Valgevene jäämasin Super Besse

14-03-2014 | kirjutas: Rene13

Super BesseSuper Besse

28. märtsil kisub külmaks, klubis Sinilind astuvad TMW raames ülesse Vana Tallinna lembesed coldwaverid Minskist. Prantsusmaa-Valgevene telje loomisest ja Valgevene põrandaalusest muusika omapäradest vestis Super Besse laulev kitarristi Maxim.

Tere poisid, kuidas on elu Valgevenes? Metalibände on siin varem käinud, mida põnevat seal veel toimub?
Terekest. Elu veereb oma tavalist rada pidi. Meil on Valgevenes palju huvitavaid bände, mis esindavad laia kõlaspektrit, indist ja rokenrollist kuni metal-core-hard-heavy-roll'ini. Ja on ka väga häid bände, nagu näiteks Троiца. Meile meeldivad need kõik, kuna mida rohkem on bände, seda rohkem on riigis huvitavat kultuuri. Aga hetkel valitseb olukord, et ükski neist bändidest ei ole väga populaarne. Peaksime ehk neis asjus midagi ette võtma.

Nimetate end häbenemata coldwave'i bändiks. Kuidas selliste saundideni jõudsite?
Päris ausalt üles tunnistades - ei teagi. See juhtus ilma meie suunamiseta - saime prooviruumis kokku ning ainuke mõte oli, et võiks teha midagi põnevat. Meil oli üks kitarr, bass, kaks sünti ja trummimasin, selline varustus aitas meil luua sellise coldwave'i saundi. Loomulikult meeldib see meile endile väga. Ja arvan, et suur hulk pungi, coldwave'i ja postpungi lugusid, mida me varasemalt kuulanud oleme, on meid kuidagi mõjutanud. Aga coldwave ei olnud meil omaette eesmärgiks, lihtsalt kukkus sedamoodi välja.

Prantsusmaal asub Super Besse nimeline suusakuurort. Väike vihje prantsuse skenele või olete hoopis suusahullud? Nagu Kraftwerkil on Tour De France kinnisideeks.
Meie bassimees on suur Tour De France'i sõber, samuti Prantsusmaa ja mägede. Seda ka, et Super Besse kõlab vene keeles öelduna kui „superkurat“. Ja muidugi on selles nimes vihje meid mõjutanud prantsuse coldwave skenele. Omamoodi veidergi, kuidas kõik need faktorid aitasid meil bändile nõnda tabavat nime valida.

Kunagi, kui coldwave esimesel ringil oli, jäi raudne eesriie ette. Vähemalt meil siin Eestis oli elektrooniline muusika peaasjalikult akadeemiline või diibitsemine. Sest ega laiatarbe sünte ei olnud saada nagunii ja selle tulemusena kõva masinarütmi ja raginat ei kohanud. On teil infot siinpool raudset eesriiet tollal toimunud arengute kohta?
Selleaegsed Vene bändid meile väga meeldivad. НИИ Косметики, Звуки Му, Кино jne, nad on meile siiamaani eeskujudeks. Raudse eesriide tõttu ei jõudnud Lääne coldwave ka meie kanti. Isegi Kraftwerk oli kättesaamatu.
Liikus vaid eelpoolmainitud Vene bändide loomingut, kuigi neile oli väga raske korraldata kontserte või nende lugusid laiemale publikule mängida, sest selline tegevus ei olnud ette nähtud. Kurb lugu, sest seetõttu paljud bändid lihtsalt lõpetasid tegevuse.

Balkanil muidugi rokiti. Borghesia suutis ideed tabada. Laibach Jugoslaavia Sloveeniapoolsest otsast ja Sat Stoicizmo Horvaatiapoolsest on ka avangardsemad elektroonikabändid. Äkki sealtkandist midagi?
Selline elektroonilise muusika suund meid väga ei huvita. Meie saundi teevad sündid, trummimasin ning pungikitarr ja -vokaalid. Muidugi adume nende visioone elektroonilise muusika vallas, aga me ise püüame midagi hoopis teistsugust teha.

