Super Besse – üks igati õnnestunud valik

20-05-2015 | kirjutas: ivo

Tallinn Music Week 2014, Rada7.ee esitluskontsertTallinn Music Week 2014, Rada7.ee esitluskontsertFoto: Evert Palmets
Ma ei tea küll ühegi teise talendifestivali köögipoolt, kuid kahtlen tõsiselt, et mujal oleks esitluskontsertide esitlejail või korraldajatel nii suur vabadus oma õhtu kureerimiseks kui Tallinn Music Weekil. Eks see ole kindlasti omamoodi õnnetus. Need neetud “kunstilised juhid” lähtuvad ju jumal teab millest ning vaevalt eri õhtute tegijail mingi range ühtne arusaamgi asjast on.

Teisalt, vähesegi entusiasmi olemasolul, võib see osutuda oluliseks võtmeks. Paistab, et TMW showcase'ide korraldajail ikka jagub jaksu neid avaldusi põhjalikult läbi kammida. Meenub, et näiteks Get Your Guni tüübid on korduvalt rõhutanud, et nad olid tegelikult lausa imestanud, kui said avaldusele jaatava vastuse. Kiidusõnu, et artist valiti puhtalt muusika järgi, jagus kohe rohkem. Rangleklodsi pärast näiteks läksime Raadio2'ga lausa tülli. Ehkki nemad olid juba veidi rohkem märgatud bänd, Get Your Gun oli tol hetkel ikka päris uus, suht värskelt Taani “Bändilabori” tüüpi programmist väljunud. Näiteid jagub veel.

Kõigest aasta ja paar kuud tagasi ilmus me esimene intervjuu Valgevene bändiga Super Besse ning mõned päevad veel vähem, kui nad esinesid esimest korda Eestis – Tallinn Music Weekil, Rada7.ee esitluskontserdil.

Tõsi, valik ei olnud kerge. Valik muidugi pole kunagi ülemäära kerge, kui saad sadadest ja sadadest valida ainult seitse. Aga lisaks sellele oli bänd taas väga uus, ikkagi Valgevenest (viisaprobleemid ja miljon muud võimalikku häda) ning promofotode hulgas oli ka kenasti laperguste nägudega tüübid – toosama esimese EP “musique pour les enfants*” kaanepilt, mis provotseeris avalehele artiklipildina isegi hala ja läbu all mitmeid virisema. Programmi aga nad Ester, meie tubli toimetaja ja kirjutaja ning lisaks kõigi viimaste aastate esitluskontertide korraldaja, kõigest hoolimata mahutas. Ja tulemus? Hulganisti ülivõrdes kiidusõnu nii siinselt publikult kui rahvusvahelistelt delegaatidelt.

Järgnenud geograafilised vallutused viisid nad väikese meiepoolse kontaktitoetusega põhjasuunas Soome välja, põikasid septembris veelkord Eestistki läbi, täpsemalt Rada7.ee 15. sünnipäevalt. “Reisisime parajalt ja ma arvan, et meil oli umbes 30-40 kontserti eelmisel aastal. Isegi raske on mõnda neist eraldi välja tuua – iga uue kontserdiga uued emotsioonid, uus rahvas, uus möll,” kommenteerib Maksim Kulsha, bändi ninamees, laulja ja kitarrist.
Rada7.ee 15. sünnipäev, Padise kloosterRada7.ee 15. sünnipäev, Padise kloosterFoto: Evert Palmets
Tee viis neid ka eelmise aasta Positivus festivalile, kuhu kutsus neid oma lavale I Love You Records, praktiliselt otse Rada7.ee esitluskontserdilt. Sealt tuleb ka viimane kuum uudis – I Love You Records annab 25. mail, tuleval esmaspäeval, välja Super Besse debüütplaadi. „Nägin Super Besset esimest korda eelmise aasta Tallinn Music Weekil ja olin vaimustuses. Kutsusime nad mängima oma lavale Positivusel ja pidasime vaikselt plaani. Aga sügisel Vilniuses, otse minu silme all proovis neid enda alla haarata üks Briti plaadifirma. Õnneks on peamiseks väljaandjaks siiski just meie leibel. See on meile suur väljakutse, sest me pole varem artistidega idast tegelenud. See on ühtlasi esimene bänd meil, kellel on Euroopa muusikaproffide poolt selline tähelepanu. Võib vabalt väita, et see bänd on “hot”. Kuulajad peavad veel mõned päevad kannatama, aga võin kinnitada, et see album on võrratu,” räägib leibeliboss Bruno Roze.

Maksim lisab, et sellega oli tõesti huvitav lugu. „Peale Vilniuse kontserti pakkus Louder Than War Records, et annavad meie albumi üle maailma välja. Kuid oleme omakeskis rääkinud, et raske on saada tähelepanu albumile ühe leibeliga kõikjal ning Brunoga ILY'st ning Dmitri Bezkorovainy'ga Experty.by'st (põhimõtteliselt “Valgevene Rada7.ee” – toim.) leidsime võimaluse, et Louder Than War annab albumi välja UK-s ning I Love You Records ülejäänud maailmas. Välja arvatud SRÜ alad – seal saab olema veel kolmas leibel.”


