Artiklite arhiiv

Massive Attack Eestis juba esmaspäeval. Hetkeseisust annab ülevaate Daddy G.

04-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: ivo

Esmaspäeval, 9. juunil, esineb Tallinnas Briti kultusbänd Massive Attack, kes oli üheks peamiseks alusepanijaks muusikastiilile nimega trip-hop. Nende debüütplaati “Blue Lines” peetakse albumiks, mis on mõjutanud oluliselt Suurbritannia muusikalist suunda. Kontsert saab olema ainus Baltimaades ja kõige esimene etteaste Euroopa tuuril ning sealjuures samuti esimene enese proovilepanek bändile enne Meltdown festivali, mille kuraatoriks on Massive Attack sellel aastal valitud. Meltdown on ainulaadne muusika- ja kunstisündmuste festival Londonis, mille programmi koostamine on äärmiselt suur au. Varem on festivali kureerinud näiteks Elvis Costello, Nick Cave, David Bowie, Morrissey, Patti Smith, Jarvis Cocker ja teised kuulsad muusikategelased. Lisaks on bändil vaikselt valmimas ka uus album.

Legend homme Tallinnas – Bob Dylan

03-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: ivo

Homme, kolmapäeval, 4.juunil saabub oma Euroopa tuuriga Tallinnasse legendaarne Bob Dylan, kes on viimaks 67 aasta vanuses oma “lõputa tuuri” raames esimest korda ka Baltikumi jõudmas. Dylan jõuab Tallinnasse St. Peterburgist ning annab päev hiljem kontserti ka Vilniuses, mis saab ühtlasi olema ka tema naasmine oma suguvõsa juurte juurde. Dylani Euroopa tuur algas 26. mail Islandilt ning lõppeb 11. juulil Portugalis Lissabonis.

See tuli allahindluskorvist vol 4. Helmet — Aftertaste

19-05-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: kodutööstus

Muskelautode näol on tegemist american dream’i ja vabaduseiha viimaste bastionitega, kust otsisid tuge ja pelgupaika need tuhanded noored, kellel 1960-ndate aastate lõpu sündmused olid kustutanud igasuguse lootuse paremast ja helgemast tulevikust, mille poole pürgida. Ees ootavad 70-ndad Nixoni valitsemise all ei tõotanud midagi kergemat. Mitmevärviline, kirevalt psühhedeelne maailmavaade hakkas samm-sammu haaval asenduma tumehallide toonidega. Olukord, millest pääsemiseks tundub ainuõige lahendusena istuda suure, võimsa mootoriga auto rooli, mis tekitab oma massiivsuse ja pöörete suurenedes mootorist kostva röögatusega, juhis turvalisuse tunde. Vajutada gaasipedaal põhja ja lihtsalt sõita, pomisedes vaikselt enda ette mantrat:''Seni kuni ma liigun ja ei peatu, olen ma vaba ja keegi ei saa mind tabada''.

Elektrikitarr ja rahvalaul ehk Zetode küntud vaod on plaadil

14-05-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Mari Tammar

Kui kuulen midagi Setumaast või setu keelest, tulevad mulle esmalt silme ette uhked setu naiste ehted ja seejärel „folkrokkpunkloorne” ansambel ZETOD. Paralleel nende vahel polegi kuigi kohatu – nimelt on tegu bändiga, kes on võtnud oma muusika aluseks arhailised setu rahvalaulud, sidudes need tänapäevaste muusikastiilide ning -instrumentidega. Nõnda käib käsikäes uus ja vana, mille omavahelise sünteesi tulemusena sünnib kaasakiskuv, omanäoline, nüansirikas ja kvaliteetne muusika. Kes soovib oma silmaga järele vaadata, kuidas setu noorte pauer laval möllab, saab seda teha 28. mail Eesti Pärimusmuusika Keskuse Aidas Viljandis, kus ansambel Zetod esitleb oma uut plaati „Lätsi tarrõ tagasi”. Sellesama plaadi võtangi täna kuulata ja arvustada.

Tee Bristoli pidudelt poliitikani: Massive Attacki lugu

12-05-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Helen Sildna

Termini TRIP-HOP võttis esimest korda kasutusele muusikaajakirjanik Andy Pemberton UK ajakirja Mixmag veergudel, kirjeldades hip-hop’i instrumentaali DJ Shadow singlis „In/Flux” aastal 1993. Jutusämplid, keelpillid, meloodiad, veidrad helid, esiletungiv bass ja aeglane biit andsid kuulajale tunde, et nad on muusikalisel retkel (tripil). Edaspidi kujunes trip-hop aga mõisteks, mis eelkõige viitab ikkagi Bristoli saundile, mille suurimaiks vedajaiks Massive Attack, Portishead ja Tricky. Selle suitsuselt veniva, raske trummi ja bassiga stiili sügavus ja raskus pärinevad Jamaika dub-muusikast, mis kohtub ja seguneb acid jazz’i ja electronica’ga, vundamendiks hip-hop. Musta kogukonna identiteedi mõju on siin kõige alus.