Igasugune minimal wave, kaasa arvatud coldwave, pidada hetkel New Yorki klubide kõige paremini hoitud saladus olema. Nii vanakool kui uued bändid, Brooklynis lausa skene tekkinud, samuti Bay Areas ja Flordias. Kas just next big thing aga omab meeletut potentsiaali põranda alt välja tulla. Super Besse on isegi Briti ajakirjade poolt korduvalt äramärkimist leidnud (auhindu saanud ja puha). Olete ise ka märganud, et huvi on viimastel aastatel tõusnud?
Tõepoolest, mingisugust tähelepanu oleme saanud, aga mitte nõndapalju kui sooviks. Ei usu, et coldwave sama populaarseks saaks kui rokenroll või isegi punk. Coldwave on keerulisem, selle tabamiseks ja omaks võtmiseks on rohkem pühendumust tarvis.

Seoses Venemaa tegevusega Ukrainas on oht uueks külmaks sõjaks. Coldwave oli omal ajal samuti poliitilistest pingetest inspireeritud. Sünguse tunnetamine läbi muusika või selle vastandina eskapistlik unistamine saavad jälle mõneks ajaks cooliks? Ma venet ei oska, millest õigupoolest laulate?
Venemaa tegevus Ukrainas on uskumatu ja see olukord kindlasti inspireerib paljusid muusikuid kirjutama protestilugusid, sest ükski tervemõistuslik inimene ei sooviks uut külma sõda. Super Bessel on palasid armastusest, protestist, tüdrukutest, alkoholismist, depressioonist jne, ei midagi eskapistlikku, aga lauldud läbi külma reaalsuseprisma. Märksõnadeks eneseiroonia, üksindus ning teistsuguse elu otsimine. Meie inspiratsiooniks on elu ja nagu igaüks näha võib, ei lähe elu just hästi.

musique pour les enfants*musique pour les enfants*
Superbesse internetis ilmunud EP kannab nime "musique pour les enfants*" (muusika lastele*). On see mõeldud popmuusikakriitikana? On ju popmuusika ja selle juurde käivad tööstusharud suunatud eelkõige ostujõulistele teismelistele, kelle mõju konjunktuurile oma vanemate rahakoti najal on märkimisväärne. Kasvõi MTV tekkimine. See oli puhtalt keskklassi laste sotsiaalse tellimuse täitmine.
Mitte ainult. See pealkiri on ka eneseirooniline. Meile meeldib mitmetähenduslikkus, see paneb mõtte liikuma. Meil on midagi öelda, me ei paku vaid võimalust rütmitaktis õõtsumiseks. Aga kui kuulaja ei soovi süveneda, siis on see samuti ok, sest tegemist ongi „muusikaga lastele“.

Miks "musique pour les enfants*" nime järel asterisk on?
Oh, see on vaid hoiatuseks. * meie lugudes ei ole ühtegi prantsusekeelset sõna.

Kas emakeeles laulmine on steitment või panustamine eksootika kaardile? Näiteks slaavi aktsendiga inglises laulmine muudaks Super Besse loomingu rahvusvaheliselt oluliselt ligipääsetavamaks.
Vene keeles laulmine ei ole mingisugune steitment. Kõik, mida oma kõrvaga kuuleme, paneme ka oma muusikasse. Üheski teises keeles laulmine ei tule seetõttu kõne alla. Super Besse peab olema täpselt selline.

Kes on need kaks "musique pour les enfants*" kaanepoissi?
Nad on meie sõbrad Minskist. Kasutame seda fotot, sest see tundub üsnagi provokatiivne. Nagu mõnikord meie muusikagi.

Olete nõus, et Ida-Euroopas on elustiilile rõhumist ühiskonnas vähemalt praegusel ajal, võrreldes Lääne-Euroopaga ja rääkimata Ameerikast, kõvasti vähem? Vaid tantsimise ja teiste hedonistlike vajaduste rahuldamise kõrval leiab muusika mahti ka elulistel küsimustel peatumiseks. Näiteks kasvõi vahe, missuguse paari teksapükse järgmisena ostan vs keda ma järgmine kord valin vms.
Jaa, muidugi. Ida-Euroopas on muusika rohkem põrandaalune mõttevoog, ühiskonna mitteametlikud mõtted. Meil on traditsiooniliselt probleeme riigijuhtidega ja võib tekkida palju jama, kui tahaksime oma vastumeelsust välja näidata. Linnaväljakul protesteerimine on muudetud ohtlikuks. Seepärast kirjutame rohkem protestivaimust kantud lugusid. Asjadest, mis on elus olulised, õigetest valikutest ja otsustest.

