Degritter puhastab plaate füüsikaga

09-10-2017 | kirjutas: Marko Pütsep

Vasakult: Kalver, Degritter, Taniel, Uku.
Algus
Kui saabun Tartu ja SPARK Makerlabi maja üles leian, käib seal juba laupäeva hommikul verejanuline lahingurobotite ehitamine. Usk nooremasse põlvkonda on taastatud. Ent olen majja tulnud teisel põhjusel. Sealsamas ehitavad neli tartlast maailmas ainulaadset tehnoloogilist, mugava kasutajaliidesega disaintoodet.
Idee sündis neli aastat tagasi, kui tarkvarainsener Taniel Põld hakkas kodus rohkem vinüüle kuulama. Sellega seoses kogunes tal riiulisse hulk taaskasutusest ostetud plaate, mis olid valdavalt täbaras seisukorras ja räpased. Et neid plaate ei saanud korralikult kuulata, hakkas Taniel uurima, milliseid plaadipuhastusviise turul saada on. Selgus, et enamik neist olid aeganõudvad, ebaefektiivsed ja tõttöelda koledad. Tal tekkis tõdemus, et plaatide puhastamine saaks olla oluliselt lihtsam ja esteetilisem protsess.
Toona tegeles Taniel töö kõrvalt koos Jaanus Kaldega Tartus Aparaaditehases ühe mürasummutamisprojektiga. Samas kontoris oli Jaanusel sõbra Kalver Sillaga elektromehaaniliste seadmete prototüüpimisega tegelev ettevõte. Kampa võeti veel kõigi ühine tuttav Uku Püttsepp.
Kaks korda ei pidanud õun Põllule pähe kukkuma ja nii hakatigi sõpradega uue ja parema vinüülipuhastusmasina ehitamise ideed põrgatama. Pärast kolme aastat tööd on projekt jõudnud eelmüügini.
Must plaat.
Turuseis ehk konkurendid
Ultrahelipuhastus on laialt levinud: seda kasutatakse võrdselt nii autoremonditöökodades kui pooljuhttööstuses. Ultrahelipuhastuse tõi muusikamaailma laiemalt esimesena Saksa firma AudioDesk. Ultrahelil töötavate plaadipuhastusmasinate arvustused on kiitvad, räägitakse isegi uutest helidest ja mõõtmetest, mida enne puhastamist plaadi helipildis ei olnud. Ent mehaaniliste plaadipuhastusmasinate kõrval kuuluvad ultrahelipuhastid kahtlemata kallimasse hinnaklassi.
Saksa AudioDesk maksab ligikaudu 2500 €, millele lisandub transport. Teine tuntum tootja on USA-s Klaudio, kelle seade maksab koos transpordiga 5000 €. Viimase on ka Degritteri meeskond proovimiseks ja oma seadmega võrdlemiseks ostnud. Kusjuures investeering Klaudio masinasse ei olnud asjata. Tiimi sõnul teavad nad nüüd, et arendavad paremat masinat. Degritter hakkab maksma ligikaudu 2000 €. Eelmüügis müüakse piiratud koguses testmasinaid, mille hind on 1200 €.
Testplaat, millel on margariini-jogurti-grafiidi kokteil.
Keeruline valmistada
Degritteri ehitus ja arendus käis tiimil töö kõrvalt ja oma vahenditega. Kõige rohkem aega ja seadistamist nõudis aparaadi tuum - ultrahelisüsteem. Tingituna ultrahelikõlarite elektrilistest iseärasustest oli nende töösagedus vaja väga täpselt häälestada. Hiinast tellitud võimendid ei sobinud. Need olid liiga suured ja kohmaka, ülepakutud disainiga. Seetõttu arendati täiesti oma võimendi. Lisaks nägi tiim palju vaeva, et teha seade nii vaikseks kui võimalik (Klaudio’ga võirreldes on Degritteri pesurežiim kuuldavalt vaiksem).
Degritterit aitas disainida Sixten Heidmets, kelle minimalistlik ja kompaktne mõtlemine seadis tiimile uued väljakutsed. Kuidas kõik vajalikud asjad korpusesse mahutada? Kui mõnda väiksemat detaili sai Makerlabis 3D-printida, siis alumiiniumkorpus telliti Tallinnast, eritellimusel valmistatud vedrud ja mootorid Hiinast jne.
 Masin pannakse uuesti kokku.
Lihtne puhastada
Degritteri kasutamine on lihtne. Masin tuleb panna vooluvõrku, täita eemaldatav paak destilleeritud või demineraliseeritud veega, valida pesurežiim ning vajutada start. Edasi on kõik automaatne. Ühe paagitäiega saab puhastada kuni 10 plaati, misjärel tuleks vesi paagis ära vahetada. Paak on teisaldatav nagu kohvimasinatelgi.
Degritteri ultrahelikõlarite töösagedus on ligikaudu 120 kHz. Kõlarite võngutamine tekitab vees mikroskoopilisi mullikesi, millest vallandub kokkuvarisemisel soojus ja vedelikuimpulss. See tähendab, et puhastamine toimub nii keemiliselt kui füüsiliselt. Tekkivad vedelikuimpulsid on nii väiksed, et need tungivad vinüülplaadi vagude põhja. Lapi või harjaga puhastades seda teha ei saa.
Masin puhastab ja kuivatab korraga mõlemad plaadi pooled ning plaadi võib masinast otse mängijasse panna. Tõsisemate plekkide jaoks käib tiimil erilise puhastuslahuse arendamine. Olgugi, et sellelt kriime maha ei saanud, nägi minu testimiseks viidud 25 aastat vana plaat pärast puhastamist välja peaaegu uus. Degritteris on ka andur, mis mõõdab täpselt puhastusvannis veesamba kõrguse, et plaadi silt kuivaks jääks.
Samuti sain Tanielilt argumenteeritud vastuse, kuidas saada lahti vinüülplaate alatasa kummitavast staatilisest elektrist: tiimi arendatav puhastusvedelik jätab plaadi pinnale õhkõrna keemilise kihi, mis ei lase staatilisel elektril koguneda.
Melodija plaat masinas.
Mis edasi?
Masinat ootavad ees väikesed täiendused ja beetaprogramm, mille käigus kogutakse kasutajatelt tagasisidet. Beetaprogramis osalenute masin vahetatakse hiljem uue lõppversiooni vastu välja. Lisaks tehnilistele täiustustele tuleb masinale adapter, millega saab pesta ka 10” ja 7” plaate.
Huvi masina vastu on nii Eestist kui välismaalt, ent enne beetaprogrammi lõppu tiim tootereklaamiga väga tegeleda ei taha.
Loodan, et õige pea jõuab sellest tublist insenerisaavutusest mõni eksemplar ka Tallinna, et saaksin aegajalt ropumaid plaate vuntsimas käia.

