Degritter puhastab plaate füüsikaga

09-10-2017 | kirjutas: Marko Pütsep

Vasakult: Kalver, Degritter, Taniel, Uku.
Algus
Kui saabun Tartu ja SPARK Makerlabi maja üles leian, käib seal juba laupäeva hommikul verejanuline lahingurobotite ehitamine. Usk nooremasse põlvkonda on taastatud. Ent olen majja tulnud teisel põhjusel. Sealsamas ehitavad neli tartlast maailmas ainulaadset tehnoloogilist, mugava kasutajaliidesega disaintoodet.
Idee sündis neli aastat tagasi, kui tarkvarainsener Taniel Põld hakkas kodus rohkem vinüüle kuulama. Sellega seoses kogunes tal riiulisse hulk taaskasutusest ostetud plaate, mis olid valdavalt täbaras seisukorras ja räpased. Et neid plaate ei saanud korralikult kuulata, hakkas Taniel uurima, milliseid plaadipuhastusviise turul saada on. Selgus, et enamik neist olid aeganõudvad, ebaefektiivsed ja tõttöelda koledad. Tal tekkis tõdemus, et plaatide puhastamine saaks olla oluliselt lihtsam ja esteetilisem protsess.
Toona tegeles Taniel töö kõrvalt koos Jaanus Kaldega Tartus Aparaaditehases ühe mürasummutamisprojektiga. Samas kontoris oli Jaanusel sõbra Kalver Sillaga elektromehaaniliste seadmete prototüüpimisega tegelev ettevõte. Kampa võeti veel kõigi ühine tuttav Uku Püttsepp.
Kaks korda ei pidanud õun Põllule pähe kukkuma ja nii hakatigi sõpradega uue ja parema vinüülipuhastusmasina ehitamise ideed põrgatama. Pärast kolme aastat tööd on projekt jõudnud eelmüügini.
Must plaat.
Turuseis ehk konkurendid
Ultrahelipuhastus on laialt levinud: seda kasutatakse võrdselt nii autoremonditöökodades kui pooljuhttööstuses. Ultrahelipuhastuse tõi muusikamaailma laiemalt esimesena Saksa firma AudioDesk. Ultrahelil töötavate plaadipuhastusmasinate arvustused on kiitvad, räägitakse isegi uutest helidest ja mõõtmetest, mida enne puhastamist plaadi helipildis ei olnud. Ent mehaaniliste plaadipuhastusmasinate kõrval kuuluvad ultrahelipuhastid kahtlemata kallimasse hinnaklassi.
Saksa AudioDesk maksab ligikaudu 2500 €, millele lisandub transport. Teine tuntum tootja on USA-s Klaudio, kelle seade maksab koos transpordiga 5000 €. Viimase on ka Degritteri meeskond proovimiseks ja oma seadmega võrdlemiseks ostnud. Kusjuures investeering Klaudio masinasse ei olnud asjata. Tiimi sõnul teavad nad nüüd, et arendavad paremat masinat. Degritter hakkab maksma ligikaudu 2000 €. Eelmüügis müüakse piiratud koguses testmasinaid, mille hind on 1200 €.
Testplaat, millel on margariini-jogurti-grafiidi kokteil.
Keeruline valmistada
Degritteri ehitus ja arendus käis tiimil töö kõrvalt ja oma vahenditega. Kõige rohkem aega ja seadistamist nõudis aparaadi tuum - ultrahelisüsteem. Tingituna ultrahelikõlarite elektrilistest iseärasustest oli nende töösagedus vaja väga täpselt häälestada. Hiinast tellitud võimendid ei sobinud. Need olid liiga suured ja kohmaka, ülepakutud disainiga. Seetõttu arendati täiesti oma võimendi. Lisaks nägi tiim palju vaeva, et teha seade nii vaikseks kui võimalik (Klaudio’ga võirreldes on Degritteri pesurežiim kuuldavalt vaiksem).
Degritterit aitas disainida Sixten Heidmets, kelle minimalistlik ja kompaktne mõtlemine seadis tiimile uued väljakutsed. Kuidas kõik vajalikud asjad korpusesse mahutada? Kui mõnda väiksemat detaili sai Makerlabis 3D-printida, siis alumiiniumkorpus telliti Tallinnast, eritellimusel valmistatud vedrud ja mootorid Hiinast jne.
 Masin pannakse uuesti kokku.
Lihtne puhastada
Degritteri kasutamine on lihtne. Masin tuleb panna vooluvõrku, täita eemaldatav paak destilleeritud või demineraliseeritud veega, valida pesurežiim ning vajutada start. Edasi on kõik automaatne. Ühe paagitäiega saab puhastada kuni 10 plaati, misjärel tuleks vesi paagis ära vahetada. Paak on teisaldatav nagu kohvimasinatelgi.
Degritteri ultrahelikõlarite töösagedus on ligikaudu 120 kHz. Kõlarite võngutamine tekitab vees mikroskoopilisi mullikesi, millest vallandub kokkuvarisemisel soojus ja vedelikuimpulss. See tähendab, et puhastamine toimub nii keemiliselt kui füüsiliselt. Tekkivad vedelikuimpulsid on nii väiksed, et need tungivad vinüülplaadi vagude põhja. Lapi või harjaga puhastades seda teha ei saa.
Masin puhastab ja kuivatab korraga mõlemad plaadi pooled ning plaadi võib masinast otse mängijasse panna. Tõsisemate plekkide jaoks käib tiimil erilise puhastuslahuse arendamine. Olgugi, et sellelt kriime maha ei saanud, nägi minu testimiseks viidud 25 aastat vana plaat pärast puhastamist välja peaaegu uus. Degritteris on ka andur, mis mõõdab täpselt puhastusvannis veesamba kõrguse, et plaadi silt kuivaks jääks.
Samuti sain Tanielilt argumenteeritud vastuse, kuidas saada lahti vinüülplaate alatasa kummitavast staatilisest elektrist: tiimi arendatav puhastusvedelik jätab plaadi pinnale õhkõrna keemilise kihi, mis ei lase staatilisel elektril koguneda.
Melodija plaat masinas.
Mis edasi?
Masinat ootavad ees väikesed täiendused ja beetaprogramm, mille käigus kogutakse kasutajatelt tagasisidet. Beetaprogramis osalenute masin vahetatakse hiljem uue lõppversiooni vastu välja. Lisaks tehnilistele täiustustele tuleb masinale adapter, millega saab pesta ka 10” ja 7” plaate.
Huvi masina vastu on nii Eestist kui välismaalt, ent enne beetaprogrammi lõppu tiim tootereklaamiga väga tegeleda ei taha.
Loodan, et õige pea jõuab sellest tublist insenerisaavutusest mõni eksemplar ka Tallinna, et saaksin aegajalt ropumaid plaate vuntsimas käia.

