Põhja Konn

05-05-2011 | Lisas: johan

Valter Soosalu - klahvpillid/vokaal
Jürgen Kütner - kitarrid
Ott Adamson - trummid
Kristen Kütner - kitarrid
Siim Avango - bass

Rada7.ee
29-11-2015
kell 23:30

Põhja Konn avaldab luulesingli "Selle ilma igav kainus"

Singel "Selle ilma igav kainus" avaldatakse Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ja Prima Vista festivali koostööprojekti "Luulest lauludeks" raames.

Järgmine aasta täitub Betti Alveri luulekogu "Tähetund" ilmumisest 50 aastat. Sellest tõugatuna on Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond koostöös Prima Vistaga alustanud projekti "Luulest lauludeks", mille tulemusena viisistab rock-bänd Põhja Konn kaheksa luuletust kogumikust "Tähetund". Salvestuste põhjal ilmub samanimeline album järgmiseks Prima Vista festivaliks.Põhja Konna koosseisu kuuluvad laulja Valter Soosalu, basskitarrist Siim Avango, kitarristid Jürgen ja Kristen Kütner ning trummar Ott Adamson.Põhja Konna koosseisu kuuluvad laulja Valter Soosalu, basskitarrist Siim Avango, kitarristid Jürgen ja Kristen Kütner ning trummar Ott Adamson.

Viisistatavad poeesid ("Tähetund", "Pigilind", "Hulkuv laev", "Selle ilma igav kainus", "Suurest haardest", "Mitte viirastus, meeltepett", "Hääled" ja "Külm puhang lõõtsub") on valinud välja kirjandusteadlane Mart Velsker, kes kirjutas augustikuus albumile saatesõna.

Otsuse avaldada esimese singlina Alveri noorusaega kuuluva teksti "Selle ilma igav kainus" langetas lugude viisistaja Valter Soosalu: "Ma ei oskagi seda nii sõna-sõnalt kirjeldada, miks see luuletus just kõige rohkem ideid peas käivitas. Aga midagi selles tekstis oli, mis ei sundinud punnitama. Ehk viivadki sõnatuks tegevalt head värsid üsna orgaaniliselt helideni, küsimata sealjuures põhjuste järele."

Toetudes singli "Selle ilma igav kainus" esimesele kuulmiskogemusele ja projekti kaasteelise kommentaarile, lisas poeesid valinud Mart Velsker: "Lauluks on tehtud Alveri luuletus, kus kiindutakse kirglikult "kõigesse, mis väär ja ohtlik", kus kergus võidab raskuse, kus pakutakse kiskjatele kuninglikku toitu ning kus lennatakse "surmast mööda". Tundub täitsa loomulik, et sellised tekstid käivitavad inimeste peades midagi, kas hirmutavad või haaravad kaasa. Põhja Konn on hirmust üle ja liigub koos Alveriga."

evertp
29-11-2015
kell 23:36

Üks vana (2010. a.) video ka kirsiks tordil.Põhja Konn on valmis suuremateks pahategudeks, kuula ise:

juhan
08-12-2015
kell 00:32

Olles inimene, kes ei hooli tavaliselt sõnadest ega ka sellisest muusikastiilist-"Selle ilma igav kainus" - väga võimas lugu!

evertp
08-12-2015
kell 08:17

Olles inimene, kes ei hooli tavaliselt sõnadest ega ka sellisest muusikastiilist-"Selle ilma igav kainus" - väga võimas lugu!

Betti Alver l

thon
20-02-2016
kell 00:32

Tõstaks teemat, kunas tegu on ühe väga hea musooniga!!!!

Ootan kauamängivat!

Lembetu
20-02-2016
kell 09:02

"Selle ilma igav kainus" on tõesti mõistusevastaselt hea lugu! Ehk isegi parim proge lugu, mis keeleruumis valminud!

Flyboy
20-02-2016
kell 10:49

Ülihea!

ivo
16-03-2016
kell 10:01

Põhja Konn avaldas singli „Kas ma Eestit unes nägin?“

Foto: Evert PalmetsFoto: Evert Palmets
Kollektiiv Põhja Konn on otsustanud tuua koos Betti Alveri viisistustega ilmavalgele ka oma varasemad palad ning lükanud seetõttu albumi avaldamise oktoobrikuusse. Esimese loona Põhja Konna varasemast repertuaarist avaldatakse Juhan Liivi luuletuse „Kas ma Eestit unes nägin?“ viisistus.

