Pildid: Pax Iroquois ehk Irokeesi Seadus Sveta baaris

21-03-2019 | kirjutas: Arvi Tapver, Evert Palmets

Kuigi kriitiline mass HC metall/punk/sludge/grind/crust jne leegionist on tänaseks irokeesi millegipärast rasta-villa vastu vahetanud, jätkub street hardcore pungi invasioon Eestisse ja seetõttu on õigustet ka too paralleel irokeesi suguharude omaegse liiduga koloniaalsõdade aegu, mis omakorda sai nime Pax Romanast ehk suhtelise rahu ajastust Vana-Rooma riigi päevilt.

Tekstid: Arvi Tapver, fotod: Evert Palmets.

Siitpealle võiksin vabalt jätkata Marcus Aureliuse tsitaatidega, aga kuivõrd juuresolevad fotod kirjeldavad The Casualtiese, Kurjami ja Project Dekadenzi laivi 27. veebruari Sveta baarist, siis oleks kohasem ehk kirjeldada, mis toimus sel küünlakuu eelviimasel õhtul.


Tõepoolest – pax ehk üürikene rahu enne laivi nagu juuresoleval pildil maaslamajad tõendavad. Keegi maaslamajaid ei löönud!


Alustas toosama Project Dekadenz Tartust ega teinud seda Tallinnas esimest korda. Bänd või projekt on pea kümme aastat vana ja seostab end pigem D-beat, sludge, crust pungi kui street või väga üldmõistelise hardcore pungiga. Tore üllatus, et idaranniku jänkidel oli piisavalt solidaarsust oma trummide põhisetti ehk vähemalt basstrummi ekspluateerida lasta. Igaljuhul meenutas logo pidevalt, mis õhtu lõpuks tulemas on.

Kohe pea alguses ilmnes, et lava jääb bändile armetul moel kitsaks ehk ligi 50 prossa bändist tundis tungivat vajadust saada saalis üheks oma kuulajaskonnaga, et mitte öelda – fännidega. Vahetult pärast seda läks lava ees lahti ka õhtu esimene mosh ehk slam dance.

Võimalik, et lavalolijate kohta kehtiks pigem termin „rasta rahu“, aint seda rahu nagu polnudki ja siis sai see ka läbi. Siis, kui üks kidradest tanksaapa alla vinguma jäi. Sellest ka vana ütlus ohutustehnika reeglite kohta - „jalg peale, et silma ei kargaks!"
Vanem generatsioon (parempoolne õlletopsiga) poleks seda mette uskunud (Lüganuse).
Parempoolne õlletopsiga.Parempoolne õlletopsiga.

Kurjam oli oma raideris tellinud lava taha kasti heledat õlut, aga nagu pildi pealt näha ja peagi ka kuulda sai, jäi sellest häbematult väheks, mistõttu bänd tellis teise kasti õlut laivi alguseks ka lava ETTE.
Kurjam tunnistas juba ennet show'd oma usutluses Rada7-le, et ega neil miskit selle HC või street punk skenega ühist olegi. Kes Kurjamit kordki kuulnud, peaks seda kinnitama või noh, street punk veel kuidagi tinglikus võtmes. Tõsi, bänd ise mainis ka, et neil on vähemalt üks lugu streeti, üks lugu hc punki ja vähemalt üks black metal laul inimsööjast öökullist. Kurjami ajaks ronisid oma peakorterist välja ka õhtu naela ehk The Casualtiese liikmed toda arusaamatus keeles nähtust vaatama-kuulama.
Siinkirjutajal oli tõsine kiusatus küsima minna, et mis nad sellest arvavad, kui sõnad ehk mõte tõlkimatult kaduma lähevad, samas kohalike käitumisest võib välja lugeda mingit vandeseltslaslikku soosingut. Isegi, kui ilmselgelt pole kõik lavalt tulev just parimas vormis.
Ent nagu ütleb pühakirigi – ka nende peale paistab looja päike (tsitaadi lõpp).

