Intervjuu — Slide-Fifty

14-02-2005 | kirjutas: IsKrA

Neljapäeva õhtu. Seadsin juba varakult sammud bussipeatusesse, et enne kella kaheksat Tartus olla. Sealsesse klubisse Tallinn oli kogunemas rõkkavaid noori, kes kõik juba pikisilmi Slide-Fifty plaadi esitluskontserti ootasid. Ja noh, eks oli neil ju ka põhjust — anti ju välja Eesti päris kindlasti esimene surf punk album. Juba enne kella üheksat astusid Slide-Fifty poisid lavale vana kultusfilmi "Superman" theme’i saatel. Live rokkis täiel võimsusel. Lisaks Slidele oli lavalaudadel näha veel teisigi tuttavaid nägusid. Näiteks Mart ja Arno ansamblist From Private Letters ning Kerli Kõiv. Live oli Slide-Fiftyle täiesti omane — rõõmus, hoogne ning täis positiivset energiat. Rahvas läks muusikaga momentaalselt kaasa. Järgmise päeva pärastlõunal kogusin poisid kokku, et nendega paar sõna juttu puhuda. See ongi nüüd see, mis välja tuli ...

Enamus asju on siin maailmas mingi kindla tähendusega. Mis on teie bändi ülesanne? Miks bänd üldse alguse sai?
Martin (edasipidi M): Esmalt, et täita meid ennast selle muusikaga. Muusika on midagi, mida on vaja endale toota. Sander, aita mind korraks ... mul on juhe koos ...
Sander (edaspidi S): Meie bändi ülesanne ongi teha Eestis midagi sellist mida Eestis ei ole enne tehtud ... üritada sellega maailma minna.
M: Lühikese lausena kokku võttes: teha huvitavat kiiret punkrock muusikat, panna turbolt pidu ja kirjutada meeldejäävaid laule.

Kas bändi line-up on algusest peale sama olnud?
S: Ei ole olnud sama algusest peale bändi line-up. Kõigepealt alustasime mina, Kalle ja Ramon. Ramon on praegu From Private Lettersi kitarrist. Tema mängis meil bassi, mina mängisin kitarri. Muutus tuli kaks aastat tagasi, kui Martin tuli bändi kitarri mängima ja Ramon hakkas selle aasta sügisest FPL-is mängima. Mina mängin nüüd hoopistükkis bassi, sest Martin mängis kitarri juba siis palju paremini kui mina.

Eestis on palju muusikalisi grupeeringuid. Mis teid teistest eristab?
M: Ma julgen öelda, et kuna tegemist on kindaslti Eesti kõige esimese pop-punk plaadiga, siis juba see on korralik eristus. Siis ma arvan, et võib öelda ka seda, et erinevalt paljudest, suudame me kontserti andes laval veenvad välja näha, mis minu arvates on puudu paljudel Eesti noorbändidel.
S: Ei ole produtsentide kätetöö, midagi ei tule lindilt ja mängime live’is alati otse ja tahame laval möllata, et seda tunnet kõige paremini koos muusikaga edasi anda.

Kuidas te oma muusikat teete? Kas teil on mingi välja kujunenud lugude kirjutusrituaal või midagi? Kust tulevad ideed lugude jaoks?
M: Tänaval, öösel kell kolm peolt koju kõndides, siis tulevad alati kõige paremad viisid. Nii igav on, siis ma alati ümisen.

Slide50 — Slide-Fifty. Saan aru, et teil toimus nimevahetus. Kas see on tõsi ja miks selline muutus?
M: Nimevahetus on 100% tõsi. Peamine põhjus, miks me vahetasime selle nime ära, on see, et inimesed võtaks seda kui Slide-Fifty, mitte Slide-viiskümmend. Et vältida seda eesti ja inglise keele kokkuviimist.