Pildid: José Gonzalez

29-04-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: ivo

Pühapäeval 27. aprillil pressis klubisse Hollywood üle tuhande inimese, et saada osa juba eelmüügist väljamüüdud José Gonzaleze kontserdist. „Raske oli uskuda, et kõik need inimesed klubisse ära mahuvad, aga mahtusid ja kogu see tuhandepealine publik suutis klubiatmosfääris ka täiesti hiirvaikselt ja lausa hinge kinni pidades muusikat kuulata“ imestas Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm.

Red Alert: „Eesmärgiks on suuremad ja valjemad peod!”

29-04-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Chaz

2. mail Kultuurikatlas toimuval „Old Skool Madnessi ja Myra“ festivalil astuvad üles ka 90ndate üks kuumimaid DJ punte – Red Alert ja Mike Slammer, kes üritavad üldjuhul madalat profiili hoida. Otsustasime siiski Red Alerti küsitleda ning uurida nii mineviku kui ka tuleviku kohta.

Loits raputab rahvuslikele hingehaavadele videosoola

25-04-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: HaraldHaak

Selleks, et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama möödunud suvest, mil Loitsu “Must album” ilmus ja ma seda esmakordselt kuulsin. Sattusin olema külas sõbral; vaatasime tema arvutis eriväljaande lisakettalt filmikesi ja alustasime seejärel kuulamist sellestsamast lisa-EP-st, mille avarajale “Haavad uulitsal” Loits nüüdseks video on valmistanud. Sõber käskis mul plaadi pärast teist salmi kotti tagasi panna ja keelas karmilt Loitsu salvestisi edaspidi tema koju tuua.

See tuli allahindluskorvist vol 3. Crowbar - Crowbar

22-04-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: kodutööstus

Crowbari on austatud kriitikuhärrad kirjeldanud kui trennimuusikat inimestele, kes tahavad paksuks minna ning pole ka kuigi raske ette kujutada järgmist kehakaalu suurendamise skeemi. Mississippi kaldale ehitatud maja, mille verandal asuval kiiktoolil istub õndsa näoilmega inimene, kes on ametis rasvase praekana söömisega, mille loputab alla suurte viskipudelist võetud sõõmudega. Vahetevahel teeb mõned jointid ja imetleb, kuidas loojuv päike Mississippi mudased vood punaseks värvib, taustal tempot dikteerimas ''Plantes Collide''.

Tagasihoidlik José Gonzalez

21-04-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: ivo

Pühapäeval, 27. aprillil, jõuab Jazz’n’Motioni ja Jazzkaare koostööna esmakordselt Eestisse José Gonzalez — Argentiina päritolu Rootsis sündinud laulja-lugudekirjutaja, kelle selle tuuri USA piletid müüdi välja ülikiirelt ning järelturg e-Bays toimus juba uskumatute hindadega. Sama edu paistab saatvat ka teda Euroopas. Vaid Eesti on erand ning pileteid on veel pühapäevasele kontserdile saadaval. Kui tegemist on sellega, et siia jõuavad vahel asjad veidi hiljem, siis üritan nüüd seda olukorda kiire tutvustava intervjuuga parandada.

Metal on Metal tagasi Eestis 28. märtsil!

26-03-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Ingrid Kohtla

Reedel 28. märtsil maandub Club Hollywoodi MTV Partyzone'i peole Leedu tantsuklubide arm ja hirm Metal on Metal ehk kolm DJ-d-remiksoloogi Manfredas, Kym Wild ja Miss America. Eesotsas metalonide mitteametliku manifestiloogi Miss Americaga vaatlevad leedukad alljärgnevalt popitööstuse trendibaromeetreid, meenutavad heldimusega MoM-i eelmist Eesti visiiti ning koostavad lollikindla sinise esmaspäeva esmaabiretsepti.

Chelsea Girls ja Bob Cola. Intervjuu Bob Colacelloga

20-03-2008 | Kategooria: vabateema | kirjutas: Martin Saar

Pühapäeval, 23. märtsil linastub Sõpruse kinos kunstifilmide nädala "Art In America" raames film Andy Warholi õukonnast nimega "Chelsea Girls".Andy Warholi elust, kaaskondlastest ja filmist "Chelsea Girls" nõustus rääkima Bob Colacello – Andy Warholi ajakirja "Interview" peatoimetaja aastatel 1970–1983 ja hiljem raamatu "Holy Terror: Andy Warhol Close Up" autor. Seda raamatut peetakse parimaks Warholi biograafiaks. Ühel hetkel soovitas Warhol tal nime muuta "popimaks" Bob Colaks, aga sellest muutusest õnnestus Colacellol pääseda.Intervjuu viis läbi Martin Saar.