Taniel Põld - ettevõtte juhtimine, kodulehe haldus, müük.
Kalver Sild - tehniline disain, tootmise korraldamine.
Jaanus Kalde - elektroonika, tarkvara.
Uku Pütsepp - prototüüpimine, elektroonika, müük.
Minimalistlik kasutajaliides.
Hiina võimendid said omale isikliku karbi.
Näpp masina sees.
Läikiv plaat.

Marko Pütsep
Mitmekordne Rada7.ee meister maadluses.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

Osmium
10-10-2017
kell 00:45

Ei tahaks ilmtingimata rääkida, kuid tahaksin siiski aru saada. Tekkis küsimus, et kas Degritter puhastab keemikalisfüüsiliselt või keemikalisfüüsikaliselt või kuidas?

Siuke kirjeldus nagu "Kõlarite võngutamine tekitab vees mikroskoopilisi mullikesi, millest vallandub kokkuvarisemisel soojus ja vedelikuimpulss" viitab ainult füüsikalistele nähtustele (lained ja energia), mitte nagu tekstis järgneb "See tähendab, et puhastamine toimub nii keemiliselt kui füüsiliselt."
Keemia peaks hõlmama reageerimist, mulle tundub, kuid veemolekulid ju antud loos mitte millegagi ei reageeri...Ja füüsiline on vaid see, kui Marko pani oma kätega LP Degritterisse.