Igipõline võrdlus ansambliga Blink-182 nii muusika, nime kui ka attitude’i poolest. Kuidas suhtute sellesse võrdlusesse?
M: Nagu keegi tark mees kirjutas rada7 foorumisse, ma kahjuks ei mäleta küll, kes see oli, et ei ole võimalik teha pop-punk muusikat nii, et see ei sarnaneks Blink-182-le. See on lihtsalt võimatu.
S: See oli sellepärast, et igal muusikastiilil on oma kõvad nimed, mille järgi teisi bände, kes seda muusikastiili viljelevad, rühmitada saab.
M: Nagu näiteks musta metalli bändid on juba välismaa leibelite all ja tublit tööd teinud. Ma võin võtta ükskõik millise black metal bändi välismaalt ja kuulata neid kõrvuti ja siis öelda et see on nii sarnane ja täpselt sama. Blink on meie jaoks kuidagi eriti rõhuvalt välja toodud. Inimesed ei ole kas kursis või ei mõtle selle peale, et see on muusikastiil ja üks bänd ei domineeri seal stiilis.
S: Mind see võrdlus ei häiri, sest Blink on end täiesti tõestanud. Nad on ka nullist alustanud ja ennast üles töötanud bänd. Mingit häbi ei saa olla, saab olla ainult tore tunne ja võtta seda kui komplimenti. Ise arvan, et me ei vääri seda võrdlust, sest nemad on maailmastaarid ja meie oleme lihtsalt üks huvitav bänd Eestist.

On ka ammune vaidlus, mis on punk ja mis mitte. Mis on teie arvates punk ja kuidas te enda muusikat liigitate? Kas teie olete punk?
M: Punk on väga lai mõiste. Kõige lihtsam on võtta vanakooli punkbändid, Sex Pistols ja Clash ja siis võtta, mille vastu nemad olid ning siis öelda, et vot see ongi punk.
S: Punk on mulle selline vaba stiil. Sõltumatus ja mingitele standartitele mittevastamine. Sa teed seda, mida sa tahad. Punk ongi nagu vabadus teha, mida ise soovid. Ja ma leian, et see on punk muusika, kui veel arvestada meie lugude juures
kiiremaid temposid ja meloodiaid ... mis on siis iseloomulik meloodilisemale punk muusikale ... et kindlasti on see punk muusika.
M: Meie vastasseis on võib-olla väljendunud just noorte rõhumise vastu olemises. Vanemad rõhuvad oma lapsi ja ei lase neil teha seda, mida nad ise tahaksid.
S: Vanemad üritavad lastele teed ette näidata, et te võiks seda teha, aga äkki lastel on juba oma ideed, mis ei pääse esile, kui vanematel on kujunenud kindel visioon, kelleks nende tütar või poeg peab saama. Kindlasti ka erinevad suhteprobleemid. Samas ka kõik rõõmud.

Kuidas hetkel Eesti muusika scene teile tundub? Kas midagi on ülekaalus?
M: Minu arust on crap suht ülekaalus. Kurbusega pean ütlema, et enda eesti lemmikud, peale Dagö, kuuluvad sinna andergraund skenesse ... rohkem raskema muusika poole. Mainstream'is ja popmuusikas on võimatu leida midagi, mis on maitsekas ja stiilne. Kõik on ühe paugu järgi sitt.
S: Eesti alternatiivroki kuulajaskond ei ole ilmselt väga lai, või siis see muusika ei sobi avalikkusele, et nüüd õppida kuulama ja armastama seda muusikat. Sellist popmuusikat on väga palju, aga samas sisu võib jääda kesiseks.

