Ans Andur – me Pajuga oleme Liverpooli fännid, Foto ja Tursk Arsenali. Sellega on teema kokkuvõetud.

Kirjutas painkiller
01-03-2012

Orkester hoos.Orkester hoos.painkiller
Eestis on vähe bände, mis koosseisumuutusteta on sujuvalt koos püsinud 10 aastat, andnud välja 4 stuudioplaati ja paar CDR täit varasemaid salvestusi, esinenud üle 100 korra. Nelja hea sõbra bänd ei ole mingi projekt ega elu eesmärk. Mõnusa indie-rockiga aga on nad Eestis juba legendaarsed. Puhusin tolmu vanalt healt MSNilt ja ajasin ühel õhtul nende ex-Paide tüüpidega juttu.

Mis teoksil?
Foto: Söön äsja tehtud tomatisuppi.
Paju: Ma vaatan Ringvaadet ja seedin.
Lokk: Vaatasin just Kodus ja Võõrsil ja nüüd olen MSN-is ja kuulan Alanis Morissette’i.
Tursk: Ma just pikutasin ja panin nüüd nõusid nõudepesumasinasse.
Foto: Sul nõudepesumasin vä?
Tursk: Mul on nõudepesumasin jah.

Aga siis eelmine nädal oli väga väärikas 10 tegutsemisaasta juubel, mida sai kohe uue plaadiga tähistada. Kuidas läks see nädalalõpp?
Tursk: See oli, kui mitte selle 10 aasta parim meie live, siis top 3es ilmselt ikka.
Lokk: Nädalavahetus oli väga tegus ja mõnus. Kontsert oli vist siiani Anduri parim ma arvan (Tallinna oma siis).
Tursk: Ma olin päris üllatunud kohe, alguses, vahetult peale lavalt tulekut tundus, et veits läksid asjad nihu, aga siuke emotsionaalne laeng oli ikka pärast, et veel pühapäeval oli adrekas üleval. Ülemine saal on võimas koht.
Foto: See oli see vana hea pattern, et kui 2 päeva järjest live’d, siis teine päev tuleb jube hästi välja. Neljapäeval oli Tartus nagu peaproov, sai pärast seda veel kava ümber tehtud ja Tallinnas läks jah, nagu lepase reega.
Tursk: Ma midagi veits kobistasin ka ikka. Selliste väga heade livedega on sihuke asi ka, et ootad ja ootad ja siis lähed lavale ja siis on umbes plõksti ja kohe ongi kõik läbi. See ongi hea laivi tunnus et läheb viuhti mööda. Mis on muidugi veits kurb, pärast ei mäleta eriti midagi.
Lokk: Trans?
Tursk: Lokk, see sõna on transs eesti keeles, trans on see Narva venelaste jalkameeskond.
Foto: Õnneks filmiti tervet laivi kahe ja vahepeal kolme kaameraga ja heli sai ka läbi puldi kõik linti ilusti, peagi siis jõhker kontsertfilm väljas!

Mõlemal kontserdil sai kõik uue plaadi lood ära tehtud?
Paju: Jah, mõlemal kontserdil sai kõik lood ära tehtud.
Tursk: 2002 Teie Kangelased pealt "Valel On Lühikesed Jalad", 2004 Asfaldilapsed pealt "Asfaldilapsed", 2005 Tuled Peale pealt "Rekka", 2007 Topeltvikerkaare pealt "Parklate Linn", 2009 Kiletroni pealt "Lõpuboss".

<strong>Foto</strong> – Mihkel Kirss – kitarr, süntesaator, vokaal. Elab nüüd Viljandis, käib tööl ja putitab maja.” src=”https://aldis.rada7.ee/article/723_480_1330596170_1362.jpeg” class=”photo”></span><span class=Foto – Mihkel Kirss – kitarr, süntesaator, vokaal. Elab nüüd Viljandis, käib tööl ja putitab maja.painkiller
Domeenireformi tõttu ei ole andurground.pri.ee enam kättesaadav, need siis istuvad kuskil serveris, peale selle oli seal tore arhiiv, vanade kontsertide kohta kommentaarid jne. Pajul ei ole plaanis neid kuhugi liigutada?
Tursk: Need on need albumid, mida pole plaatidena eriti olemas olnud ja nüüd pole neid enam netis ka, ultra-rare materjal.
Paju: Siiani pole sellist ideed olnud küll jah. Pole suurem asi veebimees ka muidugi.
Foto: Meil vist pole neid saidi paroole jms, ei teagi, kas seda on võimalik kätte saada.
Lokk: See livearhiiv oli tõesti tore, kahju et seda enam ei ole. Vahest sai ise ka käidud ja loetud, et mis sellel konsal juhtus jne.
Tursk: Jah IT-tiiger sittus meie ajaloo peale.
Lokk: Tuleb uus ja ilusam ajalugu.
Tursk: Kuld lause, Lokk, orwellikas. Tuleb uus ja ilusam minevik!
Foto: Mul on küll kõik meie plaadid olemas, "Teie Kangelastest" isegi mõlema kujundusega versioonid, ja muidugi esimene kassett.
Tursk: Jah, see kassett on demo, mis ongi lindistatud 24. veebr 2002 ja selle nimi on "Üks Peatus Enne Viljandi Kesklinna".
Lokk: Vähemalt Jalakal on vist enamus livede kavad ka. Saab võibolla isegi kunagi sealt teada, mida, kus ja kui palju mängisime. Jalakas on meie suur fänn ja sõber.

