Esimene Tallinn Music Week oli edukas!

Kirjutas ivo
05-04-2009

Eesti esimene ulatuslik muusikatööstuse seminar-konverents ning showcase-festival Tallinn Music Week on selleks korraks möödas ja aeg on võtta kokku, mis toimus ning uurida, milline on tagasiside. Lühidalt võib öelda, et võite juba märtsi viimase nädalavahetuse kõik oma 2010 kalendritesse märkida!

Selle aasta showcase-festivali raames astus Tallinna klubides kolmel õhtul üles 65 Eesti bändi ja artisti. Kavas oli MTV New Sound of Europe 2007 võitjad Bedwetters, kohalikud superstaarid Tanel Padar & The Sun, plaadifirma Stupido veteranid J.M.K.E., John Peeli lemmikud Röövel Ööbik, kohalikud industriaalmetali ristiisad Pedigree, Soome-Eesti elektro-pop duo Popidiot, tipp-pianist Rein Rannap ja viiulivirtuoos Tiit Kikas, punk-friikshow punt Stella ning lai valik teisi artiste, jazzist metalini. MTV esitletud õhtu klubis Hollywood kandis stiilselt välja ka baltikum-nordic liini, mahutades programmi lisaks kohalikele talentidele ka MTV Baltic eduloobändi Happyendless Leedust ning Soome elektro-punk-rock bändi Disco Ensemble.

Pressi-paneel neljapäeval. Pildistas Hanna Lehari

Festivali seminarides diskuteeriti meedias kirgi kütnud teemal „EAÜ võitluses Youtube’iga“, kus IT- visionäär Linnar Viik pakkus teemasse uudseid vaatenurki („Is Music For Free?“); arutleti, mis võimalused on ühel väikeriigil end efektiivselt maailmas tutvustada („Small Country, Big Brand“); vaieldi erinevate kultuuri ja muusika toetamise mudelite üle muusikaekspordi valdkonnas ja üldisemalt („The Role of Music Export Office“), räägiti muutuvast ja muutunud muusikameediast: harjumuspärased kanalid VS lõputud võimalused tasuta internetipromoks („Ways to Promote Your Music…“) ja jagati naljakaid ja õpetlikke lugusid-kogemusi tuuritamisest („How to Tour Your Band“). Lisaks oli juba niigi tihedas seminarikavas intervjuu Rein Langiga teemal “When Rock Music Came to Estonia – remembering the good old days”!

Seminaripaneelid. Pildistas Hanna Lehari

Festivali peakorraldaja Helen Sildna kommenteerib, et esimesel Tallinn Music Weekil läks tõesti uskumatult ja isegi üle ootuste hästi. „Raske on praegu isegi endal uskuda kui hästi. See tõestab muidugi, et oli viimane aeg midagi taolist Eesti muusikaelus korraldada. Alustasime juba neljapäeval esimese väljamüüdud kontsertiga Rockstarsis, mis oli legendaarse soome indie-leibeli Stupido sünnipäevapidu. Nagu oodata oligi, siis Von Krahlis toimunud kontserdid müüdi mõlemad esimeste tundidega välja, saalid olid kõik viimseni rahvast täis ning näha oli, et tegemist ei olnud mitte vaid tavapärase nädalavahetuse-klubipublikuga vaid et Eesti publikule oli siiski ürituse idee ja sõnum kohale jõudnud – programmid näpus tuldi õigetesse klubidesse ikkagi teadlikult just ka kindlaid bände vaatama – oli näha, et publik oli eeltööd teinud ja arvatavasti meie kodulehel end ka bändide ja nende muusikaga kurssi viinud. Ääretult tore oli ka see, et meie kontserdikohad olid kõik erineva karakteri ja fiilinguga. Mustpeade majas sõbralik, hubane ja intiimne, Rotermanni Jahulaos moodne ja innovatiivne, Juuksuris jälle omamoodi tore, klubis Hollywood sai kogeda suure lava tunnet, No99 Teatris toimis jazzi-folgi programm kahel korruselt eriliselt hästi, Tapperis oli ehe raskema rocki teema jne. Iga koht ja lava õigustasid ennast 100%liselt ja kogusid ka huvitatud publiku, mitte keegi ei jäänud tähelepanuta. Samamoodi oli suur rõõm publikut jälgida – tõestus, et Eesti muusikutel on nii suur ja entusiastlik kodupubliku toetus, see on kirjeldamatult oluline. Usun, et peale esimest Tallinn Music Weeki ei saa mitte ükski üritusest osa võtnu öelda, et Eesti muusikas pole midagi huvitavat toimumas. Me peame olema oma muusikute üle ääretult uhked. Milline hulk andekaid tegelasi!“