Taniel Põld - ettevõtte juhtimine, kodulehe haldus, müük.
Kalver Sild - tehniline disain, tootmise korraldamine.
Jaanus Kalde - elektroonika, tarkvara.
Uku Pütsepp - prototüüpimine, elektroonika, müük.
Minimalistlik kasutajaliides.
Hiina võimendid said omale isikliku karbi.
Näpp masina sees.
Läikiv plaat.

Marko Pütsep
Mitmekordne Rada7.ee meister maadluses.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

Osmium
10-10-2017
kell 00:45

Ei tahaks ilmtingimata rääkida, kuid tahaksin siiski aru saada. Tekkis küsimus, et kas Degritter puhastab keemikalisfüüsiliselt või keemikalisfüüsikaliselt või kuidas?

Siuke kirjeldus nagu "Kõlarite võngutamine tekitab vees mikroskoopilisi mullikesi, millest vallandub kokkuvarisemisel soojus ja vedelikuimpulss" viitab ainult füüsikalistele nähtustele (lained ja energia), mitte nagu tekstis järgneb "See tähendab, et puhastamine toimub nii keemiliselt kui füüsiliselt."
Keemia peaks hõlmama reageerimist, mulle tundub, kuid veemolekulid ju antud loos mitte millegagi ei reageeri...Ja füüsiline on vaid see, kui Marko pani oma kätega LP Degritterisse.