Mingi hetk läks laval sedavõrd kuumaks, et trummar Olavi ei suutnud enam oma riietes püsida. Õigus – Kurjam esines triona ja kui just pole tegemist lõpliku pereheitmisega, siis Kristjan vähemalt tol õhtul teise kidrana lavale ei tõusnudki (teate küll, see valge vintage image). Vahepalaks võis pika ja suht sisutu jutu seest välja lugeda, et kellelgi oli vist kas sama päev või üsna hiljuti olnud sünnipäev, mida bänd ka tähistanud. Või siis polnud sünnipäeva ja bänd ei tähistanud midagi. Igal juhul punk!
Kõikvõimas merch – kes sa toidad bände, annad neile leiba nii täna kui ka homme - pühitsetud olgu sinu nimi, aamen!
... ja siis korjas Olavi trummitaldrikud ning Kurjam läinud oligi. Jäi oodata õhtu viimast, kuigi mitte vähimat. „Puit laast not liist, plaat“, nagu ütleb puidutööstuse vanasõna.
Korraldaja tõsises tööhoosKorraldaja tõsises tööhoos
Nagu näha, ajad on moodsad ja helitehnikud käivad rahva sees tahvelarvutitega ringi. Damn.Loud bookingu juhtfiguur Roman elektronheeblite scrollimise vaheajal.


The Casualties! Sealt nad tulevad – keskmine kasv 1,6 jooksvat meetrit mööda lava laiali. Kuna Sid Vicious vanemat versiooni veidi meenutaval bassimängijal polnud ainsa laval püstiseisnuna harja (nagu ka Sidil), siis tegi Evert foto, kus uksekaar joonistub tema kohale sümboolse harja.
Kohe alguses nõudis front ehk David Rodrigues, kes ühines selle ligi kahekümne aastase taaga ehk bändiga alles paar aastat tagasi, et rahvas moodustaks lava ette mosh piti ehk mäsleva sõõri ja rahvas muidugi seda tegigi. Sealt peale kehtis laval tõepoolest Irokeesi Seadus.
Mingi hetk ronis Rada7.ee fotograaf ehk selle ajaloolise sündmuse kroonik lavale pilte tegema, ilmselt turvakaalutlusel, et mitte tolle pax iroquoisi alla jääda.

Rick Lopez ehk bass.
Toosama David Rodrigues front. Evert on talle korralikult fookusega pihta saanud. Haruldane õnn, sest sellist isendit tabada pole isegi kogenud fotograafil lihtne jäädvustada. Oma liikuva eluviisiga viibib ta rohkem rahva sees moshides kui oma õigel seaduslikul kohal ehk rahva ees. Väga huvitav liik, ütleks isand Turovski.
Juht näitab käega, mida rahvas tegema peab ja jagab inimesed kaheks, kelle vahel algatab armutu kokkupõrke ahela. Veel võis välja lugeda, et suur (kogupikkusega vähemalt 1,6m) liider ja õpetaja on žestide põhjal otsustades saanud mõjutusi taijist või mõnest muust orientaalsest meditatsiooni- ning võitluskunstist.

Ühe foto peale on end seadnud ka kitarrist Jake Kolatis, kes enne Tallinnasse jõudmist Rada7-le usutluseks aega leidis ja pärast laivigi oli valmis õlut timmima.


Kokkuvõtteks: 100 prossa energiat, ka nende jaoks, kes ehk pole hardcore musa hardcore fännid. Seesama kehtis ka Project Dekadenzi ja Kurjami kohta. Irokeesi rahu on aja jooksul maad andnud rasta-villa rahule, pogo asemel on mosh pit, aga skene võiks nüüd järgmiseks oodata Exploitedi järjekordset Tallinna väisamist. Seda juba aprillis. Jälgige infot, reklaami, salamärke ja vihjeid.