Paljudel inimestel on, või saab olema teie plaat kodus riiulil. Olete te ise oma albumit juba kuulanud? Kas meeldib?
S: Jah, olen kuulanud hommikust õhtuni, söögi alla, söögi peale ja öösel magades ning mulle meeldivad kõik laulud.
M: Selle küsimuse juures oleks kõige õigem laskuda lindistamise juurde. Kui on küsimus, kas plaat endale meeldib, siis võib öelda, et peale seda tööd see peab meeldima. Muidu poleks keegi seda ette võtnudki. Plaadi tegemine ise kestis umbes neli kuud koos varase pre-production’i ja hilisemate miksimistega. Alguses tegime kõvasti proovi, kogusime ideid, siis lindistasime plaadi one-on-one. Siis aitas meid Jaan Varts, kes lisas oma ideid ja aitas osa kraami välja praakida. Siis võtsime veel juurde instrumente, mida olime ammu planeerinud: klaver, viiul, tšello, tromboon, keyboard’id, ja veel igasugu naljakaid vidinaid, et kõike huvitavaks teha. Inimesed, kes seda muusikat muidu ei kuula, võiks ka võtta selle plaadi ja leida sealt midagi meelepärast.

Kas album ja sellel olevad lood kannavad endas mingit sügavamat tähendust? Kas mõni lugu on mõne huvitava tekkelooga või pühendusega mõnele inimesele?
S: Kindlasti on pühendatud mõnele inimesele. Kindlasti on ka tekkimiskäik mõne loo puhul täiesti tunnetatav emotsioonist.
M: Situatsiooni emotsioon. Näiteks sõnad — ühest situatsioonist tuleb nii suur annus rõõmu või kurbust, et kirjutan kohe loo ära. Või midagi jubedat, mida oled näinud ja siis mõtled, et kuidas nii saab ometi ... inimesed mõelge! Ja siis lähen teen loo ära.

On see juhus, et teie esimene singel "Dreams Won't Come True" tagurpidi kuulates Saatanast räägib?
M: Muidugi ei ole ... heheheee ...
S: Peabki rääkima saatanast.
M: Saatan teeb meist kuulsad inimesed.
S: Me ei käi kirikus ja tahame ainult saatant kummardada.

Kui üks Saue kohalik ajaleht teid intervjueeris, kuulsin ma, et Martin peab
küülikufarmi, sest tal on prillid. Kas see on väga vaevanõudev töö?

S: Mina ei mäleta seda intervjuud ... aga eks neid intervjuusid on ka palju olnud ...
M: Farme on ka sitaks olnud, ma ei mäletagi.
S: Praegu oleme rohkem lehma peal, piim on kalliks läinud.
M: Alma muutis oma logo ka ära, kole logo on ... kammib.
S: Tere piima tõrjusime välja Tallinna turult. Alma on meie brand tegelt. Martin ise teeb maha ... talle logo ei meeldi. Noortele läheb muidu hästi peale. Meil on uus promo plaanis järgmistel live esinemistel — piimaga näkku ja mosh’ima.

Kuuldavasti pidid kolledžpunkarid skoorima palju tüdrukuid oma mussi ja attitude’iga. Kuidas teil on, kas teil kõigil on tüdruksõbrad ja kui ei ole, siis miks ei ole?
M: Skoorimise all sa mõtled, nagu kepime koguaeg?
Kalle: Minul on, aga Laasner ütles et mul ei ole naist.
M: Ma ütleksin enda poolt nii, et Kallel on tüdruk. Praegu muidu intervjuud kirjutades võid kirjutada, et keppisime robustselt.
S: Ei ole kahjuks tüdruksõpra endal. Ma olen küll õigeid näinud, aga õiget leidnud ei ole.
M: Mu hing on niivõrd muusikale antud, et ma ei saaks end tüdrukule pühendada. Tüdrukule jääks nii väike osa minust.
S: Aga ma võiks öelda, et me tahame küll naisi. Muidu arvatakse, et me teeme ainult muusikat ja naisi ei taha, aga tegelikult tahame küll. Tulge kontserdile palun ... hehe ...
M: Tulge kontserdile ja me valime välja endale ... kõiki naisi tahame.

