Artiklite arhiiv

Maailma parandavad saatanad Mehhikost

08-08-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Hando Vallikivi, Anders Melts

Hocico on bänd, mis ei vaja tumedamale elektroonilisele skenele kindlasti enam tutvustamist. Küll aga leidub meie hulgas palju neid, kes pole ei electro-industrial'i pioneeridest ega kogu dark-electro-/gothic-muusikast veel kuulnudki. Varsti, täpsemalt juba 16. augustil, on Tallinnas taas võimalik end selle skene eliiti kuuluva bändi Hocicoga kurssi viia üritustesarja “Beats From The Vault” ning Raadio 2s igal teisipäeval eetris oleva saate “Röntgen” esitlusel. Hocico on duo, kes on harjunud poole oma elust tuuril olema ning tavaliselt koguneb nende kontsertidele mujal maailmas tuhandeid tume-elektroonika fänne. Seda energiat, mida need kaks mehhiklast oma publikule pakuvad on raske sõnadesse panna. Küll aga saab ajalehe veerule laotada intervjuu Hocico vokalisti ja frontman'i Erkiga. Küsitlesid meilitsi: Hando Vallikivi ja Anders Melts; tõlkis: Gerty Villo.

Kaks õppetundi post-pungist ja Joy Divisionist

05-08-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Katt Hansen

4. juunil 1976. aastal korraldasid hilisemad Buzzcocksi staarid Howard Devoto ja Pete Shelley Manchesteri Lesser Free Trade Hallis, ehk Eesti mõistes kuskil Linnahalli keldrisaalis, linnakese esimese Sex Pistolsi kontserdi. Lesser Free Trade Hall asus küll hoopis suure kontsertsaali katusekorrusel ning selles tuli kontserti nautida pingiridade vahelt nagu kooli aulas, enam kui 300-st toolist olid täidetud vaevu 40 (mõni legend räägib, et peaaegu 100), välja kuulutatud Buzzcocksi asemel soojendas pistolseid suva Solstice, kuna Howard ja Pete ei saanud oma materjali kokku, pileti peal oli kontserdi toimumisaastaks 1076 ning legende ja jamasid seostub selle kontserdiga veel mitut sorti. Oluline on aga, et enamik selle kontserdi napist kuulajaskonnast moodustas hiljem nn Manchesteri uue laine – sündis post-punk, lipulaevaks Joy Division, hingeks bändi liider Ian Curtis, hääletoruks Granada TV saade „So It Goes“ ja selle saatejuht, Factory Recordsi asutaja Tony Wilson, kelle surmast möödub 10. augustil aasta.

Urt “Ussikuningas”

24-07-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: HaraldHaak

Aeg-ajalt võib Tallinna ühistranspordis kohata seniilset memme, kes oma majanaabreid, riigi valitsust ja kaasreisijaid põlastusväärseteks juutideks tembeldab ning varastamises ja valetamises süüdistab. Kuulan teda alati põnevusega — sarnaselt animistlikest kultuuridest pärinejatega tunnen suurt aukartust psüühikahäirete ees ning usun, et vaimust vaesed võivad mõnikord näha ja edastada killukesi mõnest suuremast, reakodanikule nähtamatust tõest. Et nad seda pidurdamatult teha saaksid, peab neil lubama rääkida, mida sülg suhu toob. Küll aga pole viisakas kujundada oma suhtumist haigesse selle põhjal, mida sülg suhu tuua otsustab; ei ole viisakas hullukesega vaielda või talle poliitkorrektsust jutlustada, veel vähem tema uitmõtteid ja juhuloba kritiseerida.

Steven Wilson – geniaalne töönarkomaan

21-07-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Ruisrocki festivalil avanes võimalus intervjueerida Porcupine Tree frontman'i Steven Wilsonit, kellel on alati miskit käsil. Seega tõeline töönarkomaan. Uurisingi lühikese aja jooksul tema tegemistest ja tulevikuplaanidest. Juttu oleks jätkunud kauemakski, aga kahjuks pressis ajalimiit peale ja At The Gates oli vaja ka üle kaeda. Meeldivat lugemist!

Tommy Victor: „Ükski heategu ei jää karistuseta!”