Seal andurground.pri.ee olid need kontserdid nummerdatud ka, kuipalju esinemisi nüüd kokku on?
Tursk: Eriti tüütult veel rooma numbritega. (nummerdatud)
Foto: Seal oli vist mingi 110 juba, praeguseks ikka 120-130 laivi olnud ma arvan.
Tursk: Jah, viimasel ajal on tegelt olnud vähem laive – viimasel paaril aastal, eks selline kõige tihedam piitsutamine jäi vast sinna aastatesse 2006-2008 äkki või nii.

Ja siis uus plaat. Üle aasta proove, uusi lugusid kirjutatud ja lindistatud erinevates kohtades erinevatel aegadel. Läks see lõbusalt, intsidentidega?
Tursk: Vanim lugu on esimene lugu Inerts, selle tegime proovis suvel 2009. Alguses tulid lood jube aeglaselt. Lõpus tuli aga päris palju, tšakrad avanesid.
Foto: Samas alguses tulid lood, mis lõpuks plaadile ei jõudnud. Tigu, Kõverad, Lained… Tigu tegime Tursaga minu juures Paides, kui tegime Kiletroni loo Suhkur demo, see ikka oli plaanis koguaeg plaadile panna, aga lõpuks jäi välja.
Lokk: Aga lindistamine ise oli väga meeldiv. Käisime Tartus Kikka juures Ö Stuudios. Seal oli hea mugav, ei pidanud ise väga peale mängimise midagi tegema, kohvi ja õlut jooma ja nalja tegema vaid.
Tursk: Jah, enne ju Paju keeras kogu aeg saundi. Tal oli nüüd vähem stressi, sai käia vahepeal kusagil Peipsi ääres laadal isegi. Meenub, et ostis ahjuroobi ja lambanaha.
Foto: Mingit saia tõi ka.
Paju: Jah. Lambanahast tegin keebi ja seda kandes sai kõik soolod sisse mängitud.

Välismaistes Hotellides selle Foto vokaaliga.
Tursk: Sellega oli tükk tegemist, lõpuks keerasime kõik tuled stutsis maha ja jootsime Mihklile vanakat (Vana Tallinn toim.) sisse, et ikka rokifiiling oleks.
Foto: See sai öösel kell 03 lindistatud ja Vana Tallinnat joodud kõvasti, et vokaal hästi ülbe tuleks.
Tursk: Ja siis tegime ka ühe suhteliselt laadna sessiooni juunis minu juures maal Koordis.
Lokk: Aga ülejäänu, mis siis enam neid põhjasid ei puuduta, sai jah lindistatud Paides meie proovikas, Tursa maal Koordis ja klaverit natuke Paide Muusikakoolis.
Tursk: Põhjad on siis – trummid, bass, 2 kidrat või siis trummid, bass, 1 kidra, 1 sünt.
Lokk: Meil oli veel üks lugu, mida me hakkasime Kikka juures lindistama, aga Pajul oli arvutist midi sündi saund kadunud ja seda lugu ei kuule enam keegi mitte kunagi.
Tursk: Selle loo nimi oli Tooma Pass.
Foto: Jõhker tantsukas oli, LCD Soundsystem. Refrään oli "pidu on läbi, kus on raha, too oma pass, too oma pass, müüme selle maha!". Lugu keerles selle ümber, kui öösel saab raha otsa ja jooki on vaja juurde osta, siis keegi toob kodust passi ja müüakse maha see.
Tursk: Pisut kahtlane tagantjärele.

<strong>Lokk</strong> – Madis Kirss – trummid. Käib tööl ja mängib jalgpalli.” src=”https://aldis.rada7.ee/article/723_480_1330596174_1363.jpeg” class=”photo”></span><span class=Lokk – Madis Kirss – trummid. Käib tööl ja mängib jalgpalli.painkiller
Olete üle selle värava ka roninud, mis seal Ö Stuudio ees on?
Foto: Kikas oli koguaeg võtmetega kõrval, ei pidanud ronima.