Oktoobrikuus ilmuvale kauamängivale „Tähetund“ jõuab kaheksa Betti Alveri poeesi viisistuse asemel neli („Selle ilma igav kainus“, „Tähetund“, „Pigilind“, „Mitte viirastus, meeltepett“) ning neile lisanduvad kaheksa laulu Põhja Konna varasemast repertuaarist. Sh Jakob Liivi „Võitlus“, Karl Ristikivi „Mängivad pillid, kuu on vees“ ning Lydia Koidula „Ilu“ viisistused. Kõik lood, v.a käesolev „Kas ma Eestit unes nägin?“, salvestatakse uuesti ning palad miksib ja masterdab Ö Stuudio helitehnik Martin Kikas.

Singli „Kas ma Eestit unes nägin?“ kirjutasid bändi laulja Valter Soosalu ja kitarrist Jürgen Kütner aastal 2007 ning sõnad viisistas Robin Juhkental. Siinses variandis on lugu sisse mängitud 2010ndal. Palale tegi märtsikuu alguses uue miksi Ö Stuudio helitehnik Martin Kikas. „Viis aastat tagasi seda lugu stuudios salvestades tekkis eriline ühine hingamine,“ kommenteeris Jürgen Kütner, ansambli kitarrist ja loo üks autoreist, ning lisas: „meil on väga hea meel, et see lõpuks plaadile saab.“

Põhja Konna uusi ja vanu lugusid võib viieaastase pausi järel kuulda 6. mail Mailaulu ja Prima Vista festivali raames Genialistide Klubis.

ampheon
16-03-2016
kell 12:22

Väga hea, et 70nendate fiiling on endiselt alles seal "Kas ma Eestit unes nägin " loos. Mõjub värskemalt kui puhas 21. sajandi "produktsioonistandard" :)
Veel üks selline "retro" hõnguga lugu oli Dramamama tehtud versioon Valkoneni "Köielkõndija mehest", aga toda pole ammu kuulda olnud.

thon
03-05-2016
kell 07:52

Hetkel terevisiooni

Roosipõld
04-05-2016
kell 11:28

Ja Terevisiooni saab järele vaadata siit: http://menu.err.ee/v/uudised/muusika/fa877536-15ae-4fd2-a057-eff0f141c292/ansambel-pohja-konn-esines-terevisioonis

Rada7.ee
05-05-2016
kell 23:18

Põhja Konn avaldab singli „Pigilind“ ja esineb reedel Genialistide Klubis

Põhja Konn avaldas täna singli „Pigilind“ ning astub homme, 6. mai õhtul üles Mailaulu ja Prima Vista ühisüritusel Genialistide Klubis.

Homne kontsert on esimene pärast bändi lahkuminekut 2010. aastal. Üritusel saab kuulda nii Põhja Konna vanu lugusid kui ka uusi, mille kollektiiv on kirjutanud Betti Alveri kogumiku „Tähetund“ 50. juubeli puhul. Ka poees „Pigilind“, mille sõnade põhjal on sündinud käesolev singel, pärineb samalt luulekogult.Teksti soovitas viisistada kirjandusteadlane Mart Velsker: „"Pigilind" portreteerib kedagi tumemeelset, kes liigub ühiskonna äärealadel. Huvi selliste tegelaste vastu oli Alverile iseloomulik ja mulle tundub, et samasugune huvi võiks olemas olla ka Põhja Konna kuulajatel.“ Valter Soosalu, luuletuse viisistaja, oli singli põhimotiivid kirjutanud valmis juba eelmise aasta suvel oma lauluõpetaja Paolo de Napoli kodus Itaalias: „Põhja Konnal paluti 2015. aasta suvel viisistada poeese kogumikult „Tähetund“. Need luuletused valis välja Mart Velsker. Kui olin tekstid kätte saanud, tekkis mul kohe ettekujutus sellest, kuidas see kõlama peab. Tegelikult juba enne seda, kui kirjutasin valmis loo „Selle ilma igav kainus“. Nii et selle loo valmimisest on möödas juba peaaegu aasta, kuigi bändiga mängisime seda esimest korda alles paar nädalat tagasi ja tegime kohe pala ka linti,“ kommenteeris Põhja Konna laulja.

