Kadri Voorand

10-12-2010 | kirjutas: ivo

Kadri Voorand on jazzlaulja ja helilooja, kes on pälvinud oma värske loomingu eest korduvalt auhinnalisi kohti Uno Naissoo nimelisel noorte helililoomingu konkursil; lauljana on ta lisaks kodumaistele konkurssidele olnud esimeste seas ka rahvusvahelisel “Lady Summertime” võistlusel. 2008. aastal pälvis Kadri Voorand Noore Jazzitalendi Auhinna. Samal aastal esitles ta festivalil Jazzkaar oma debüütalbumit "Tunde kaja". Jazzi on Kadri Voorand õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias. Ta on esinenud mitmel pool Euroopas, aga ka Ameerikas ja Kanadas.

Kevadisel Jazzkaarel esitles Kadri Voorand koos Virgo Sillamaa ja Taavo Remmeliga uut laulukava “Sina ja Mina” eesti väärtluulele. Arvustajate ja kuulajate poolt pälvis kontsert sooja vastuvõtu. Intiimne ja kodune õhkkond sobis sellele kontserdile väga hästi. Nüüd on oodata kava edasiarendust ning seda on järgmine võimalus tulla kuulama Jazzkaare Jõulujazzi raames Kumu auditooriumisse sellel pühapäeval, 12. detsembril kell 20.00. Külalisena astub kontserdil üles ka pool aastat tagasi kokku tulnud vokaalkvintett Estonian Voices, kus ka Kadri laulab.

Palusin Kadril öelda paar sõna pühapäevase kontserdi kohta, kuid mu lõputu uudishimu ei andnud asu ning esmalt uurisin septembris toimunud Berliinis käigu kohta. Kui uudiseid mäletate, siis sel aastal oli Popkommi kavas lausa kaks Eesti artisti – Kadri Voorand ja Iiris – ning toimus ka Tallinn Music Week’i, Euroopa Kultuuripealinn Tallinna, Jazzliidu, Eesti Muusika Ekspordi ja Berliinis asuva Eesti Saatkonna poolt korraldatud meeleolukas vastuvõtt „Meet Estonia“.


Esiteks tahan väga teada, kuidas sul läheb ja kas Berliinis käimisest ka midagi põnevat sündis? Esinesid ju seal Jazzkomm laval ning vähemalt festivali veebiväljaanne kiitis esinemist väga. On see muutnud plaane või vähemalt tekkinud huvitavaid mõtteid? Või on vahepeal juba midagi muud väga olulist toimunud?
Berliinis läks mul väga hästi. Praeguseks on asi nii kaugel, et olen allkirjastanud plaadilepingu ja peatselt läheb Saksamaal trükki minu album "Tunde kaja", mille annab välja plaadikompanii Zounds Music Records. See kontakt saigi alguse Jazzkommilt. Vastukaja sain ma nii mõneltki teiselt seal viibinud managerilt, kes on minust olnud huvitatud juhul, kui ma uue plaadiga välja hakkan tulema. Vaatame, kuidas need suhted kulgevad, kui minu viimane plaat Saksa turul saadavaks muutub.

Kuna olen endiselt iseenda manager, siis pole viimasel ajal kahjuks kõikide minu projektide jaoks piisavalt aega jagunud ja nii olengi viimasel ajal keskendunud rohkem triole, vokaalansamblile ja koolile, mida ma peatselt lõpetama hakkan. Kuid kindlasti asun uue aasta alguses tõsisemalt tegelema taaskord ka oma suure bändi tegevuse korraldamisega ja seda esmalt siis Saksamaa suunas.

Teiseks tahaks teada rohkem uuest kavast, mida pühapäeval trioga esitate. Tean, et see muusika on loodud Eesti luulele - millisele ja miks just sellele ning mis on teemaks ja meeleoluks?
Trioga esitame luulekava "Sina ja mina", mis on alguse saanud samanimelisest kogumikust pärit luule viisistamisega. Nii Virgo kui minu jaoks on hea luule äärmiselt inspireeriv alusmaterjal ja nii hakkaski nende esimeste laulukeste ümber kogunema järjest uuemaid Eesti luulele kirjutatud palu. See muusika erineb näituseks minu plaadil "Tunde kaja" kõlavast loomingust väga suurel määral ja on ehk lihtsakoelisem. Pigem lasub rõhk tekstil endal.
Aasta jooksul on kogunenud päris suur hulk materjali, mida vähehaaval oleme hakanud ka juba salvestama. Julgen väita, et muusikat on küll juba peaaegu kahe plaadi jagu. Pühapäeval tuleb esitusele nii vanemaid kui uuemaid lugusid. Arvestades, et projekt ise ongi ligi aasta vanune, on lausa imelik ütelda osade palade kohta, vanad lood.