Järelikult oli puhastus füüsikalisfüüsiline! Phuhuhu.

kuusvarvas1
11-10-2017
kell 14:28

No ettevõtmine arenduses on hea oma lõpptulemuses, aga kas siin ei teki kerge oht, et suhteliselt kallis seade ostetakse poest ja hakatakse sellega teenust pakkuma? Neid soovijaid oleks nii siin, kui välismaal.

painkiller
11-10-2017
kell 22:58

Eks kõigil kes selle soetavad tasuks seda teenust pakkuda ja maailma on lai ja plaate palju ja need muutuvad aina mustemaks.

kui ühe plaadi puhastamine näiteks maksaks 1€, oleks mul vaja 2000 musta plaati, päris seda pole.

tont
12-10-2017
kell 02:09

Iseenesest tore, et selline masin tehakse. Aga sellise hinnaga nagu 2000, ma ei kujuta ette, kes hakkab seda ostma. Mingi laenutuse variant võiks olla, et laenutad masina, puhastad plaate ja viid tagasi. Nagu tööriistarent. Või mingi puhastuspunkt, et viid plaate nagu riideid keemilisse puhastusse, pärast saab kätte. Masinad on selleks ehitatud, et töötaksid. Töötagu siis pidevalt!

PeZ
12-10-2017
kell 11:04

pakun et turg ongi edasimüüjad, poed, vahendajad ja need 2000+ plaadikogudega kogujad. ilmselt see teenuse pakkumine pole degritteri tüüpide jaoks probleem, sest nad ju puhastusvedelikke saavad edasi müüa ja kasud sees. aga no see puhtalt globaalne värk, eestis ainult tegutsedes afkoors ära ei tasuks.

FanAttic
15-10-2017
kell 09:51

Paistab, et see on ikka rohkem B2B müük. Millisel lõppkasutajal on vaba 2K magama panna, et see Degritter, siis kapis tolmuks? Plaadidpoed ja muud ettevõtted, kes plaatidega hulgi tegelevad on potentsiaalsed kliendid, kes siis võivad plaadipuhastusteenust mingi X summa eest pakkuda. Puhastamine, kui lisateenus, on kindlasti müügiargument ja investeeringu saaks nad kindlasti tagasi.

Mis puutub puhtastusvedelikesse, siis kui see on aint destilleeritud vesi, siis miks peaks seda Degritterilt ostma? Tõenäoliselt leiaks seda kuskilt Ali Babast või mingist muust vedelike spetspoest kindlasti odavamalt, kes sellele spetsialiseeruevad. Niiet vedelikumüügist küll mingit rahalehma oodata ei maksa.

Äge toode, aga nišiturg. Don't quit your dayjob, sest ainult selle vidina müügiga läheks arvete maksmine raskeks. Ja kas hiinlased juba pakuvad analoogi? Niikaua kuni ei paku, on veel mingi eelis olemas. Kui Made in China Degritter Ali Babasse ilmub, läheb müük vähemalt 2 x keerulisemaks.

painkiller
15-10-2017
kell 13:59

Millisel lõppkasutajal on vaba 2K magama panna, et see Degritter, siis kapis tolmuks?
Kui vinüülimängijat ja plaate pole, siis ilmselt jah kogub kapis tolmu, tahaks ka näha sellist inimest, kes selle kappi ostab

Mis puutub puhtastusvedelikesse, siis kui see on aint destilleeritud vesi, siis miks peaks seda Degritterilt ostma?
Destilleeritud vesi on tõesti mõedud, et ostad sellist millist soovid. Ja kui neil tulebki enda toodetud vahend, siis võid endiselt Ali Babast osta. Samas kui see on järeleproovitud ja testitud neil, siis pigem eelistan seda, mitte miski kahtlast asja Ali Babast.


Ja kui hiinast tulebki odav koopia, siis kõigepealt peaks vaatama kui hästi see töötab, audiofiilid kulutavad korralikke summasid kuulamisvahenditesse ja pigem osutub määravaks kvaliteet, mitte hind.

evertp
19-10-2017
kell 10:17

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aWqDVvA_460sv.mp4

painkiller
29-05-2018
kell 12:44

nüüd Indiegogo's

äge

FanAttic
01-06-2018
kell 01:07
Ja kui hiinast tulebki odav koopia, siis kõigepealt peaks vaatama kui hästi see töötab, audiofiilid kulutavad korralikke summasid kuulamisvahenditesse ja pigem osutub määravaks kvaliteet, mitte hind.