Lisaks Põhja Konnale astub homme Genialistide Klubis üles noor veidramuusika ansambel Hõbe. Plaate mängivad Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna esimees Berk Vaher ja kirjanik Kaspar Jassa.

anz
07-05-2016
kell 19:34

Oh oh oooo.. Eilne laiv ikka hullult võimas oli, viimase aja parimaid kontserdielamusi. Eks sai nagu arvata, et kehv ei tule, a sellist litakat ka ei osanud ette näha. Sama nüansirikas nagu salvestusel pluss laivis mängimise pauer, oi oi.

See ka tore oli, et tüüpidel põmst kogu aja mängulust näost näha oli, suud pidevalt kõrvuni. Endal muidugi ka, mudkui. Ja see, et Pigilindu, mis üks-kaks päeva kuulata old, laulsid esiread juba kaasa ja. Hullumaja. Ja lood, mida varem pold kuulnud, hakkasid ka kohe käigu pealt tööle. Kohaliku vanaproge mõjutused ja momendid mõnusalt värskeks supiks keedetud - ühest kohast leiad veidi Ruja ja teisest noort Grapsi ja kusagilt käib Mess läbi a kokku kõlab nagu ei ükski neist. Je!

Mul on hea meel kõigi inimeste üle, kes käisid. Sellist asja ikka iga nädal ei kuule/näe. Et siis kel vähegi võimalik, kobige Sinilindu kohale järgmine nädal.

ivo
09-11-2016
kell 18:19

Mais ilmunud inteka link ka siia teemasse: "Põhja Konn – pole vaja midagi seletada, asja alus on kõigile rääkimatagi selge"

Rada7.ee
09-11-2016
kell 18:21

Põhja Konn avaldab 23. novembril omanimelise debüütalbumi

Foto: Taavi Muide
Möödunud aasta novembris singliga "Selle ilma igav kainus" taas ellu ärganud rock-kvintett Põhja Konn avaldab oma esimese kauamängiva 23. novembril, Betti Alveri 110. sünniaastapäeval.

Heliplaat koondab lugusid bändi varasemast loomingust, kuid selle sisu ja vormi on osaliselt mõjutanud ka soov tähistada 50 aasta möödumist Betti Alveri luulekogu „Tähetund“ ilmumisest. Seetõttu on albumi lugude hulgas lisaks Lydia Koidula, Karl Ristikivi, Jakob ja Juhan Liivi poeesidele ning bändiliikmete enda sõnadele kirjutatud loomingule ka Alveri luuletuste viisistusi ning üks instrumentaalpala.

Kollektiiv Põhja Konn tuli kokku aastal 2009 ning jõudis tegutseda vaid veidi vähem kui aasta. Selle jooksul salvestati vaid mõned lood, kuid plaadi väljaandmiseni ei jõutud: „Paljud meie bändi liikmeist lõpetasid 2010ndal keskkooli: meie eluviiside, -kohtade ja kõige muu sellise muutus vedas kollektiivi paratamatult lahku. Samas, võib-olla ongi hea, et ka vanad lood said alles nüüd salve: kõik liikmed on kogenumad, tuhinaga tehtud asjad on üle vaadatud ja albumi tervik, millesse on lisaks vanadele lugudele jõudnud ka neli Alveri viisistust, on sellest protsessist pigem võitnud,“ kommenteerib Põhja Konna laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu. Aasta tagasi, mil kirjandusfestival Prima Vista, Tartu multikultuurimaja Genialistide Klubi ja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond otsustasid tähistada pilootprojektiga „Luulest lauludeks“ Betti Alveri luulekogu „Tähetund“ viiekümnendat sünnipäeva, otsustas projekti „Luulest lauludeks“ juht Henri Roosipõld, et just kunagi unne vajunud rühmitus Põhja Konn oleks selleks kõige õigem valik: „Mulle tundus, et Põhja Konna avar ja jõuline helikeel võiks Betti Alveri luuletustega hästi resoneerida. Betti Alver on siiski rock-luuletaja, kelle tekstid pole varem (kes teab, miks) käredamasse muusikasse jõudnud. Ja muidugi nii Valter Soosalu kui ka Betti Alver on omas valdkonnas tugeva vormitunnetusega, kuid ei lõika midagi mängulisuse arvelt.“

Albumile Põhja Konn jõuab ka eessõna kirjandusteadlaselt Mart Velskrilt, kes valis projekti algfaasis kogumikult „Tähetund“ välja kaheksa luuletust, millest albumile „Põhja Konn“ jõuab neli. Ülejäänud seitse pala pärinevad ansambli varasemast ajajärgust.