Esimene singel tulevalt plaadilt - "Holod"

Albumi nimi saab olema 63610* - paistab küll saladuslik, aga viitab muidugi postikoodina Prantsusmaal asuvale “Super Besse” suusakuurordile. „Uueks albumiks lindistasime kolm täiesti uut lugu ning samuti plaadil olevad tuttavate nimedega, varem veebis avaldatud palad salvestasime uuesti. Ma arvan, et meie uued lood ja saund on palju paremad – suurepärased bassiread Alex Sinicalt, meie eriti väle trummimasin ning kosmilised süntekahelid Pavel Mikhalokilt. Me proovisime oma lood panna kõlama nagu meie live, vältides kõike, mida meie kontserdil kuulda pole,” räägib albumist Maksim.

Kui aastataguses intervjuus ei osanud see bänd showcase-tüüpi festivalidest suurt midagi arvata, siis nüüd on isu konkreetne. „Kindlasti proovime võtta osa uutest festivalidest uutele bändidele, järgmistest muusikanädalatest, järgmistel territooriumitel. Järgmine, mis otsapidi teemas, on Europavox. See kusjuures on meie jaoks eriti huvitav show, sest see festival toimub Clermont-Ferrandis, mis pole üldse kaugel Super Besse mäest. Tegelikult pärastlõunal mängimegi lisaks ka seal – Polar Bear klubis. Ning oleme selle üle kuradi õnnelikud! Suveks on muidugi juba teisigi festivale kinnitatud – Positivus (jah, taaskord ning see teeb rõõmsaks), Stereoleto Peterburis, üks Moskvas, veel üks Lätis, aga ka üks Saksamaal,” loetleb Maksim.
Rada7.ee 15. sünnipäev, Padise kloosterRada7.ee 15. sünnipäev, Padise kloosterFoto: Evert Palmets
Bändi tuuriseiklustega on end hea kursis hoida näiteks bändi Instagrami konto abil. Viimasel mugavaks jälgimiseks peab küll end põhjalikult pöörama - nimelt paistavad kõik pildid olema tagurpidi. Maksim viitab, et see on ju naljakas. „Ma arvan, et see on sama jabur kui Super Besse ise – me armastame Prantsusmaad, laulame vene keeles ning anname peamiselt kontserte Euroopas korralikus pungivõtmes ja coldwave süntekasaundidega oma lugudes.”

Aga mis Valgevenes selle aastaga toimunud on? „Poliitiliselt paistab kõik olevat endine, kuid sotsiaalselt on minu arvates hakanud miski liikuma. Meil on uusi kontserdikohti, uusi kohvikuid ning ka vanadel on alles oma lugu ja nii mõnedki on saanud juba legendaarseks. Ma loodan, et see on midagi, mida keegi lõhkuma ei kipu.”

Ivo Kiviorg
Ivo on olnud radaseitsme aegade algusest selle eestvedaja ja üks kirjutajatest. Aja jooksul teinud kaastööd pea kõikidesse kohalikesse päevalehtedesse ja hunnikusse ajakirjadesse ning olnud nõu ja jõuga abiks mitmete ürituste ja festivalide korraldamisel.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

evertp
20-05-2015
kell 22:29

y y y

ivo
21-05-2015
kell 11:35

PS. Tundub, et esmaspäeval on midagi ka radaseitsmes kuulamiseks pakkuda ;)

widzhit
21-05-2015
kell 13:06

PS. Tundub, et esmaspäeval on midagi ka radaseitsmes kuulamiseks pakkuda ;)

Ura!

evertp
21-05-2015
kell 13:53

631O :D

ivo
25-05-2015
kell 00:16

Täna siin kah: http://www.rada7.ee/eelkuulamine/super-besse-63610/

krissirge
25-05-2015
kell 10:33

rada7 ikka väga meeldib see bänd, ma vaatan....

ivo
25-02-2016
kell 21:07

Super Besse avaldab uue singli Nasilie (Violence)


Värskelt tuurilt naasnud Valgevene bänd Super Besse avaldab 26. veebruaril uue singli Nasilie (Violence). Aga homsest kuupäevast hoolimata leiab loo juba kuulamiseks alltpoolt.