Aga mida kujutab endast Estonian Voices uus repertuaar?
Estonian Voices teeb sellises koosseisus oma esimese etteaste. Vokaalansambli idee sai alguse küll juba varakevadel ning suve hakul andsime algse koosseisuga isegi paar kontserti. Praeguseks on küll algne tuumik sama, kuid vahetunud on paar lauljat ning lisandunud on üks naishääl, nii on meid kokku kuus, Mikk Dede, Mirjam Dede, Maria Väli, Ott Kask, Aare Külama ja mina. Pühapäeval esitame peale originaalloomingu ka jõulu- ning jazziklassikat. Sellele kontserdile järgneb aasta 2011 jooksul mitu workshop'i tuntud vokaalansambli M-Pacti eestvedajaga. See on ka üks peamisi ajendeid, mis meid kokku tõi.


Ürituse teema:
http://www.rada7.ee/?s=f&k=1&id=49621

Kadri Voorand @ MySpace:
http://www.myspace.com/kadrivoorand

Ivo Kiviorg
Ivo on olnud radaseitsme aegade algusest selle eestvedaja ja üks kirjutajatest. Aja jooksul teinud kaastööd pea kõikidesse kohalikesse päevalehtedesse ja hunnikusse ajakirjadesse ning olnud nõu ja jõuga abiks mitmete ürituste ja festivalide korraldamisel.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

helens
10-12-2010
kell 10:32

tore lugu :)

ja Kadri Voorand on fantastiline - andekas, ilus, tark naine.

ivo
10-12-2010
kell 10:33

ja Kadri Voorand on fantastiline - andekas, ilus, tark naine.

Oo jaa, nii tubli.

painkiller
10-12-2010
kell 10:44

pildid on imelikuks photoshopitud

Trash
10-12-2010
kell 10:58

pildid on imelikuks photoshopitud

Ma vaatasin, et Jaagup Kreemi on veits tuunitud.

maunz
10-12-2010
kell 14:01

Rõõm lugeda! :)

sipsic
10-12-2010
kell 14:21

pildid on imelikuks photoshopitud
Ma vaatasin, et Jaagup Kreemi on veits tuunitud.

y

triip
10-12-2010
kell 16:02

tore lugu :)

ja Kadri Voorand on fantastiline - andekas, ilus, tark naine.


syda

mkiis
10-12-2010
kell 16:17

Mina "Üdi klubis" vaatasin, et mõni Krahli näitleja näitleb, et on laulja (Erki laur näitleb, et on baarman).

boddahh
29-12-2010
kell 16:31

pildid on imelikuks photoshopitud

Ma vaatasin, et Jaagup Kreemi on veits tuunitud.

:DDDD kusjuures oleks jah nagu...

Rada7.ee
16-04-2016
kell 18:53

Kadri Voorand esitleb uut albumit “Armupurjus”


Jazzitalendil Kadri Voorandil ilmub aprillis kolmas autorialbum “Armupurjus”, mille esmaesitlusi on võimalik kuulama minna alates 17.aprillist Jazzkaare raames neljas linnas - Rakveres, Tartus, Tallinnas ning Viljandis.

Kadri Voorandi muusikaline fantaasia ning ekspressiivne eneseväljenduslaad on taas leidnud tee uuele albumile “Armupurjus”. Senisest triost koos Virgo Sillamaa ning Taavo Remmeliga on saanud kvartett - ansambliga liitus aasta eest üks oma põlvkonna eredamaid Eesti löökpillimängijaid Ahto Abner ning lisaks suurenenud koosseisule võib Kadri Voorandit nüüdsest kuulda ka klaveril. Seega on uue albumi helipilt varasemast oluliselt jõulisem​,​ säilitades siiski lüürilisromantilise alatooni. Uue muusika kõrval jõuab plaadile ka kauaoodatud “Kui need laiad meretuuled”.“Salvestuse käigus Itaalias sündis palju uut muusikat. Äärmiselt põnev oli õhtute kaupa jämmida nii popi, rocki kui ka maailmamuusika piirimail. Meie loomingulisele kollektiivilie piirid ei sobi ja seepärast ei hakka meil ka kunagi igav. Tänaseni tundub õnneks, et ka publik on meiega ühte meelt nii Eestis kui mujal maailmas​," lisab Kadri Voorand.​