Selles ei ole mingit kahtlust, et Hiinast tuleb kvaliteetne värk. Tuleta meelde, kust kõik su tehnika pärit on. See jutt, et hiinlased kopeerivad, see aeg on möödas. Reverse engineering käib välgukiirusel, insenere tuleb iga aasta ülikoolidest välja miljoneid, samal ajal kui Euroopa oma mugavustsoonis mõnuleb ning hiinlased on töökamad ja säästlikumad, kui sakslased. Loodan, et 20-30 aasta pärast ei pea Hiina keelt õppima, sest tööstus on juba Hiinas. Läheb veel veits aega, enne kui teenused ka seal tõeliselt kanda kinnitavad. Kuigi elektroonliste maksevahendite näol tehakse juba euroopale ära. Pangakaarte ja sularaha ei kasuta enam keegi. Kõik käib WePay või Alipay kaudu.

Väga palju innovatsiooni tuleb Euroopast, kuid sulaselge hullus on Eestis toota. Enne siis juba kuskil Bulgaarias või Rumeenias. Made in Europe ning tootmishinnad lähevad ka alla. Ja kui läheb kopeerimiseks siis ELis on lihtsam kohtus käia, kui Hiinas.

FanAttic
01-06-2018
kell 01:10

Kui Hiinas käinud pole, siis on raske ette kujutada, kui võimas see riik on. Hiina on maailma suurim turg ning suurimad tehased asuvad Hiinas loomulikult. Sellist 30-korruseliste tornide lõpmatut jada meeletult pikkadel tänavatel, Euroopas olen seda näinud ainult Istanbulis. Euroopas sellist asja ei eksisteeri. Meeletult aukartustäratav on see riik ikka. Aga seda ei taju, kui seal käinud pole.

FanAttic
01-06-2018
kell 01:15

Ja hind mängib ALATI rolli. Eriti, kui tahad koguseid müüa. Ega see mingi Gucci või Balenciaga pole. Olemuselt on ikkagi tavaline tehnikavidin. Softi pole, mis lisaväärtust looks ja teistest võimalikest tootjatest eristaks nagu ntx mobiilide puhul. Paar nuppu ja reguleerimisvõimalust. Loomulikult praegu on kallis, sest asi on uus. Turg hakkab küllastuma, konkurente tuleb juurde hind langeb. Turg on küllastunud, konkurente jaagub ja hinnad ON all. Nii läheb. Läheb kõikide tehnikavidinatega. Ja võid ju üritada seda, kui vinüülipuhastus Rolls Royce'i müüa, aga kui tulemas on praktiliselt sama ning lisaväärtus ja eristumisvõimalused on suht minimaalsed (client retention on minimaalne), siis good luck. Jäädki 1-5 ühikut aastas müüma, samala ajal kui konkurendid kümneid kordi rohkem müüvad.

Ei viitsi rohkem müügistrateegiatest jahuda. Järgmine kord küsin kaks sotti tund :)

FanAttic
01-06-2018
kell 01:21

Hiinaga seoses tuleb meelde Starship Technologiesi ving Hiina analoogide üle. Mingi Twitteripostitus, mis kaikus natuke Eesti meedias ja kõik. Keda kotib, kas on copycat või mitte. Kui patenti Hiinas pole ntx, siis pole midagi teha. Miks teevad Euroopa ettevõtted joint-venture Hiinas? Osalt just sellepärast, et siukseid asju vältida. Ja kui tead, et maailma suurim turg oma olemuselt ei vasta "euroopalikele härrasmeeste reeglitele", siis oleks kohaned, mitte vinguda.

tont
01-06-2018
kell 12:19

Ja hind mängib ALATI rolli. Eriti, kui tahad koguseid müüa. [...]
Ei viitsi rohkem müügistrateegiatest jahuda. Järgmine kord küsin kaks sotti tund :)

Hind hinnaks (praegu täiesti ulmeline, mõnele inimesele 3-4 kuu palk), aga mulle hakkab tunduma, et ma sellist asja ei ostaks põhimõtteliselt. Liiga vähe plaate. Käiaks oma paarsada vinüüli puhtaks ja siis asi lihtsalt seisaks kapis. Pigem eelistaks oma plaate puhastada kuskil, kus see masin rohkem töötaks, näiteks kuskil plaadipoes, al la Biit Me. Vähem raiskamist, vähem kahju loodusele.