Arvi Tapver
Töötanud varasemalt Rada7-le, Õhtulehele, teinud koostööd erinevate luureorganite ja missiagentuuridega, olnud aktiivne ühiskondlikes organisatsioonides ning hoidnud aktiivselt maksudest kõrvale.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

Evert Palmets
Rada7.ee distantspäästik, muusikasõber ja jalgrattasõltlane. Mõnikord kõik kolm asja korraga: paneb ratta lukku, võtab seljakotist fotoka välja ja läheb parasjagu mõnda kontserti pildistama. ISO suhtes tundlik, suure avaga. Lemmikobjektiiviks 50mm f1,4.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

ajudoonor
25-03-2019
kell 10:39

paar täpsustust:

Kurjami trummari nimi on OLAVI, mitte Olav.

Ja kui see heli laivil oli tõesti nii sitt, nagu see Everti tehtud video näitab, siis oli oma osa ilmselt ka helimehel. Õigemini -helimees on süüdi nagunii. Kui lava peal oleks sama sitt saund olnud, siis poleks küll lõpuni suutnud ühtki lugu mängida vist. See, kas bänd on heas vormis või mitte, on ka väga suhteline kõik.

aga ma arvan, et viga on salvestusseadmetest (nii telefonis kui Arvi personaalses mälukaardis) ja kõik oli tegelt super luks.

ajudoonor
25-03-2019
kell 10:40

+ black metal laul räägib Vanapaganistist.

Öökulli lugu on puhas punk.

ivo
25-03-2019
kell 11:23

Vabandust, parandasin nime. Teise apsaka jätan parandamata, las jääb kommentaari õiendus.

Osmium
26-03-2019
kell 06:24

Heli oli jumalasta okei

Osmium
26-03-2019
kell 06:25

...ja pildid on ilusad

rv
26-03-2019
kell 12:58

Öökullidest ja paganistide koha pealt ma sõna ei võta, aga üks tolakindel kriteerium heli hinnata, on see, kas laulusõnadest (mida ma Kurjami repsi puhul ka üldjoontes tean), on võimalik aru saada või ei. Kui võõraste ja võõrkeelsete HC lugude puhul ei pruugi tõesti kõik olla arusaadav, siis tuttava laulu sõnadest võiks mõni sõna siiski tabatav olla. Ega ma siin seda süüd üritagi kellelegi omistada. See lihtsalt olukirjeldus ja Sveta pole just ka see koht, kus kuigi lihtne heli keerata. Peamine on muidugi see, et paigapeal meeleolu toimib ja seda ta ka tegi.

Osmium
27-03-2019
kell 02:30

rv kirjutas:...Kui võõraste ja võõrkeelsete HC lugude puhul ei pruugi tõesti kõik olla arusaadav, siis tuttava laulu sõnadest võiks mõni sõna siiski tabatav olla. ...
Ma ei usu et lüürika tabamine võiks olla lollikindel parameeter, mida heli headuse hindamisel kasutada. Seda seepärast, sest mikrofon võib olla kehv, a' muu tehnika võib olla seejuures kvaliteetne ja seega ka muusikainstrumentidest lähtuv heli.

rv
27-03-2019
kell 09:15

v v wtf wtf wtf wtf wtf wtf eyes n Osmium kirjutas:
rv kirjutas:...Kui võõraste ja võõrkeelsete HC lugude puhul ei pruugi tõesti kõik olla arusaadav, siis tuttava laulu sõnadest võiks mõni sõna siiski tabatav olla. ...
Ma ei usu et lüürika tabamine võiks olla lollikindel parameeter, mida heli headuse hindamisel kasutada. Seda seepärast, sest mikrofon võib olla kehv, a' muu tehnika võib olla seejuures kvaliteetne ja seega ka muusikainstrumentidest lähtuv heli.


Jah, MUUSIKAINSTRUMENTIDEST tulev heli võib tõesti hea olla, aga kui mikker on viga saanud või on mõni muu häda, siis ju heli ei saa hea olla. Üks on see, mida saab keerata; teine see, mida annab ruum ise ja kolmas see, mis tõesti tuleb lavalt. Kui Sa ise ei saa kas muusikast või tuttavatest sõnadest selgust, siis Sa vist ei nimeta seda ju heaks heliks. Ma ei tea tegelt, miks me seda poleemikat siin arendame v wtf