18-07-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Ministry on praegu oma hüvastijätutuuril „C U La Tour”, mis algas juba veebruaris USAs ning saab peatselt Euroopas läbi. Al Jourgensen pressiga suhelda ei tahtnud, kuid meile pakuti Tommy Victorit, kes peale Ministrys mängimise on ka Prongi ninamees ja teinud koostööd mitme suurkujuga. Veetsimegi enne Ruisrockile minekut mõnusalt aega Turku Marina Hotellis ja lobisesime kõigest, mis pähe tuli. Suured tänud lähevad ka Bonnele, kes aitas küsimusi välja mõelda!

Mono muudab väärtusi

16-07-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: martin

Sellesuvise muusikafestivali Plink Plonk peaesineja on Mono. Vähemalt minu peaesineja. 19. juuli hilisõhtul esinev Jaapani ansambel on ka nimekaim kooslus, kelle otsaette võib lüüa sildi „post-rokk” ja on Eestis (nüüd varsti ka) esinenud. Bändi juht ja kitarrist Takaakira Goto ehk lihtsamalt Taka proovib seda muusika liigitamist vältida ja sellepärast me temaga eelpool nimetatud terminit jututeemaks ei võtnudki.

Tuska Open Air Metal Festival 2008

16-07-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: kodutööstus

Muusikasõbra jaoks tähendab juuni lõpp ennekõike seda, et festivalide hooaeg on selleks aastaks taaskord käima läinud, ajades nõrgemal muusikahuvilisel pakutava valikuga pildi silme ees kapitaalselt kirjuks. Pea igal nädalavahetusel kerkivad kuhugi roheluse keskele suured telklinnakud, kiirtoitu pakkuvad ajutised putkad ja võimendite ning hiiglasliku valguspargi all ägavad lavad. Seal esinevad artistid on põhjuseks, miks muusikasõber end oma umbsest linnakorterist maale roheluse keskele veab, et siis järjest kaks-kolm päeva muusika saatel moshida, telklas õlut libistada ning suvest ja vabadusest rõõmu tunda, enne kui algav töönädal ta uuesti linna kutsub.

Pildigalerii: Rabarock 2008

16-07-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: ivo

Neljas Rabarock tõestas end olulise ja jätkusuutliku muusikafestivalina Baltikumis – festivalil esines 18 bändi kaheksast eri riigist ning külastas üle 12 000 muusikasõbra. Rabarockil 2008 esinesid: Sparks (USA), The Fall (UK), Danko Jones (CAN), Helloween (GER), Black Lips (USA), Electric Eel Shock (JPN), Pitchshifter (UK), Fujiya & Miyagi (UK), Truckfighters (SWE), Kotiteollisuus (FIN), Los Bastardos Finlandeses (FIN) ja Eestist Vaiko Eplik & Eliit, HU?, Silvi Vrait & Ultima Thule, Metsatöll, Psychoterror, Propeller, Compromise Blue.

LOU REED – inimloomuse halastamatu ekspert

11-07-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Helen Sildna

Enne kui keegi pungist rääkidagi teadis, oli the Velvet Underground juba 60-ndate alguses pungim kui kogu punk summana kokku. Alles 70-ndatel tekkisid Ameerikas Ramones ja Inglismaal the Sex Pistols. Velvetid olid olnud seda kõike juba enne – primitiivne, agressiivne, monotoonne, provokatiivselt aus, küüniline, karm ja võimsa sisemise põlemisega. Teemadeks heroiin, seks, transvestiidid, hoorad, surm, üledoos, küllastumus, janu. Karm reaalsus nagu ootamatu kõrvakiil 60-ndate BeachBoys-stiilis pastelsete unenägude ja hipinduse kõrvale.

Kerry King: „Kui otsustasite meid vaatama tulla, siis tegite õige otsuse!“

27-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Teisipäeval astub üles metali üks mõjukamaid gruppe, thrash-metali legend - Slayer. Metalist lausa pakatav kitarrist Kerry King andis ülevaate, mis meid 1.juulil ees ootab.