Ja see tiraad, et Hiina on "aukartustäratav"? Tuletan meelde, et kõik tuleb millegi arvelt. Kui kuskile on mägi kokku tassitud, siis see tähendab, et kuskile mujale on auk kaevatud tavaliselt. See, mis seal loodusega tehtud on viimase sajandiga on düstoopia. Aga sellest on vähe. Käed on sirutanud Aafrika ressursside järele jne. Sisuliselt totalitaarne tsensuuri all riik miljardi orjaga, tootmiskulud madalad orjapalga ja looduse arvelt

al(tm)
03-06-2018
kell 07:10

@FanAttic- ses osas eksid, et "tavaline tehnikavidin"- väga spetsiifilisse nišši suunatud. pigem fenomen, kui mingi jääv turg.

algab ju sellest, et muusika kuulamine pole enam sellise tähendusega, kui veel paarkümmend aastat tagasi. meediumite olulisus on alati varueerunud, mõtle kasvõi kino vs raadio vs tele vs helisalvestus suurte trendidena....

mina pakun, et meelelahutuse järgmine Suur Asi(tm) on AI ja sellel põhinevad lahendused, noh, mõtle kasvõi praegustest sotsiaalvõrgustikest steroididel, personaalsed assistendid (või siis virtuaaleskort :D ) jms...

retrotechi ei pane keegi enam reaalset arendusraha sisse, vaata nt milliseid uusi kassetimängijaid praegu pakutakse (yuk), 80nendatel olid sellised asjad mingites kõige odavamates sangades ja laste mänguasjades... loomulikult mingid sihtgrupid säilivad, kasvõi mäluasutused. krt raamatukogudesse ja arhiividesse müüakse nt Lux tolmuimejaid 8)

...aga kirjutama pani hoopis see, et paarkümmend aastat tagasi ise plaadimängijat omanuna tunduvad taolised vidinad kuidagi overkillina ja ebaloomulikuna. ka siis olid igasugu ulmelised puhastajad olemas, endal oli nt staatikat kasutav tolmueemaldi (elektrivõrku käiv asi, tekitas staatilise välja et tolmu külge tõmmata) ja märgkuulamiskäpp. lõpuks kuulasid ikka tavalise tolmueemalduslapi abil, kuna keegi ei viitsinud pikalt nende pilullidega mässata. pigem ohkisid tangentkäpa ja optilise pea poole (oli üks hetk 90nendate algul selline kõlakas et kohe kohe ja vist toodeti mingi väike kogus überhinnaga masinaid ka... kusagil.)

painkiller
03-06-2018
kell 22:21

FanAtticu jutu järgi peaks Euroopa kogu oma tööstuse kokku pakkima ja kõik alatest pliiatsiteritajatest, autokärudest kuni vinüülipuhastusemasinateni Hiinast ostma hakkama, kuna sealt saab odavamalt ja sama head või paremat toodet?

Soovitan lugeda korra veel artikkel läbi, kuidas masin on tehtud ja siis võibolla natuke googeldada ja vaadata mis seisus on ülejäänud maailma vinüülipuhastamistehnoloogiad

või siis osta alibabast 100€ masina, mis teeb ju sama asja

painkiller
03-06-2018
kell 22:27

Ega see mingi Gucci või Balenciaga pole. Olemuselt on ikkagi tavaline tehnikavidin. Softi pole, mis lisaväärtust looks ja teistest võimalikest tootjatest eristaks nagu ntx mobiilide puhul.

krt loe kindlasti üle, sa pole üldse pihta saanud. või ei tea, mida vinüül ja selle puhastamine endast kujutab

Trash
04-06-2018
kell 16:46

Mulle tundub, et nende hiina alibaba vinüülipuhastajatega saab ka friikartuleid teha ning kana küpsetada nii, et mina valiksin pigem hiinaka.

painkiller
06-06-2018
kell 00:20

Mulle tundub, et nende hiina alibaba vinüülipuhastajatega saab ka friikartuleid teha ning kana küpsetada nii, et mina valiksin pigem hiinaka.

Aga kui see kana ei tule krõmps ja jääb seest natuke tooreks, sest ultrahelimootor on liiga kõrge sagedusega?