Järelikult oli puhastus füüsikalisfüüsiline! Phuhuhu.

kuusvarvas1
11-10-2017
kell 14:28

No ettevõtmine arenduses on hea oma lõpptulemuses, aga kas siin ei teki kerge oht, et suhteliselt kallis seade ostetakse poest ja hakatakse sellega teenust pakkuma? Neid soovijaid oleks nii siin, kui välismaal.

painkiller
11-10-2017
kell 22:58

Eks kõigil kes selle soetavad tasuks seda teenust pakkuda ja maailma on lai ja plaate palju ja need muutuvad aina mustemaks.

kui ühe plaadi puhastamine näiteks maksaks 1€, oleks mul vaja 2000 musta plaati, päris seda pole.

tont
12-10-2017
kell 02:09

Iseenesest tore, et selline masin tehakse. Aga sellise hinnaga nagu 2000, ma ei kujuta ette, kes hakkab seda ostma. Mingi laenutuse variant võiks olla, et laenutad masina, puhastad plaate ja viid tagasi. Nagu tööriistarent. Või mingi puhastuspunkt, et viid plaate nagu riideid keemilisse puhastusse, pärast saab kätte. Masinad on selleks ehitatud, et töötaksid. Töötagu siis pidevalt!

PeZ
12-10-2017
kell 11:04

pakun et turg ongi edasimüüjad, poed, vahendajad ja need 2000+ plaadikogudega kogujad. ilmselt see teenuse pakkumine pole degritteri tüüpide jaoks probleem, sest nad ju puhastusvedelikke saavad edasi müüa ja kasud sees. aga no see puhtalt globaalne värk, eestis ainult tegutsedes afkoors ära ei tasuks.

FanAttic
15-10-2017
kell 09:51

Paistab, et see on ikka rohkem B2B müük. Millisel lõppkasutajal on vaba 2K magama panna, et see Degritter, siis kapis tolmuks? Plaadidpoed ja muud ettevõtted, kes plaatidega hulgi tegelevad on potentsiaalsed kliendid, kes siis võivad plaadipuhastusteenust mingi X summa eest pakkuda. Puhastamine, kui lisateenus, on kindlasti müügiargument ja investeeringu saaks nad kindlasti tagasi.

Mis puutub puhtastusvedelikesse, siis kui see on aint destilleeritud vesi, siis miks peaks seda Degritterilt ostma? Tõenäoliselt leiaks seda kuskilt Ali Babast või mingist muust vedelike spetspoest kindlasti odavamalt, kes sellele spetsialiseeruevad. Niiet vedelikumüügist küll mingit rahalehma oodata ei maksa.

Äge toode, aga nišiturg. Don't quit your dayjob, sest ainult selle vidina müügiga läheks arvete maksmine raskeks. Ja kas hiinlased juba pakuvad analoogi? Niikaua kuni ei paku, on veel mingi eelis olemas. Kui Made in China Degritter Ali Babasse ilmub, läheb müük vähemalt 2 x keerulisemaks.

painkiller
15-10-2017
kell 13:59

Millisel lõppkasutajal on vaba 2K magama panna, et see Degritter, siis kapis tolmuks?
Kui vinüülimängijat ja plaate pole, siis ilmselt jah kogub kapis tolmu, tahaks ka näha sellist inimest, kes selle kappi ostab

Mis puutub puhtastusvedelikesse, siis kui see on aint destilleeritud vesi, siis miks peaks seda Degritterilt ostma?
Destilleeritud vesi on tõesti mõedud, et ostad sellist millist soovid. Ja kui neil tulebki enda toodetud vahend, siis võid endiselt Ali Babast osta. Samas kui see on järeleproovitud ja testitud neil, siis pigem eelistan seda, mitte miski kahtlast asja Ali Babast.


Ja kui hiinast tulebki odav koopia, siis kõigepealt peaks vaatama kui hästi see töötab, audiofiilid kulutavad korralikke summasid kuulamisvahenditesse ja pigem osutub määravaks kvaliteet, mitte hind.

evertp
19-10-2017
kell 10:17

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aWqDVvA_460sv.mp4