sentenced - the cold white light

10-01-2003 | kirjutas: Peinka

aasta 2002 kompromissituim ja siiraim armastusalbum.

miks peaks kellelegi, no nii kriipsuvõrra üle keskmise, meeldima üks pealtnäha suht suvaline soome deprekaevi? siin polegi muud, kui lihtsad meloodiad ja lihtne sõnum. veeretades üle köögilaua diskussiooni elu mõttetuse üle, avastasime selle bändi geniaalsuse. võrreldes sentenced't bändidega, kes on viinud oma muusika füüsiliste ja vaimsete võimete piirideni, selgus, et sentenced ei oleks siiski vähem andekas.


1997 aasta reliisiga "down" tuli sentenced esile enesetapu teemaga koos just neile omaste melanhoolsete ja kurblike viisidega. sama stiili on võtnud üle palju kaugemale lennanud artistid, him ja 69 eyes. sentenced ei ole olnud põrmugi tiivustatud tuntumate bändide komertsimeega kaetud edust, vaid ronis sügavamale, endassehaarava valu haarde. albumitega "frosen" (98) ja "crimson" (00) jätkati samas suunas, jättes järjest ja järjest vähem ruumi leida elust naudingu võimalust.
kõik on jäänud samaks, kuid ilmselgelt on see loomingu autorite veelgi enam kärbunud süda, mis suudab teha "the cold white light'ist" karjääri süngeim ja parim album. "tcwl" on jõhkralt kompromissitu. põrutavam näide on läbi ja lõhki simpel "excuse me while i kill myself" /-i'll kill myself, i'll blow my brains onto the wall! c u in hell, i will not take this anymore! now, this is where it ends, this is where i will draw the line so, exscuse me while i end my life.-/ plaat on otsast lõpuni totaalselt surmateema. loos "brief is the light" soovitavad nad kurblikult: /-hear these words i say, make the most out of your day, for brief is the light on our way, on this momentary trail-/ pala "aika multaa muistod (everything is nothing)" /-and though i might have strayed the path i wouldn't change a thing i've hated life to the fullest yet with longing deep within-/ on frontmani ville laihiala suicide note. plaadi hapram track "you are the one" on maailma siiraim armastuslugu…ilmselt pühendatud samuti surmale. /-you are the only one for me, year to year, in words and deed, in all this chaos the trace of clarity, you are the only one i see-/ sentenced mitte ainult ei armasta surma ega soovi seda endale, vaid nõuavad seda ka teistelt: /-let's take a ride before we fall, leave no room for happy endings, and make it right for once and for all-/( "neverlasting"). singlil, kuid kindlasti mitte plaadi parimas loos "no one there" peegeldub ilmselt põhjus, miks bändiliikmed siiani elus on püsinud: /-and the wind blows through my heart, shivers me one last time, as i now reach out in the dark - no one there-/. erinevate masendavate nüanssidega maise elu mõttetuse teemale lähenevad ka ülejäänud trackid albumil. ikka halastamatult ja kompromissitult.
plaadi muusika on värskeim ja kaasahaaravam alates 1996 aastast. väga meloodiline, kuid mitte him'ilikult lääge. laihala on väitnud intervjuudes, et sentenced'i muusika on kirjutatud nende endi lõbuks. seda on albumil tunda. see ongi koht, kus ilmnebki nende geniaalsus: ääretu siirus kogu selle vastuolulise temaatika juures. nad ei kavatsegi pingutada, nagu seda teevad laialt tunnustatud geniaalseteks peetud artistid. nad käituvad ka nii, nagu nad laulavad: elu ongi lõpuni mõttetu. neil puudub motivatsioon kuhugi pürgida. ja selles oma ükskõiksuses ja siiruses on nad parimad. kui gootimetalli peetakse tihti 80'te new-wave gooti laine mannetuks klooniks, siis ka pingutades ei meenu nii pisarais meloodiaid, segatud kompromissitu suhtumisega surma. ville laihala kommenteerib bändi sõnumit lausega "we're not serious about, you know..it's just.. to joke about something terrible it make feel you better."