On üldse võimalik muusikaga maailma muuta? Ajaloost näiteid tuues, meil on siin Eestis laulev revolutsioon sümboli tähendusse seletatud.
Kõik on võimalik. Kahjuks ühtegi head näidet küll tuua ei oska.

Mis roll Valgevene ühiskondlikus elus popmuusikal hetkel on? Kasvõi ajaloolises plaanis on olnud?
Meil on postsovjetlikud popmuusikud ja nad on jubedad. Kunagi oli palju häid artiste, aga nad on surnud. Ühtegi head popmuusikut Valgevenes hetkel ei tegutse, head tuleb vaid põranda alt.

Mida Eestist teate? Vanemad omal ajal on käinud? Rammsteini liikmed on maininud, et neist olla osa õpilasvahetuse raames Nõukogude Eestit külastanud. Äkki olete sattunud mõnda Eesti bändi kuulama?
Ei ole Eestisse varem sattunud ja ei tea ühtegi Eesti bändi. Küll aga teame, mis on Vana Tallinn - loodetavasti on kohapeal kõik sama suurepärane nagu see hüva jook.

Läänest vaadates on Ida-Euroopa praktiliselt üks turg. Kuigi regiooniti on see piisavalt killustatud ja mingist ühtsusest rääkida ei saa. Aga siiski, kõige optimistlikuma stsenaariumi järgi proovite saada jalga rahvusvahelise muusikatööstuse ukse vahele läbi Baltikumi. Mismoodi teie kandist vaadates regiooni ühtsust kasvatada annaks? Kas üldse maksab, sest keelelised ja kultuurilised barjäärid jäävad nagunii jalgu.
Muidugi on kultuuri- ning keelebarjäärid. Aga seda tuleks vaadata teise nurga alt – tüdineb ju üksluisusest ning tahaks proovida midagi teistsugust, midagi mida pole varem kuulanud. Eriti nüüd, kus interneti tõttu on palju sarnaselt kõlavaid bände, tüdinevad inimesed aeg-ajalt neist standardkõladest. Siis otsib publik teistsuguseid saunde, erineva keele ja kultuuritaustaga. Ma arvan, et tuleb lihtsalt teha koostööd, et aidata inimestel leida seda värskust naabrusest.Kuidas showcase festivali formaati suhtute?
Ei ole varem kokku puutunud, on hea ära proovida. Loodetavasti saab põnev olema.

Mida Super Besse kontserdist oodata maksaks, punkivat vahetust või end publikust distantseerinud masinlikkust?
Punki kindlasti, meil on raske oma palasid tundetult esitada. Saab olema rokenroll koos jäisete tantsurütmidega.

Lõpetuseks klassikaline. Mis teie lemmik 7. rada on?
Proovi bändi Savages debüüdilt "Silence Yourself" lugu nr 7 - She Will.
Väga hea bänd, arvan, et see on tänavuse aasta parim album (ilmus 2013 tegelikult - toim.) ja see on nende parim lugu. Kivikõva lugu, jõuliselt ilmekas.

Rene13
Sage kirjasaatja Tallinnast. Eelkõige huvitatud sigakoertest.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

ivo
14-03-2014
kell 15:24

Event muidugi: 28-03-2014 TMW2014 / Rada7.ee esitluskontsert

ivo
14-03-2014
kell 15:36

PS. Peab Vana Tallinnat varuma vist.

tmw
15-03-2014
kell 14:50

Super Besse ka linnalavade programmis.

ivo
24-04-2014
kell 10:55

Super Besselt новый небольшой альбом ehk uus EP!

http://volna.afisha.ru/records/musique-pour-les-filles/
http://superbesse.bandcamp.com/

ivo
30-09-2014
kell 22:41

Max Radio Pieci sessioonis üles filmitud, veidi loba ja akustiliselt paar pala: https://www.youtube.com/watch?v=2zFg8Xvk3yk

Rada7.ee
11-05-2015
kell 22:25

Super Besse avaldas mais ilmuvalt albumilt esimese singli Holod


Super Besse avaldab esimese singli, pealkirjaga Holod, 25. mail ilmuvalt albumilt 63610*. Albumi annab (vähemalt siinkandis) välja meile juba tuttav Läti leibel I Love You Records.