Plaadi peal on veel kirjas salvestamiskohtadena Kuivati ja Kollase Kassi Kohvik. Mida need endast kujutavad?
Tursk: Jah, Kuivati on minu vanemate suvila Koordi külas Järvamaal. See ongi endine viljakuivati, igal plaadil oleme mingi osa stuffist seal salvestanud, sellise paaripäevase vedelemise vormis. Kollase Kassi Kohvik on endine kohvik Paide kesklinnas, kus on meie prooviruum.
Paju: 10 meetrine kollase kassi pronksist kuju helendab seal maja katusel. Paide ainsas stagnaaegses ärihoones. Kõik poed olid kunagi seal majas.

Uue plaadi nimi, Kõverad, loo järgi siis, ei ole seda kuulnud. On see midagi matemaatilist?
Foto: Elukõver.
Tursk: See lugu räägib jah ikka sellest, et elu on sinusoid, kogu aeg üles ja alla.
Lokk: See on väga hea lugu ja mul on väga kahju, et see ei jõudnud albumile. Aga samas võibolla poleks sobinud kah.

Mis on üldse teie lemmik osa matemaatikast?
Tursk: Lemmikosa oli see, kui mõni asi õnnestus kolmele ära teha. Geomeetria, kui üldse midagi. Tahvli ees oskasin, aga tööd sain ikka kahed alati.
Foto: Meeldis ülesannete lõppu kirjutada suurelt M.O.T.T. Muidu oli kõik üks jubedus, ainult peastarvutamine on mul miskipärast suht hea.
Lokk: Mul oli see, kus pidi leidma koordinaadid ja siis need kandma sinna ristile, geomeetriline jada vist oli. Selle sain ainukesena koolis selgeks. Praegu enam küll ei oska seda teha!

Nüüd uus plaat ei ole enam Seksoundi alt, Mortimer Snerdi oma. On sellega seoses midagi teistmoodi teie jaoks?
Lokk: Tegelikult on sellega nii, et Vaiko aitab meil natuke seda turundust, juriidilist ja mustemat poolt ajada. Me ise maksime kõik kinni.
Tursk: See on tegelikult põhimõtteliselt meil enda välja antud, Vaiko ja MS tegeles eeskätt asjaajamise ja logistilise poolega – ta ei sekkunud loominguliselt üldse. Ainult soovitas, et Ookeanide Aeg peaks olema raadiosingel.

<strong>Paju</strong> – Gert Pajuväli – kitarr, bass. Murrab tööd IT valdkonnas, mängib jalgpalli ja loeb.” src=”https://aldis.rada7.ee/article/723_480_1330596181_1364.jpeg” class=”photo”></span><span class=Paju – Gert Pajuväli – kitarr, bass. Murrab tööd IT valdkonnas, mängib jalgpalli ja loeb.painkiller
Aga kui veel lugudest rääkida, et teil repertuaari on ikka kõvasti.
Lokk: Ma siin nüüd huupi pakun, aga ma usun et kõige pasaga, mis me oleme kunagi kauges minevikus välja mõelnud, on vast mingi 200.
Foto: 200 vast ei tuleks täis, 150 võibolla. Aga ei kujuta ette palju neist mängida suudaks. Pooli võibolla.
Lokk: Kui proovi teha kõvasti ja meelde tuletada siis võibolla rohkem kui pool, aga see eeldaks ka väga pikka meeldetuletusprotsessi.
Tursk: Päris palju ikka on jah.
Lokk: 4x45min teeks ära.
Foto: Me vahel proovide lõpus, kui juba mõned õlled on joodud, mängime mõnda vanemat lugu ka tavaliselt kolmekesi, sest Pajule ei meeldi neid mängida ja siis ta istub ja joob edasi õlut. Vahel mängib ka mõnda, kui tal kandev roll, nagu trummid. Me ikka vahel laividel ka teeme mingeid rändom lugusid, et huvitavam oleks.
Tursk: No uue plaadi lugusid oskame kõiki, Kiletroni pealt vist oleks ka võimelised kõiki mängima ma arvan (vist?). Või oleme isegi vist sealt kõiki lugusid lives mänginud? Nüüd, kus Suhkrut tegime.
Foto: Marko Kristalit ei ole.
Tursk: Jah, aga suudaks pohuilt. See on leivareklaamis selle eest taustal. Sealt leivareklaamist see plaadi väljaandmise rull tuligi. Thanks Leib! Olekski võinud tänutäheks plaadi nimeks Leib panna.

