserdimulli nõnda suureks ja anda lubadusi, mille täitmise on füüsikud juba ammu võimatuks või siis vähemalt ülikeeruliseks tunnistanud?

Kontserdi kontseptsiooniks ja alustalaks on hüpotees, et ajas rändamiseks vajalikku portaali ei ole vaja otsida kosmosesügavustest mustade aukude ja gravitatsioonikaevude keskelt, vaid selle on teinud inimesed omaenda käte ja mõistuse jõul enese teadmata – muusika kujutab endast ideaalset ajamerelaeva, mille abil on meile kättesaadavad mistahes ajastu ideed, maailmavaated ja ajaloosündmused, kuigi meie enese fantaasiameele poolt mõningal määral moonutatud kujul. Sellise ajarännumeetodi ainsaks puuduseks on suutmatus seda rakendada füüsilistele objektidele, kuid nendel, nagu me teame, on meie infoühiskonnas vaid triviaalne väärtus…

Olgu-olgu, aitab juba mölast. Kes, kus, millal ja mida teeb?

Vabandust, sattusin hoogu. Niisiis, Tallinnas kultuurikatlas astuvad teie ette ansamblid Wild (LV), Speed King (EST) ja Playout (EST), esimene neist esindab 80ndate kärekarvaseid kitarririffe, teine kolme dekaadi taguseid elektriorelite ja kitarride lõputuid ja hingestatud jämmisessioone, viimane aga veelgi varasema poppmuusika naiivset positiivsust nii puhaste duuride kui ka ajastule kohaste kärinahelide näol.

Tartus klubis Rock’n’Roll liitub rändbändide Playouti ja Wildiga verinoor rokibänd Electric Banana, kes maitsestab tuuri veelgi hilisema kümnendi alternatiivbändide toore kitarrikäsitluse ja lausa meeldivalt tahumatu vokaaliga.

Olles Eesti kaks suurimat linna põhjalikult väisanud, liiguvad Wild ja Playout lõuna poole, et anda kontserte ka sealsetes esinemiskohtades. Kontserdid toimuvad Liepajas Fontaine Palace’is ja Riias LMA tudengiklubis vastavalt esimesel ja kolmandal novembril. Neil üritustel liitub seltskonnaga veel üks kamp läti ajarändureid Lietotas Mebeles No Holandes.

Ajakava:

25. oktoober – Klubi Rock’n’Roll, Tartu
27. oktoober – Kultuurikatel, Tallinn
1. november – "Fontaine Palace", Liepaja
3. november – "LMA Studentu klubs", Riga

Playout – http://www.playoutband.com
Wild – http://www.myspace.com/bandwild
Speed King – http://www.myspace.com/speedkingest

Veel artikleid