Albumi nimi paistab küll saladuslik, aga viitab muidugi postikoodina Prantsusmaal asuvale “Super Besse” suusakuurordile.

“Albumil on mõned palad, mis on varasemalt avaldatud demodena, kuid need on kõik uuesti salvestatud ning muidugi on seal ka täiesti värskeid lugusid. Plaati tehes järgisime oma põhimõtet – teha see nii hästi kui oskame, jättes sisse ka kerge absurditunnetuse,” seletab Maksim Kulsha.

Leibeliboss ja kunstiline juht Bruno Roze: “Nägin neid esmakordselt Tallinn Music Weekil, 2014. Peale seda kutsusime nad mängima oma lavale Positivus festivalil, kuid hiljem Vilniuses proovis neid neid otse mu silme all üks Briti plaadifirma. Õnneks, 25. mail ilmub nende album I Love You Recordsi alt. See on meile suur väljakutse, sest me pole varem artistidega idast tegelenud. See on ühtlasi esimene bänd meil, kellel on Euroopa muusikaproffide poolt selline tähelepanu. Võib vabalt väita, et see bänd on “hot”. Kuulajad peavad veel mõned päevad kannatama, aga võin kinnitada, et see album on võrratu.”

Video @ YT:


Lugu @ SC:


Eelmisel ja sel aastal mängis Super Besse mitmel Baltikumi festivalil, sealhulgas Positivus 2014 ja Tallinn Music Week 2015, ning nad said pressi jäägitu tähelepanu. Siin mõned arvustused:

“The explosive performance of the Super Besse was the biggest surprise in this year’s festival [Positivus 2014] – as soon as I saw them I already knew that I’m looking at future stars,” Uldis Rudaks, Diena

"The band are stunning. Powerful, dark and thrilling like a stripped down, dislocated Joy Division if they had elected to use a drum machine. This is a thundering death disco that you can dance to, a melancholic and yet euphoric rush and a set full of powerful songs that have cranked up in sound since I last saw them a few months ago as what was once a band full of potential has become the real deal and is ready to make a big impression.” Louder Than War, UK

“Belarus based band Super Besse have been reading from Joy Divisions playbook: coldwave rushes, bass driven beats, stripped down and insanely tight drums fill the packed out Sinilind. It’s easy to think “derivative” but classic elements are taken and fed through modern machines, and modern minds, creating something that is brilliant in its own right.”
The Line of Best Fit, UK

“A hat tip is also due to preposterously young Belarusians Super Besse, whose Joy-Division-inspired-coldwave feels substantially less derivative and more legitimate when you realised they probably only had their minds blown by post punk a few years ago. A lot of that excitement is still there.”
Drowned in Sound, UK

22. mail esineb Super Besse Riias klubis Depo. See on esimene võimalus hankida nende uus album. Peale seda sõidavad nad Prantsusmaale Europavox festivalile, kuid suveks naasevad nad, et mängida Läti suurimatel festivalidel.

Super Besse – 63610* (I Love You Records 017) lugude nimekiri:
1. Holod
2. Kamni i les
3. Posmotri na menia
4. Berlin Zoo
5. Prikazanno
6. Mne vse odno
7. Vikluchi
8. Tak silno
9. Reka
10. Volosi Veroniki

evertp
12-05-2015
kell 20:41

Super Besse sunnib kõiki ka oma tagurpidi-instagrammi jälgima. Do it!

overture
13-05-2015
kell 11:31

Olen kusagil seda plaadikaant nagu ennem näinud, kuid teise bändi- ja plaadinimega.

ivo
13-05-2015
kell 20:44

Huvitav. Lihtne google pildiotsing midagi ei andnud.