Mis on teie kõige tähtsam/parim kogemus kogu selle bändi tegemise aja jookusl?
M: Selle võib võtta kokku kui bändi tegemine. Siis järgmine asi live, mis on alati üks joovastavamaid kogemusi. Plaadi presekas oli väga kõva sõna. Mulle isiklikult jääb kõige südamelähedasemaks esinemine Lätis. Läksime esimest korda ja arvasime, et meid vilistatakse välja ... mingi suvaline bänd Tartust ... aga tegelikult olid inimesed meist juba kuulnud ja elasid tohutult kaasa. Kõige lahedam mäsu mida ma kunagi läbi elanud olen. Peale seda tekkis tunne, et ma ei taha enam kunagi midagi muud kui bändi teha. Las see tunne kesta igavesti!

Slipknoti tüübid pidavat ennast lõikama enne live’i mängimist, et õige feeling sisse tuleks. Mida teie enne live’e teete õige feeling’u saavutamiseks? Lõikate üksteist?
M: Sügame kotte, laseme ühe peeru, et laval oleks puhas õhk. Meil ei ole eriti palju vaja, et õigesse elementi saada.
S: Kõigil on tegelikult oma väike nüanss. Kalle näiteks põristab trummipulkadega, et oma käed viia vastavasse konditsiooni (sellele kommentaarile järgneb suur üldine naer). Ta ei tee seda lisaks, mida te kõik mõtlesite. Martinil on enamasti unekas. See on indikaator, mis näitab, et kõik on korras ja live võib peagi alata. Mina ise häälestan oma kitarri nii palju kui saan, et laval kohe häälest ära ei läheks vaid mingi kolmanda loo ajal näiteks.

Kas tahate ise veel midagi lisada?
S: Janniga oli väga tore vestelda. Tule jälle külla, iga päev vestleme.
M: Niipalju veel, et plaadi tulekuga anname umbes 20 kontserti, et nii-öelda sisse pühitseda oma plaati. Oleme kontsentreeritud suurlinnade peale. Tallinnas üritame väga suure publikuni jõuda. Üritame koolides näiteks anda live’e, et paljudele inimestele salvata meie Slide-Fifty positiivset pisikut.
S: Põlvasse tahame kindalsti minna, Valka, Jõgevale on kindel plaan minna. Narva nüüd ilmselt ei saa enam, kui piirileping tuleb, aga siis teeme arvatavasti Petseris staadioni-live’i kohalikul jalgpalliklubi väljakul 40000-le inimesele.

Tänasin Kallet, kes oli kõige jutukam, pakkisin oma pambud ja tulin tulema.

Piltide autor Mailis Kuur.

kõnd
13-02-2005
kell 21:50

kammib n tehke kallega midagi.loba pidamattus ma ütlen.hehe

kbong
13-02-2005
kell 21:53

jannmänn on ka millegi asjalikuga hakkama saand n

zaabaz
13-02-2005
kell 22:02

rock on ! n n

n n

JRGN
13-02-2005
kell 22:47

aga kelle lõng, esimese pildi nurgas on?!?!?!


selline väga slide ja jan´i stiilis iba n

retsept n

backside
13-02-2005
kell 22:49

ootan huviga true metalhead'ide reaktsioone n

kbong
13-02-2005
kell 23:22

ma olen ni tr00 ja kvlt mees, et ma söön need pungipoisid ära ja naeran nende haledate elude peale kui ma nende veres suplen

n

elijah
13-02-2005
kell 23:24

M: Alma muutis oma logo ka ära, kole logo on ... kammib.
Praegu muidu intervjuud kirjutades võid kirjutada, et keppisime robustselt.

väga bro materjal mehed n
plaat on sigakõva ka rsk

part
14-02-2005
kell 00:42

haa, armas. mõnus slaidfiftilik absurd ka ikka n

minerva
14-02-2005
kell 09:37

martin: panna turbolt pidu n

painkiller
14-02-2005
kell 12:25

Mõned kohad olid päris head n
et peeru tuleb ikka lasta venne kontserti

Malice
14-02-2005
kell 16:31

slide fifty ausalt oeldes vaga ei eruta


14-02-2005
kell 18:22

ahmmm. no. ma ei teagi. edu.

või midagi.