The Magnetic Fields ─ Distortion

19-03-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: troppo

Magnetic Fields on Stephin Merritt nagu His Name Is Alive on Warren Defever või nagu The Eels on Mark Oliver Everett. Ekstsentrilised sõltumatu rokkmuusika frontman’id teispool lompi, kes on USA traditsioonilise muusika elemente ristanud moodsa roki kontseptsiooniga. Mehed, kes alustasid 90ndate algupoolel ning panid koos Mercury Revi, Flaming Lipsi, Silver Jewsi ja Lambchopiga aluse progressiivse poppmuusika ühele olulisele all¸anrile Americana’le ning olid praegu õilmitseva New Weird America liikumise üheks verstapostiks.

Koop = juhus + improvisatsioon

12-03-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Koop on 21. sajandi üks huvitavamaid jazz-projekte. Reedel jõuavad nad juba teist korda Eestisse — seekord Rock Cafesse. Magnus Zingmark oli meelsasti nõus rääkima bändi tegemistest ja plaanidest.

See tuli allahindluskorvist vol 2. Mad Season — Above

09-03-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: kodutööstus

Kui "See tuli allahindluskorvist" esimese osa kangelane Incubuse "Morning View" oli perfektne heliriba peole, mis suudab täpselt tabada neid tundeid ja emotsioone, mida inimene tunneb ühe koosviibimise jooksul, siis teise osa kangelane — Mad Seasonsi "Above" — on saundträkk peole järgneva hommiku ja saabuva üksinduse jaoks. Kui eelmise õhtu uljas peoloom istub vaikselt kodus laua taga, pea värisevate käte vahel vaikselt enda ette põrnitsedes.

Segadus nimega Korn

29-02-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: ivo

Korni Eestis toimunud kontserdist kirjutada on igal juhul raske. Probleem on selles, et kontsert toimus aastal 2008. Kontserdi järel oli kerge segadus, sest see bänd polnud enam päris see bänd ning, ausalt öeldes, polnud ka ju ma ise enam päris see. Kui ajaliselt määratleda, siis võib öelda, et kuskil põhikooli lõpuklasside ja keskkooli alguse üks olulisemaid bände. Ilmselt sel ajal oleks naernud, kui keegi oleks öelnud, et oled Korni kontserdil, istud üsna rahulikult ja väga nagu ei tahagi lava ette ronida ning hullunult hüpata.

Michael Moore — meie aja kangelane või tühipaljas demagoog?

26-02-2008 | Kategooria: vabateema | kirjutas: MC STan B

Ühel veebruarikuu vihmasel päeval potsatas mu lauale DVD, mille pealkirjaks oli „Manufacturing Dissent: Uncovering Michael Moore“. „Ohoh, film, mis kritiseerib Michael Moore'i? See on küll midagi uut,“ mõtlesin sarkastiliselt. Karbile oli lisatud kiri: „Arvusta! Kiire!“. Olgu, miks ka mitte.

Bedwetters ja musikaalne puberteet

24-02-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: kodutööstus, MC STan B

Ei, Eesti noorte muusikasõprade arvates polnud 2007. aastal ükski bänd parem kui „Noortebänd 2007-st” tuult tiibadesse saanud Pärnu emo/pop-punk ansambel Bedwetters. Ja mitte ükski sündmus polnud olulisem, kui nende võit New Sounds of Europe kategoorias Münchenis toimunud MTV European Music Awardsil.

Uut kvaliteetset popprokki - Dahling

22-02-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: ivo

Hoolimata sellest, et Dahling on tegev juba pikka aega ja nimi on rohkem kui tuntud, on seni nende muusika kuidagi mööda hiilinud. Võib öelda, et Tartus olid nad lausa kuulsad, ning on liikunud ka jutte edukatest esinemistest lõunanaabrite juures. Võib-olla on Eesti siiski piisavalt suur selleks. Nüüd siis aga lõpuks debüütplaat ja seda uhkelt ning esinduslikult. Esitlus toimus moodsalt ja uuenduslikult veebikeskkonnas, mida oli kõigil võimalus priilt jälgida. Lisaks muidugi tavalist moodi Tallinnas, Tartus ja mitu kontserti Lätis. Ei saa meiegi neid tähelepanuta jätta. Küsimustele vastavad laulja Tanel Kuningas ja bassimängija Juhan Saharov.

Hot Chip — Made in the Dark

20-02-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: troppo

Julgesin eelmisel aastal pärast pikki kõhklusi ja tugevat eelarvamust kuulata The Klaxonsi "Myths Of The Near Future'i". Eks lõplikult kallutas otsuse kuulamise kasuks ikka nende tohutu populaarsus. Õigem vist oleks öelda, et läänemaailma muusikakriitikute vandenõu... Asi osutuski hullemaks kui olin kartnud. Mis tähendab seda, et The Klaxons on minu jaoks hetkel the most overrated. Samas !!! oli okei ja LCD Soundsystem veel sümpaatsem. New Rave Movement... Neu motorik...