Plaadi kaanepildi autor on Lauri Lihten-Haavel. Plaadikujunduse eest üldisemalt oli vastutav Janek Murd. Põhja Konna lugusid salvestasid Lexsoul Dancemachine’i basskitarrist Martin Laksberg, Türi kultuurimaja stuudio helirežissöör Siim Tõnisson ja Matrix Stuudio helitehnik Elmu Värk. Albumi miksis ja master’das Ö Stuudio pealik Martin Kikas. Plaadi väljaandmist toetas Eesti Autorite Ühing.

Põhja Konna albumi „Põhja Konn“ esitluskontserdid toimuvad 25. novembril Tartus Genialistide Klubis ja 17. detsembril Tallinnas Von Krahli teatrisaalis.

valter2
08-02-2017
kell 16:16

Sel laupäeval Põhja Konn Kivi Paber Käärides, DJ-d Dr. Rain Joona ja Robi Linna!!!

Erich
16-02-2017
kell 21:56

eesti parim ansambel, vaielge vastu
soovitus: te ei saa

Rada7.ee
23-11-2017
kell 14:11

Põhja Konn viib peagi ilmuva vinüülplaadiga lõpuni 2015. aastal alustatud teekonna

Foto: Taavi Muide
Rokkansambel Põhja Konn viib 2018. aasta veebruaris ilmuva vinüülplaadiga „Põhja Konn“ lõpuni 2015. aastal alustatud teekonna.

2015. aasta sügisel pakkusid Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja kirjandusfestival Prima Vista rokkansamblile Põhja Konn välja idee viisistada kaheksa luuletust Betti Alveri 1966. aastal ilmunud luulekogust „Tähetund“, et tähistada selle 50. aastapäeva. Algselt Tartu ülikooli kirjandusteadlase Mart Velskri poolt valitud kaheksast poeesist jõudis aga 2016. aasta lõpus ilmunud plaadile vaid neli („Selle ilma igav kainus“, „Pigilind“, „Tähetund“ ja „Hulkuv laev“), millele lisandus seitse lugu bändi varasemast loomingust.

Peagi ilmuva vinüülplaadiga viiakse idee lõplikult ellu ning uuele kauamängivale jõuavad lisaks juba ilmunud loomingule ka „Mitte viirastus, meeltepett“, „Hääled“, „Külm puhang lõõtsub“ ja „Suurest haardest“ muusikalised töötlused. Viimased neli poeesi saavad varasematest veidi teistsugusema vormi – luuletused on vinüüli jaoks sisse lugenud näitlejad Anu Lamp, Andres Ots, Lauri Kaldoja ja Karmo Nigula ning selle juurde komponeeritud muusika on sündinud nende lugemisviisist. Viimaste luuletuste muusikaliste töötluste autoriks on Põhja Konna laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu: „Kui teiste Alveri luuletuste puhul pidime rõhuasetused seadma muusika kaudu kohe alguses, siis seekord tundsime, et peame andma teksti kohta käivad valikud neile, kes langetavad sarnaseid otsuseid iga päev. Niisiis lähtume viimase nelja luuletuse helimaastike loomisel tugevamalt nende ideedest.“

Vinüüli „Põhja Konn“ esitletakse 16. veebruaril Tallinnas Vabal Laval ja 17. veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis. Esitluste erikülalisena astub mõlemas linnas üles Erki Pärnoja. Piletid saadaval Piletilevist: http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/rock-ja-pop/vinuuli-pohja-konn-esitlus-53790/

Rada7.ee
18-12-2017
kell 14:21

Põhja Konn avab „Hulkuva laevaga“ Ö Stuudio videosarja „Elavalt“

Foto: Hanna Samoson
Rokkansambel Põhja Konn avaldas Ö Stuudios salvestatud ja viimistletud video loole „Hulkuv laev“. Loo kirjutas Põhja Konna laulja ning klahvpillimängija Valter Soosalu Betti Alveri luuletuse „Hulkuv laev“ sõnadele. Video monteeris Siim Parisoo ja heli võttis üles ning mängis kokku Martin Kikas. Kuna Ö Stuudio püüab raputada ka esteetilist standardit, siis filmisid materjali üles kaks erineva käekirjaga operaatorit Siim Parisoo ja Hanna Samoson. Põnevuse säilitamiseks kasutati videosarja esimese loo puhul monteerija ning koloreerija Siim Parisoo materjali.