14-02-2005
kell 18:23

aa, muuseas mul on dads nadsi plakat ukse peal. mingist vanast ajast. suvest? siis ma elasin veel tartus. see on originaalnätsuga ukse küljes kinni.

Caco
14-02-2005
kell 20:02

väga positiivne intervjuu.........good job Jan.....loodan et see mingil määral aitab hajutada haiglaseid eelarvamusi Slide'i suhtes

Sten
15-02-2005
kell 18:18

thumbs up n

rrramon
15-02-2005
kell 23:17

n hehee... n wink, wink n hea tekst :lizzy:

farik
16-02-2005
kell 09:01

kuut ikka rebib vaikselt....

plaat on jah..isegi nii hea et pannakse juba tuuri riiuli pealt.. n

shade
17-02-2005
kell 11:41

mmh tegelt see intervjuu tekitas isegi väikese huvi plaadi vastu.

Cyberbear
17-02-2005
kell 12:42

Wee! Poisid, marss Rock'n'roll Higschooli teadmisi omandama! Eesti esimese pop-punk albumi tegi teatavasti ansambel Blind juba aastal 1996. Selle nimi oli, muide, ''Pronto Siegnore''. Ja näiteks mul on see originaalkasseti kujul täiesti olemas. Eesti teine pop-punk album oli kah Blindi oma. Selle nini oli ''Wife For Sale'' ning see ilmus aastal 1998 CD'na. Aga ega teie ju ometigi nii keerulisi asju teadma ei pea. Teie olite siis veel pisikesed ja kuulasite raadiost 2QS'i ja Nancyt. Sorry. Ja see pole mitte ainus kala siin intervjuus...

muudu
17-02-2005
kell 13:21

ansambel blind on algusest peale end pop-rock bändiks nimetanud ning vältinud seoseid punkrockiga nii teles kui ka mujal intervjuudes .. sorri mees ... aabits vedas alt seekord

aga et asi ära ei vajuks võiksid mõne laheda nähvaka vastu shootida, oo foorumitekunn

QSS
17-02-2005
kell 13:41

Animalboy teeb ennast oma "slidevastaste" kommentaaridega vaikselt lolliks n

aga, pole muud kui jõudu soovida n

Cyberbear
17-02-2005
kell 13:54

n

Milleks nii valuline reageering mu kallikesed?

part
17-02-2005
kell 14:53

mitte et ma tahaks isiklikuks muutuda, aga natuke naljakas on kui üks tüüp kutsub endast 2 aastat nooremat inimest pisikeseks ja üritab isalikult ironiseerida. n

IsKrA
17-02-2005
kell 17:00

@Animalboy: kas te olete jälle võtnud... ????

JRGN
17-02-2005
kell 21:10

nii, ma olen ikka loll


Jagasin praegu alles selle kalle tänamise matsu ära n

su saue/viljandi huumor on minusugusele pärnurotile liiga keeruline, et kohe paugust aru saada n

Cyberbear
18-02-2005
kell 13:31

@ Iskra - oh ei. Mitte tilkagi, kui see neetud ploomimahl välja arvata.

Aga nüüd on siis ka ametlikult ja lõplikult ära tõestatud, et kui Slide-Fifty kohta midagi sitasti/kriitiliselt/ironiseerivalt öelda jooksevad Wave Reciordiga seotud tüübid ja seejärel ka bänd ning selle talendi (nb - ilma jutumärkideta) austajad kohe vastu vehkima. Kui armas.

Aga nimetatud üllitis ise? ''How To Write And Produce A Pop-Punk Album? Ten Steps How To Do It All By Yourself'' ehk siis pop-pungi õpik on vist poiste öökappidel püsielanik. Poleks iilagi uskunud, et nii palju identseid klisheesid on võimalik ühe plaadi peale mahutada...

@ Part - aastal 1996 kuulasin ma TÄIEGA Blindi ''Pronto Siegnoret'', kogumikke ''Uus ja hullem'' ning ''Hello'' ja Me Myself & I omanimelist kassetti. Mul on õigus ironiseerida.