PeZ
10-01-2003
kell 22:44

Sentenced on võrdlemisi mõttetu bänd. aga mis mina ka tean asjadest :P

Evil Invader
11-01-2003
kell 01:53

Mones mottes praegusel hetkel yks tuntum soome band pohja-ameerikas.Siinsetes foorumites mainitakse neid igati palju.Mul endal on ainult Down ja see oli kyll vaga hea plaat.
Muide moodunud aastal tegi Sentenced kyllaltki eduka kontsert tuuri usas ja yks tyyp pani kuskile pildid ylesse sellest kontserdist kuskil ja publiku hulgas oli ka see Slayeri kiilakas kitarrist Kerry King, keda oli pildistatud salaja .Kerry oli vist tahtnud anonymseks jaada.
Aga Sentenced on hyva.
Just my humble opinion.

Peinka
11-01-2003
kell 18:04

nõustun peziga. aga nad on geniaalsed, ausõna on. ja neil on point, vähestel bändidel on.

Madu
12-01-2003
kell 01:42

niuts... üle köögilaua... mul tuli siuke nostalgia ja igatsus praegast kallale, et sure või maha... PainK, homme õhtul... homme õhtul me teeme midagi VÄGA ERILIST... kui sa muidugi julged... :oY
nii et võta mingi VÄGA HEA plaat kaasa. või veel parem - kaks.

Peinka
12-01-2003
kell 04:23

ma sulan

maunz
13-01-2003
kell 11:43

jah,päris hea album,suht lemmikstiilist,kuigi ei kuulu vist siiski lemmikbändide hulka.Aga sentencilt meeldib endale rohkem see vanem meloodilise blacki kanti asi näit north from here on väga hea

bauhaus
14-01-2003
kell 16:18

Oijahh, väga hüva arvustus üle tüki aja:-)
Mulle meenutavad selle albumi sõnad seni ületamatuks jäänud Type o negative'i algusaastate sõnu.Selline mõnus omapärane kiiks on asjal juures.Ja Laihala suudab neid neid neetult veenvalt ja jõuliselt(jälle ühine joon ToN-)iga manada.Antud albumiga avastasin enda jaoks uuesti vahepeal unustatud Soome scene'i.Üks aasta lemmikplaatidest kindlasti.

Vargnatt
17-01-2003
kell 03:38

Jipii... nyt se on viimeinkin täällä :)
Lõpuks ometi suvatses PainK- esimene julge rääkida sellest "nii taunitud ja mainstream" bändist ja nende veel "kommertsimast" albumist. Au ja kiitus! :)
Tegu vast minu jaoks yhe tugevaima albumiga, mitte kyll ainuke, aga yks tugevatest siiski- te kysite miks?- juba vastatud. PainK vastas. Siirus- selles on iva. Selles on paeluvus. Selles on selle plaadi jõud. Ja julgus. Julgus mängida lihtsate riffidega ja "otse näkku... põdemata", tegemata sinna juurde "mystilist" kõmu, mis mõnes kohas siiski omal kohal on.

Tooksin siinkohal välja ka ennem mainimata jäänud loo- "Luxury of a Grave". See on siiralt, armsalt räige... otse sydamest.

Aitähh, et vahetevahel ka Soome metalipeenardes kõplate- kuid on tegelikult hoopiski väike põld, nagu päris põhjas. Kartulid on kyll pisikesed, kuid ylemõistuse maitsvad! ;)

...Oeh, aitab vast kah- jubedam kiidulaul sai siin unise peaga kribatud, kuid nyyd on väsimus kyll läinud :)

Vargnatt
17-01-2003
kell 03:40

... ja minu armas kass Kiisu Saarso (passi järgi), pidi oma tekkide ja linadega hoopiski elutuppa kolima, kuna talle ei paista Sentenced meeldivat- öösiti vähemasti mitte ;)


16-02-2003
kell 15:26

bence super bir album.
gerci butun parcalarini dinleme sansim olmadi ama ozellikle "Aika Multaa Muistot" muhtesem..