Leiva nimi võiks küll Andur olla.
Lokk: Oh, see oleks küll mõnus. Seda sööks ise ka hea meelega. Anduri peenleib.
Tursk: Lokk ja Mihkel rohkem muidu ikka kõvad saiamehed.
Foto: Toidu kõrvale ikka leib, juustu ja muude lisanditega – sai.
Tursk: Sepik sobiks ka, liiva, kivikeste ja kliidega.
Lokk: Taaskasutatavas kiles.
Tursk: Mulle tundub, et me peame täna veel ühe inteka andma.
Lokk: Deem, ma just mõtlesin, et teen pannkooki täna.

2 aasta pärast võib plaati jälle oodata?
Lokk: Mingi aeg mõtlesime mingit ep-d välja anda. Eks näis mis saab

Lemmik Jook.
Tursk: Lemmikjook on, ma kahtlustan, õlu mul ikka. Hopback Summer Lightning momendil ja Mustsõstra kannujook läheb ka.
Foto: Kohv, koore ja suhkruga.
Lokk: Õlu.
Paju: Borjomi.

Silmade värv.
Tursk: Silmad on punased.
Foto: Hall.
Lokk: Pruunid.
Paju: Pruunid, vahel punased.

<strong>Tursk</strong> – Madis Aesma – vokaal, bass, kitarr. R2 hommikuprogrammi üks juhte. Entusiastlik lauatennise ja jalgpalli mängija. Viimasel ajal harrastab ka mälumängu.” src=”https://aldis.rada7.ee/article/723_480_1330596191_1365.jpeg” class=”photo”></span><span class=Tursk – Madis Aesma – vokaal, bass, kitarr. R2 hommikuprogrammi üks juhte. Entusiastlik lauatennise ja jalgpalli mängija. Viimasel ajal harrastab ka mälumängu.painkiller
Ja siis veel küsimus, mis tegelikult ei ole üldsegi väga küsimus ja Paju vist ei saa vastata jälle – mõned kommentaarid jalgpalli kohta.
Paju: Miks ma ei saa vastata?
Tursk: Ma ka ei saa aru. Paju ju legendaarne endine kiire vasakäär.
Lokk: Me oleme üks suur vutipere.
Paju: Liiga vana näen välja või?

Vabandust, kui saad, siis väga hea.
Paju: Aga mis siis küsimus on?
Lokk: Me Pajuga oleme Liverpooli fännid, Mihkel ja Tursk Arsenali. Sellega on teema kokkuvõetud.
Foto: Liverpool võitis mingi suvalise karika ja Arsenal luttis kõige vihasemat rivaali Tottenhami 5-2.
Tursk: Küsimust ei olnudki ja ometi ei anta Pajule võimalust vastata.
Foto: Ai, laupäeval ju Liverpool-Arsenal!!!

Kui palju kulutate kuus raha iluprotseduuridele? Teele Viiral kulub ca. 100€.
Paju: Ma ilmselt kulutan Teelest vähem natuke.
Lokk: Mina pole juba väga ammu midagi endale ostnud või midagi endaga ilusat teinud.
Tursk: Ma ostsin ise siin eile alles ühe Fa seebi ja siis mingi greibišampooni. Rimist meeste dušigeeli leidmine nagu Noel Gallagheri heinakuhjast.
Lokk: Valetan. Reedeseks liveks ostsin valge särgi ja kikilipsu. Arve oli kokku 18 euri.
Tursk: Kikilips oli muidugi kummiga, alt kummiga.
Paju: Me ostsime koju uue hambapasta, kas see läheb arvesse?
Tursk: Oleneb, kas naeratad nii, et hambaid on näha. Kui ei, siis on hügieenitarve, kui on näha, siis hügieeni- ja ilutarve.

Lemmik on rada 7?
Tursk: R.E.M. – "Green Grow the Rushes" albumilt Fables of the Reconstruction, 1985
Foto: Pink Floydi "Us and Them" albumilt "Dark Side of the Moon.
Lokk: Pixies "Monkey Gone to Heaven" albumilt Doolittle
Paju: Public Enemy "Louder Than a Bomb" albumilt It takes a Nation of Millions to Hold us Back. Ainuke 7. rada mida mäletan et oleksin korduvalt albumilt välja kerinud.

Mis nüüd edasi huvitavat toimuma hakkab? Mõni live lähiajal plaanis?
Tursk: Tallinn Music Weekil on 2 kontserti. Päeval Apollos väike sett. Õhtul Kodu Baaris, 31. oli vist. Mis edasi saab pärast seda, ei tea, ilmselt joome jälle Paides oma proovikas mõned õlled ja tinistame midagi.
Foto: 1 poolik looidee juba idanes ka vahepeal. Järgmine tuleb souliplaat ilmselt.

Ans.Andur radaseitsmes:
http://www.rada7.ee/artist/ansandur

Veel artikleid