“Hoolimata tuuritamisest oleme uue materjali kallal töötanud. Nasilie on tegelikult juba tükk aega valmis olnud ja me ei tahtnud seda kauem riiulil hoida – seepärast ka reliis singlina. Pala ise on justkui väike kõrvalepõige meie tavapärasest lookirjutamise mustrist. Tempo on tõmmatud aeglasemaks, lastes klahvide, bassi, kitarri ja trummide koostööl luua atmosfäär. Me võtsime selle loo salvestamist üpris tõsiselt ja tegime seda mitu korda kuni saavutasime saundi, mida otsisime. Suurepärane mastering on tehtud Paul Goldi poolt Salt Mastering stuudiost New Yorgis, mis andis loole viimase lihvi,” seletab bändi ninamees Maksim Kulsha.Värske singel on välja antud koostöös Läti leibeliga I Love You Records, kes avaldas siinses regioonis ka nende debüütalbumi 63610*.

painkiller
26-02-2016
kell 09:23

hea

ühtlasi teab keegi, kas eestist nende viimase albumi vinüüli ka saab?

ivo
28-02-2016
kell 00:22

otse I Love You käest ei saa nt tellida?

painkiller
28-02-2016
kell 10:03

hm, seal poes on küll, 311 ei impordi või vahenda nende tooteid?

Rada7.ee
18-05-2017
kell 00:02

Valgevene coldwave ässade Super Besse uue singli esmaesitlus!


Radaseitse käib sammu ees ning pakub teile juba täna kuulamiseks Super Besse uut singlit. “Yunost” (Youth) on pärit bändi tulevalt teiselt albumilt “La nuit*”, mis ilmub sügisel. Singel ise ja video sellele ilmub digitaalselt reedel.

“Singel, ja tegelikult kogu album, räägib öistest seiklustest. Me katsusime tabada tundeid ja ilu öö sügaimatest momentidest, kus oled ümbritsetud melanhoolse süngusega,” kirjeldavad bändimehed uut salvestist.Post punk/coldwave trio Super Besse moodustati aastal 2013 Minskis, Valgevenes. 2014 haarasime nad oma Tallinn Music Weeki programmi, kus nad näitasid, et nad on väärt hulganisti ülivõrdes kiidusõnu nii siinselt publikult kui rahvusvahelistelt delegaatidelt. Siit sai alguse ka koostöö Läti leibeliga I Love You Records, kes andis 2015 välja nende debüütalbumi „63610*”. Järgneva stuudioalbumiga „La nuit*” jätkub Super Besse ja I Love You Recordsi koostöö.


Välispress räägib:

“The band are stunning. Powerful, dark and thrilling like a stripped down, dislocated Joy Division if they had elected to use a drum machine. This is a thundering death disco that you can dance to, a melancholic and yet euphoric rush and a set full of powerful songs that have cranked up in sound since I last saw them a few months ago as what was once a band full of potential has become the real deal and is ready to make a big impression.” - Louder Than War, UK

“Belarus based band Super Besse have been reading from Joy Divisions playbook: coldwave rushes, bass driven beats, stripped down and insanely tight drums fill the packed out Sinilind. It’s easy to think “derivative” but classic elements are taken and fed through modern machines, and modern minds, creating something that is brilliant in its own right.” - The Line of Best Fit, UK

“A hat tip is also due to preposterously young Belarusians Super Besse, whose Joy-Division-inspired-coldwave feels substantially less derivative and more legitimate when you realised they probably only had their minds blown by post punk a few years ago. A lot of that excitement is still there.” - Drowned in Sound, UK

“Picking up a good following in East Europe „Super Besse” are primed and ready to come to the UK. Their perfect stripped down songs and atmosphere thrive on the twitching atmospheres that will be huge when everyone gets to hear them.” - Louder Than War, UK

Rada7.ee
15-09-2017
kell 16:26

Super Besselt uus singel Doroga Domoi peatselt ilmuvalt albumilt La Nuit*


““Doroga Domoi” (“Tee koju”) on meie esimene suhteliselt aeglase tempo ja pingevaba lugu. See on lihtne lugu, mis räägib kergelt koperdavast kangelasest, kes mõtiskleb, milline tee võiks viia koju. Ma arvan, et mitmed võivad selle loo idee leida üpris tuttava, olenemata või tänu selle lihtsusele,” räägib Bessede ninamees Maksim Kulsha.Singel on enamus digiplatvormidel alates tänasest ning selle järgneb Super Besse teine album La Nuit* 13. oktoobril nii digitaalselt, CDl kui vinüülil. Albumiga jätkub Valgevene bändi koostöö Läti leibeliga I Love You Records. Kõik albumi 9 lugu on kirjutatud bändi poolt ning masterdatud New Yorkis Paul Goldi poolt Salt Masteringis.

“Album räägib öistest seiklustest. Püüdsime kirjeldada tundeid ja ilu, mis kaasnevad momentidega sellest sügavast ajast, mida ümbritseb süngus koos kerge melanhooliaga,” räägivad bändimehed.Ametlik leht: http://supersuperbessebesse.com/
Facebook: https://www.facebook.com/superbesseband
Instagram: https://www.instagram.com/superbessemusique/
Twitter: https://twitter.com/superbesseband
YouTube: https://www.youtube.com/user/SuperBesseMusic

ivo
15-09-2017
kell 16:27

Sümpaatne theme :)