Esinejad. Pildistas Mats Õun

Äärmiselt oluline aga oli, et sel korral ei uurinud Eesti muusikat mitte ainult me ise, vaid klubides nägi ka kaelakaartidega tähtsaid muusikategelasi üle Euroopa, kes olid kõik just selle pärast Tallinnasse kohale sõitnud, et Eesti musaelule pilk peale visata. Tegijaid-otsustajaid oli olulistelt Euroopa showcase-festivalidelt, korraldajaid mainekatelt festivalidelt ning lisaks promootoreid, mänedžere, agente, plaadifirmasid, kirjastajaid ja muusikameediat – kõik põnevil, mis sel Eestil siis pakkuda ka on. Väliskülaliste hulgas olid mitmed tuntud Euroopa muusikaäri professionaalid nagu Gunnar Madsen (Danish Rock Council asutaja), Jan Sneum (EBU üks eesrääkijatest), Aine O’Keeffe (loometööstuse spetsialist UKs), Dan Panaitescu (Sziget festivali juht), Jonas Holst (Sony ATV publishing A&R), Juha Kyyrö (Soome edukaima agentuuri ja leibeli Fullsteam juht), Juhani Merimaa (Tavastia klubi, festivalide Ruisrock ja Ankkarock omanik ja juht) ja paljud teised. Üritust tuli kajastama ka ajakirjanikke Euroopa mõjukatest muusikaajakirjadest, näiteks Drowned in Sound, Pollstar (Inglismaa), Rumba (Soome) ja MusicWoche (Saksamaa).

Melu. Pildistas Hanna Lehari

Samas ei tasu aga oodata juba homsetes uudistes suuri bändide edulugusid – siit alles töö algab. Helen rõhutab: „See on nüüd VÄGA oluline, et kõik saaksid aru – loomulikult ei käi see nii, et üleöö teeks keegi ära mingi plaadilepingu. Tuleb olla realistlik – paljud meie külalised olid esimest korda Eestis. Nad said sel nädalavahetusel teadlikuks, et meil ÜLDSE siin mingit muusikat tehakse. See on alles pinnas, mida tuleb nüüd hakata suure tööga harima ja siis mingil hetkel saab siia ka mingeid seemneid külvata. Edasi tuleb teha süstemaatilist ja tarka tööd. Jah – mitmed külalised on maininud mitmete bändide nimesid. Need on aga kontakti-niidijupid, millega tuleb kõigiga edasi tegeleda. Ja need niidikesed on haprad ja ka loomulikult kerged katkema, kui nendega õigesti ümber ei käida. Ilmselgelt ei saa TMW organisatsioon kõikide bändide eest seda kommunikatsiooni edasi hallata, bändide peavad nüüd ise suhtlema ja tegelema hakkama. Teatepulk on mõnes mõttes neile nüüd edasi antud.“

Helen lisab, et kõik väliskülalised tulid siia praktiliselt null-ootustega ning see mis neid siin ees ootas oli kordades positiivsem üllatus kui keegi neist oleks osanud oodata. „Sellist positiivse tagasiside tulva ei oleks julgenud lootagi mitte. Tuleb aru saada, et seda tüüpi ürituse juures on hästi palju olulisi nüansse – meie külaliste hotell Nordic Hotel Forum on just täpselt selline innovatiivne ja uuenduslik hotell, mis sobib TMW ideoloogiaga nagu rusikas silma auku, sealt edasi – Tallinnas on nii palju põnevaid väikseid klubisid-baare, mis ei ole live-klubiks ehitatud, on aga täiesti unikaalsed kohad: mõelge ise, jalutad imposantsest ja väärikast No99 teatrist tillukesse Balou lounge’i, mis on ehitatud keskaegse linnamüüri sisse! See on kõik nüüd alles miljöö-küsimus, mis on aga ju ääretult oluline kui me tahame edaspidi loota ka sellele, et siia veel ja veel rohkem väliskülalisi saabuks. Siit edasi on oluline muidugi asja professionaalne organiseerituse tase ja minu rõõmuks komplimente jagus. Kõige olulisem aga loomulikult: eranditult kõik olid rabatud meie bändide tasemest – huvitavad, maitsekad, omanäolised, entusiastlikud bändid. Pean ütlema, ka mulle avaldas nii mõnigi etteaste ääretult muljet. Näha oli, et bändid olid endaga ka tööd teinud – konkreetsed lühikesed ja löövad kavad, kus välja pandi oma parim. Hea meel on ka selle üle, et appi tuli meile partnerina Eventech’i heli ja valguse firma – Eesti bändidele õnnestus seeläbi anda ka parim võimalik helikvaliteet, mis ei ole ilmselgelt vähe-oluline. Siin siis ongi see tõsiasi – meie kätes on siin väikses Eestis tegelikult tohutu hulk võimalusi, talenti ja vahendeid – tuleb ainult osata neist see parim välja võtta! Kõike saab ju teha pisut poolikult, saab aga teha ka maksimum-programmil. Seda me üritasime. Kuigi arenemisruumi on meil veel ääretult palju loomulikult. Samas on ka aga väga palju ideid järgmisteks aastateks!“

Veel artikleid