Sten
18-02-2005
kell 14:23

See ploomimahl võis käärinud olla.

Cyberbear
18-02-2005
kell 15:23

Võimalik. Ploomivein? Uhh! Samas ei või Levikas iialgi kindel olla, et keegi sulle ploomimahla sisse midagi muud ei kalla, kui sa ise väljas üht isekeerat pläru suitsetama lähed... Somebody put something in my drink. Ehh. Aga üldiselt on ploomimahl ohutu asi. Veidi magus, kuid vähemalt ei tekita üks klaas ploomihamla himu seda veel paar liitrit ära juua ning ka hommikune ploomimahlapohmakas on üliharuldane nähtus. Muidugi siis, kui juua ploomimahla viinaga või millegi muuga, mis on alkohoolne on pohmakas garanteeritud. Aga puhas ploomimahl? Kuidas see kass seal Bulgakovi raamatus nüüd ütleski? Viin? Te tulete ausat kassi solvama! See on puhas piiritus! Oli vist selline koht...

IsKrA
18-02-2005
kell 15:56

Pmst ju muusika on hea poistel.... ei pea olema raketiteadlane et sellest aru saada...

escucha
18-02-2005
kell 20:00

mis see on? mingi änimälpoi huumor jälle?... n
get a life

escucha
18-02-2005
kell 20:00

plaat muidu täitsa bueno n

chrstr
19-02-2005
kell 00:49

Kuidas see kass seal Bulgakovi raamatus nüüd ütleski? Viin? Te tulete ausat kassi solvama! See on puhas piiritus! Oli vist selline koht...

just just

kunagi kui igasugu royali,moe jm piirituste ja nende lahjenduste teema tihtipeale menüüs oli,tsiteeriti seda Peemoti kulda ikka ette ja taha alati.foorumjuuser bonne äkki mäletab,kui seda lugema juhtub ? :D

muudu
19-02-2005
kell 13:22

natuke slide live infi kel huvi:

24.02 - Tallinn, Rock Cafe
25.02 - Rapla, Vesiroosi Gümnaasium
02.03. - Riia, klubi Depo, Disco Ensemble plaadipresentatsioon
05.03. - Tartu klubi Illusioon, Disco Ensemble plaadipresentatsioon
10.03. - Tallinna ÜG, "Positive" koos Ursulaga
11.03. - Jõgeva Gümnaasium, A.Mattiiseni nädala lõpetamine koosUrsula
12.03. - Valga klubi "Om", Raadio Ruut Fm pidu
19.03. - Rapla Kultuurimaja, "Linna Pea Rock 10.aastat"
09.04. - Põltsamaa Kultuurimajas, "Rock Insult 2005"

IsKrA
20-02-2005
kell 11:36

Muide kohe Rock Cafe laivil saab näha ka sellist bändi nagu Ketaspidur, mis nüüd on laienenud 4 liikmeliseks. Liiget veel ei hakka siinkohal mainima.... tulge kohale ja vaadake ise...

indrelka
01-03-2005
kell 17:01

Kes sellega välja tuli, et Dreams Wont Come True räägib tagurpidi saatanast? :D


05-04-2005
kell 15:59

n
Jutt jookseb!!!!!
Väga viis
Plaat viib pöördesse
Rääkimata siis veel kontserditest:pooleks võib end rokkida ju n

Ja kenad on ka nl11su
02-08-2005
kell 18:10

sigalahedad...

ja seda tahaks küll teada, kes selle saatana-värgi välja mõtles :D mäga andekas..

kalle on minu arust väga jutukas n ei tea, mis tal küll hakkas :D

aga tegelt, slide'i ees müts maha :) (mitte, et ma seda kannaks)

itikas
15-10-2005
kell 19:27

väga lahe bänd (Y)
parim ;)
plaat on varsti ribadeks kuulamisest ja siiamaani pole kõrini saanud
plaat on nagu mega hea
ja lives....lissalt kõige kõigemad n
jätkake samas vaimus :P