Komponeeritud laulud vahelduvad - sarnaselt trio plaadile - improluudidega, mis on jämmi käigus sündinud lõbusad miniatuurid. Just need toovad veelgi enam esile ansambli mängulise poole. “Armupurjus” on julge, žanripiiridest vaba, ent kuulajale alati kättesaadav muusika ansamblilt, mille kontsertesitused rabavad sageli plahvatusliku energia ja dünaamilise koosmänguga.​

Lauljatarilt on​ varasemalt​ ilmunud kaks autorialbumit – Kadri Voorand Quintet’iga „Tunde kaja“ (2009) ja trioga salvestatud Eesti luulest inspireeritud „Kosmogooniline etüüd“ (2012). Neist viimane album jõudis ka Euroopa jazziajakirjanike edetabeli top 10-sse.

Esimeste seas pälvis ta noore jazzitalendi auhinna, 2015. aastal võitis ta aasta parima jazzartistina maineka Danske Jazziauhinna. Mullune loominguaasta oli lauljatarile pööraselt põnev pakkudes rohkelt loomingulisi väljakutseid.

Kontserdid toimuvad:
17. aprill Rakvere Tark Maja
19. aprill Tartu Elleri kooli Tubina saal
26. aprill Tallinn Vabalava
30. aprill Viljandi Pärimusmuusika Ait

Rada7.ee
13-11-2017
kell 18:28

Kadri Voorand kirjutas esimese suurvormi ja eepose

Fotol Kadri Voorand, pildistas Stina Kase.Fotol Kadri Voorand, pildistas Stina Kase.
Kadri Voorand kirjutas esimese suurvormi ja eepose, mis kannab pealkirja „Laineile end kingin”. Tegu on heliteose ja regivärsilise lühieeposega, mis jutustab ennemuistse loo saatuse vääramatust jõust ja armastusest. Heliteose tellis Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning see jõuab esiettekandeni 22. novembril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 26. novembril Tallinna Niguliste kirikus.

Autor ise nimetab värsket teost oma elu tähtsaimaks looks. Eeposes, mille Kadri Voorand kirjutas Eesti muinasjuttude ainetel, kohtuvad meremees, tema kolm tütart, külanaised, haldjad ja mitu Eesti pärimusest tuttavat tegelast.

Voorandi esimene suurvorm on kirjutatud spetsiaalselt Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ning soolohäälele, klaverile ja kontrabassile. Uudisloomingu tellis Kaspar Putniņš, kes soovis Voorandilt teost, mis annaks koorile värskeid impulsse ning asetaks lauljad uudsesse olukorda. Kadri Voorandi sõnul on ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori kõla imetlenud ning see inspireeris teda ka selle teose kirjutamisel: „Koor andis võimaluse kasutada teisi värve ja tämbreid, katsetada heliefektidega. Ka improvisatsioonile sai kooriosas ruumi jätta. Kirjutasin kooripartii ilusa ja heakõlalise”.

Kontsertidel kõlavad veel nüüdismuusika klassiku John Cage’i ja Anders Hillborgi teosed, juhatab EFK peadirigent Kaspars Putniņš. „Tahtsin teha väga erilist kontserti just koos Kadri Voorandiga ja mis sobiks Niguliste kiriku akustikasse,“ ütles Putniņš. „Mul olid mõttes juba John Cage’i „Four²“ ja Anders Hillborgi „Mouyayoum“, mis loovad lummava igavikulise helidemaailma. Nende kõrvale tuli kontrastiks kontserdi keskne teos Kadri Voorandilt − „Laineile end kingin“, milles on story, süžee ja karakterid“.

Muuhulgas annab Voorand eepose välja ka raamatuna, millele on illustratsioonid teinud Urmas Viik. Raamatut esitletakse heliteose esiettekannetel.