Eikunagi peatuv Kumu ÖÖ

27-06-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: MC STan B

Reedel toimunud Kumu ÖÖ jätkas kaks aastat tagasi paika pandud traditsioone – tuua uusi, kummalisi ja huvitavaid artiste, kes ei allu mainstreamile, lõhuvad piire ja lummavad sedasi publikut. Kontserdi peakorraldaja Helen Sildna sõnul külastas üritust tänavu umbes 2000 inimest ning võis tõdeda, et enamik jäi järjekordselt rahule. Kumu ÖÖ külastajad ei moodusta tüüpilist klubikontingenti, kes tahavad kuulda neid samu äraleierdatud hitte, mida päevast päeva niikuinii raadiost tuleb. Ei, Kumu ÖÖ külastaja tuligi kohale, et nautida mõnusat atmosfääri, avastada miskit uut, tunda end kompleksivabalt ning hoolimata ümberkaudsete inimeste arvamusest, vabalt tantsida või lihtsalt olla.

Fusedmarc: „Kõik toimub spontaanselt“

19-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Reedel toimuval, järjekorras 3ndal Kumu ÖÖl astub üles ka leedu trip-hop punt Fusedmarc, kes varemgi Eestit väisanud ja kohalikule publikule oma loomingut tutvustanud. Deniss, artistinimega Nurasho, soostus rääkima bändi praegustest tegemistest, oma iidolitest ja eesootavast Kumu ÖÖst.

Plaadifirma Fonal – “metsafolk uuest veidrast Soomest” või midagi enamat?

18-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: Koit

Plaadifirma nimi kipub bändide ja plaatide kõrval olema enamasti sedasorti tühine detail, mida peavad oluliseks ainult tõsised muusikanohikud, kes avardavad oma muusikamaitset mitte mööda ¸anreid liikudes, vaid minnes sügavuti plaadifirmade kaupa. Laialt lahterdades on plaadifirmasid ehk leibeleid kahte tüüpi – ühed on võtnud sihiks teha oma toodang rahvale võimalikult vastuvõetavaks, et seda paremini turustada (=saada kiirelt palju pappi), teisi paneb liikuma soov luua oma artistidele parim võimalik keskkond loometegevuseks ja, kui hästi läheb, seejuures kulud tasa teenida. Pole kahtlust, et Fonal – Lääne-Soomes, Ulvila linnakeses asutatud ja tänaseks Tamperesse kolinud plaadifirma - kuulub selgelt viimasesse, ebapraktilisse kategooriasse.

Tulevik helendavate ekraanide all: Massive Attack

17-06-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: kodutööstus

Eelmisel aastal avaldas briti muusikaajakiri The Wire artiklisarja Bristoli 1980-ndate aastate soundsystem-skene kohta, mille juurde kuulusid ka paar 80-ndate keskel tehtud mustvalget fotot. Esimesel on kujutatud tumedate seinte ja musta laega imepisikest trepialust ruumi. Toanurgas oleva laua peal asetsevad kaks vinüülimängijat, mille ümber on end tihedalt pressinud viis graniitsete näoilmetega meest, silmis kergelt paranoiline pilk, mis suunatud kas enda kõrvalseisjale või kaamerasse. Neist kahte tuntakse hüüdnimede Daddy G ja 3D all. Teine, mõned aastad hiljem tehtud pilt, kujutab endast kahte argiriietuses ja kõrvaklappe kandvat härrasmeest täiesti valges ruumis, seina kaunistamas kiri Galaxy, mille ümber tiirleb täheke. Üks meestest, kes allub nimele Mushroom, on kummardamas vinüülimängija kohale, samas kui Daddy G jälgib teda üle õla heidetud pilguga. Minu jaoks defineerivad need kaks fotot kogu Massive Attacki muusika ja olemuse paremini, kui seda on suutnud teha sajad, kui mitte tuhanded, leheküljed plaadiarvustusi ja artikleid.

Hybrid Theory'st Linkin Parkini ja Riia

17-06-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: Ivo Kiviorg

Ajal, mil ilmus bändilt nimega Hybrid Theory samanimeline EP, tekitas see elevust küll. Muidugi mitte kauaks, sest tollal oli lisaks kõigele muule vaja päevas vähemalt kümme uut nu-metal’i bändi üle kontrollida, aga sellegipoolest jäid lood alles, meenutamaks, et sellest bändist võib midagi saada. Saigi. Seda küll hoopis nime all Linkin Park, sest bänd Hybrid jonnis nime pärast. Suurepäraselt nu-metal’i vaimu näitav nimi aga sai debüütalbumi nimeks, moodsalt kandiliste sulgude vahel. „[Hybrid Theory]” sobis nii mõnegi pummelungi taustaks mängima. Päris tantsusaalihitiks ei saanud, sest üldjoontes oli see minu jaoks natuke liiga pehme kraam. Paljudele teistele inimestele ilmselt meeldis see natuke rohkem, sest plaadimüüginumbrid tõusid kiiresti miljonitesse ja album osutus 2001. aastal Ühendriikides müüduimaks. Sellele järgnesid suurejoonelised tuurid ja Grammy. Peadpööritav edu osutus muidugi tolleaegse minu jaoks liiga paljuks, sest nii ei ole väga true.

Electric Eel Shock räägib rokikeeles

12-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: martin

Rabarocki esimesel päeval pool seitse esineva Electric Eel Shocki tabasin sel hetkel, kui nad asusid kuskil identfitseerimatus linnas Hollandis ja olid teel Eesti poole ning bändi kitarrist ja laulja Akihito Morimoto ehk Aki mängis sõbra lastele tamburiini.

Paljassaare Rock Fest (ilma paljaste Aaredeta)

12-06-2008 | Kategooria: üritused | kirjutas: MC STan B

Laupäeval 31.mail toimus juba kolmas Paljassaare Rockfest. (Ilma)Taat oli hoolitsenud päikesepaistelise ilma eest, mis tegi tuju rõõmsaks nii mõnelgi kontserdikülastajal.

Sparks pakub Rabarockil väga hoolikalt valitud noote

10-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: ivo

Vähesed bändid võivad ülbitseda 38 aastase karjääriga, mis on sisaldanud palju muusikamaailma muutnud hetki ja helisid. Vennad Ron (klahvpillid) ja Russell Mael (laulja), kes moodustavad kollektiivi nimega SPARKS, võivad igal juhul seda teha. Nende mõju on ulatunud selliste bändideni, nagu näiteks Queen, The Pet Shop Boys, Faith No More, Franz Ferdinand ja The Darkness ning see nimistu ei piirdu muidugi ainult mitte nende nimedega . Hiljuti ilmus nende kahekümne esimene (21!!!) album, mille puhul on neil 21 kontserdiga tähistuspeod Londonis, kus nad mängivad igal kontserdil kronoloogilises järjestuses oma albumid tervikuna ette. Viimane üritus sarjast on suurejooneline uue albumi esitlus. Ron on välja arvutanud, et selle jooksul peavad nad mängima 4 825 623 nooti.

Väike teaser United Visual Artistsi poolt

08-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: MC STan B

Päev enne Massive Attacki kontserti esitlesid United Visual Artistsi kompaniisse kuuluvad Chris Bird ja James Medcraft pressile väikese osa sellest, milline hakkab homme välja nägema bändi valgusshow. James Medcrafti sõnul on nad Massive Attackiga töötanud koos juba "100th Window" tuurist saati. Oma töös on nad alati üritanud leida uusi viise, kuidas ühildada muusika ja video, et need tunduksid kui ühtne tervik. Ekraanidelt saab näha nii lihtsalt silmale ilusaid visuaale kui ka poliitilisi ja keskkonda puudutavaid hoiatusi kandvaid sõnumeid.

Truckfighters annab põhjuse Rabarockil varakult kohal olla

06-06-2008 | Kategooria: artistid ja reliisid | kirjutas: martin

Rootsi stoner-roki bänd Truckfighters oli enne eelmise aasta novembrit siinmail üsna tundmatu nimi, aga pärast kontserti Fu Manchuga Hollywoodis muutus see täielikult. Nüüd nad tulevad tagasi, suuremad ja kurjemad kui kunagi varem, esinedes Rabarocki esimesel päeval. Sellest ka põhjus helistada nende kitarristile Dangole.